دبیر جدید جشنواره ی برلین ارائه شد

دبیر جدید جشنواره ی برلین ارائه شد سام فیلم: رسانه های آلمانی از انتخاب دبیر جشنواره «لوكارنو» بعنوان جایگزین «دیتر كاسلیك» دبیر باسابقه جشنواره فیلم «برلین» اطلاع داده اند.


به گزارش سام فیلم به نقل از هالیوود ریپورتر، «كارلو شاتریان» كه دبیر جشنواره فیلم «لوكارنو»ی سوئیس است بعنوان دبیر جدید جشنواره فیلم برلین جایگزین «دیتر كاسلیك» خواهد شد كه از سال 2001 در راس این جشنواره مهم آلمانی قرار داشت.
مقرر است خبر جانشینی «كارلو شاتریان» به جای «دیتر كاسلیك» روز جمعه این هفته از جانب وزیر فرهنگ آلمان اعلام گردد.
«كاسلیك» طی 17 سال قبل دبیر هنری و تجاری جشنواره برلین بود اما ظاهرا مقرر است این دو سمت شغلی به صورت مجزا بر عهده دو نفر قرار گیرد.
پیش از این گمانه زنی های فراوانی درباره جانشین «دیتر كاسلیك» شده بود و بسیاری احتمال می دادند یك زن دبیر جشنواره برلین شود و نام «بتینا ریتز» رئیس دانشگاه فیلم و تلویزیون مونیخ و «كریستین نیهوس» مدیر عامل كمپانی سینمایی «برلین-برندنبرگ» بعنوان جدی ترین گزینه ها مطرح بود.
«كارلو شاتریان» نویسنده و ژورنالیست ایتالیایی از سال 2012 دبیر جشنواره فیلم لوكارنو در كشور سوئیس است و چهره ای قابل احترام در عرصه سینمای بین الملل به حساب می آید كه در دوران حضور وی در جشنواره ی «لوكارنو» استعدادهایی سینمایی چون «هانگ سانگ-سو»، «لاو دیاز» و «آلبرت سرا» به سینما عرضه شدند.
«دیتر كاسلیك» هم در حالی بعد از 17 سال «برلیناله» را ترك می كند كه در چند سال اخیر با انتقاداتی مواجه بوده است و بسیاری او را فاقد اعتبار هنری كافی برای ماندن در راس جشنواره برلین می دانستند.
با این وجود جشنواره فیلم برلین با نمایش سالانه بیش از 400 فیلم و بازار بزرگ سینمایی به هیچ عنوان نمی توان با جشنواره به مراتب كوچك تر «لوكارنو» مقایسه كرد.
در دوران دبیری «دیتر كاسلیك» در جشنواره برلین، این رویداد سینمایی از لحاط بزرگی و اهمیت رشد قابل توجهی پیدا كرد و الان بزرگترین جشنواره سینمایی جهان به حساب می آید و «بازار فیلم اروپا» كه در جریان این جشنواره برگزار می گردد همچنان مهمترین رویداد در تقویم صنعت سینمای اروپاست، با این وجود «كاسلیك» بویژه در سال های اخیر مورد انتقادات شدیدی قرار گرفته است.
منتقدان «كاسلیك» معتقدند در حالیكه جشنواره كن نام خویش را بعنوان مهترین رویداد سینمای هنری جهان تثبیت كرده و جشنواره ی «ونیز» نام خویش را بعنوان سكوی پرشی به سمت جوایز اسكار مطرح كرده، جشنواره برلین راه خویش را گم كرده است.
پیش از این ۷۹ كارگردان مطرح سینمای آلمان همچون «ماردن اِده»، «فاتح آكین»، «كریستین پتزولد»، «آندرس درسن»، «وولكر شلندروف» و «مارگارت فن تروتا» در نامه ای سرگشاده اعلام نمودند كه جشنواره بین المللی فیلم «برلین» بعد از آخر دوران دبیری «دیتر كاسلیك» در سال ۲۰۱۹ نیازمند به «آغازی نو و نگاهی جدید» است. این سینماگران معتقدند آخر دوره حضور «كاسلیك» در جشنواره برلین فرصتی برای تجدید و احیای این رویداد سینمایی است.
جشنواره برلین با میزبانی از 500 هزار نفر به صورت سالانه، بزرگترین جشنواره سینمایی جهان است.1397/03/30
15:46:10
5.0 / 5
4581
تگهای خبر: جشنواره , سینما , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال