بازخوانی مهر؛

ماجرای اسكاری كه با لابی مخملباف از دست سینمای ایران رفت!

ماجرای اسكاری كه با لابی مخملباف از دست سینمای ایران رفت! سام فیلم: آنچه در گزارش رسمی بنیاد سینمایی فارابی درباره فرآیند معرفی فیلم گبه به آكادمی اسكار در سال ۷۶ ثبت شده پشت پرده ای دارد كه قبل از این بهروز افخمی روایتی جالب از آن ارائه كرده بود.به گزارش سام فیلم به نقل از مهر، بنیاد سینمایی فارابی روز گذشته ۲۴ شهریور ماه در گزارشی مشروح به بازخوانی ۲۴ دوره عملكرد هیات انتخاب نماینده رسمی سینمای ایران به آكادمی اسكار پرداخت تا پاسخ منتقدانی را دهد كه معتقد به ضرورت «غیردولتی» شدن این انتخاب همواره پرحاشیه هستند.
فارغ از متن قابل تامل این گزارش درباره حضور چهره های مطرح سینمایی در دوره های مختلف و نقش هریك در معرفی نمایندگان سینمای ایران به آكادمی اسكار، یكی از توضیحات قابل تامل درج شده در این گزارش مربوط به سال ۷۶ است؛ سالی كه فیلم سینمایی «گبه» به كارگردانی محسن مخملباف به نمایندگی ایران به آكادمی اسكار ارائه شد و حالا بنیاد سینمایی فارابی در گزارش رسمی خود بدون اشاره به اعضای وقت هیات انتخاب نماینده سینمای ایران به این توضیح بسنده كرده است كه: «خارج از روال كمیته، دریافت فرم ها توسط فیلمساز برای بررسی، برگزاری جلسه ای در خانه سینما و اقدام مستقیم با استفاده از آن نهاد، در نتیجه هیچ مدرك موثقی از نحوه معرفی در سوابق موجود نیست.»
طبق این توضیح فارابی، آنچه در این دوره برای انتخاب نماینده سینمای ایران گذشته در هاله ای از ابهام قرار دارد و «مدرك موثقی» هم درباره آن در دست نیست.
بهروز افخمی اما هفت سال پیش و در گفتگویی مشروح با ماهنامه «نسیم بیداری» روایتی قابل تامل درباره پشت پرده این انتخاب عجیب ارائه كرد كه حالا و به بهانه انتشار گزارش رسمی بنیاد سینمایی فارابی بازخوانی آن خالی از لطف نیست.
افخمی در آن گفتگو ضمن اشاره به واكنش به شدت منفی مخملباف به فیلم «عروس» به این نكته می پردازد كه «مخملباف اساسا در تمام سال هایی كه در سینمای ایران حضور داشت نسبت به همه فیلمسازان دیگر حسادت داشت و هر كاری كه می توانست برای عقب نگه داشتن دیگران می كرد. فرق هم نمی كرد من باشم یا مهرجویی.»

مجید مجیدی در سال ۷۷ توانست با «بچه های آسمان» به جمع ۵ نامزد نهایی اسكار راه پیدا كند
كارگردان فیلم سینمایی «عروس» سپس بعنوان شاهد مثال و در پاسخ به اینكه «رفتارهای مخملباف حسادت شخصی بود یا از منظر ایدئولوژیك چنین رفتاری داشت؟» اظهار داشت: «(مخملباف) آدم حسودی بود اما شكل ایدئولوژیك به كارهایش می داد. رفتارش در برابر فیلم «اجاره نشین ها» و تهدید به ترور مهرجویی را بسیاری شنیده اند اما احتمالاً كمتر شنیده باشند كسی كه سبب شد «بچه های آسمان» مجیدی اسكار را از دست بدهد محسن مخملباف بود.»
افخمی در ادامه اینگونه به بازخوانی آنچه در فرآیند معرفی فیلم «گبه» به آكادمی اسكار در سال ۷۶ گذشت، پرداخت: «فیلم مجیدی یكسال قبل از آنكه به اسكار معرفی شود می توانست نماینده ایران باشد و اتفاقاً هیچ رقیب قدری هم نداشت و اگر معرفی می شد همه می دانستند شانس بسیار بالایی برای كسب اسكار دارد. مخملباف اما با یك حركت كودتایی فرم هایی را كه مختص معرفی فیلم به آكادمی اسكار است از وزارت ارشاد خارج كرد و با سیدمحمد خاتمی و چند نفر دیگر در ریاست جمهوری جلسه فوری گذاشت و فیلم «گبه» را به آكادمی معرفی نمود و وقتی كه ارزیابان ارشاد متوجه این اتفاق شدند دیگر كاری از دست شان برنمی آمد چراكه اگر می گفتند این فیلم نماینده ایران نیست تلقی آنجا این خواهد بود كه دولت فیلم «گبه» را ممنوع كرده و وضع برای «بچه های آسمان» خیلی بد می شد. این خرابكاری اتفاق افتاده بود. تنها كاری كه بهشتی (معاون وقت امور سینمایی) توانست انجام دهد این بود كه فیلم را اكران نكند تا بتواند سال آینده نماینده ایران باشد سالی كه رقیبان قدری مثل روبرتو بنینی با آن فیلم پرخرج با مبحث هولوكاست به اسكار معرفی شده بود و شانس هر فیلم دیگری حتی «بچه های آسمان» به صفر رسیده بود. مخملباف در تمام سال های حضورش در ایران از یك طرف فیلم های مزخرف ساخت و از سوی دیگر تلاش كرد جلوی موفقیت دیگران را هم بگیرد.»
این روایت بهروز افخمی كه در سال ۹۰ مطرح گردیده است تا به امروز از جانب هیچ یك از مدیران و سینماگران رد نشده و می توان آن را رسمی ترین روایت از یك دخالت فردی در فرآیند انتخاب نماینده سینمای ایران به آكادمی اسكار در میانه دهه ۷۰ دانست؛ دخالتی كه بیراه نیست اگر بگوییم افتخار كسب اسكار از جانب نمایندگان سینمای ایران را با دو دهه تاخیر مواجه كرد!

1397/06/25
14:35:23
5.0 / 5
4482
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال