بزرگداشت چهلمین روز درگذشت عزت الله انتظامی با اهدای عصای وی به موزه

بزرگداشت چهلمین روز درگذشت عزت الله انتظامی با اهدای عصای وی به موزه سام فیلم: مراسم بزرگداشت چهلمین روز درگذشت مرحوم عزت الله انتظامی با اهدای عصای این بازیگر به خانه موزه انتظامی برگزار گردید.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، شامگاه چهارشنبه چهارم مهر، آیین بزرگداشت چهلمین روز درگذشت مرحوم عزت الله انتظامی در تماشاخانه سنگلج و در حالیكه صحنه این تالار با تصویری از این بازیگر و جمله ای از او كه می گفت، «من عزتم، بچه سنگلج» برگزار گردید.
در ابتدای این برنامه كه با حضور جمعی از هنرمندان و مدیران هنری، فرهنگی و شهری و با اجرای پرویز پرستویی همراه بود، كلیپی به یاد كارگردان تازه درگذشته سینما و تلویزیون مرحوم "یدالله صمدی" پخش گردید.
پرویز پرستویی با اشاره به درگذشت مرحوم یدالله صمدی و به قول او شرف، صداقت و راستی و شهادت جمعی از هموطنان در حمله تروریستی در اهواز، اظهار داشت: خدا قوت دهد به شانه های مردم این سرزمین كه هنوز می تواند غم های عظیم را تاب بیاورد.
او سپس از علی نصیریان دعوت كرد تا روی سن بیاید و سخنانی را مطرح كند كه این بازیگر بعد از حضور روی صحنه، مقابل تصویر همكار دیرین خود تعظیم كرد و بدون رفتن پشت میكروفن اظهار داشت: آقای انتظامی عزیز سلام. من باورم نیست كه تو خاموش شده ای. این دیوارها با انتظامی عجین است. وقتی به یاد می آورم تك تك كارهایی را كه روی همین صحنه اتفاق افتاد، حیرت زده می شوم كه چه كردیم.
نصیریان خطاب به پرستویی با بیان این كه "ان شاءالله شماها زنده باشید"، افزود: من نمی دانم از انتظامی چه بگویم. به من می گویند پنج یا ده دقیقه از تجربیات خود با او را بگو، ولی مگر می شود؟ من از دهه ۳۰ با او كار كردم. زمانی كه پنج گروه بودیم و هفته ای یك نمایش به هر كدام از ماها در یك ماه نوبت می رسید. این یك مرحله از تجربیات من بود و بعد مرحله دوم فیلم های پیش از انقلاب بود و مرحله سوم بیش از ۱۰ سال در همین جا (سنگلج) ادامه داشت.
او اظهار داشت: آقای انتظامی وقتی این جا آمد، گروه مرا برگزید و ما با هم دوست شدیم و نتایج این اتفاق یعنی وجود همكاری و شناخت خوب از هم، آن هم در عین متفاوت بودن را بعدها در فیلم ها دیدیم. او آدمی پرشور و شوخ بود و من آدمی تودار و آرام؛ ولی هنگام كار برخلاف برخی هنرپیشه های امروز، بسیار جدی بود.
نصیریان با اشاره به نمایش های مختلفی كه هر كدام از آن ها در تماشاخانه سنگلج اجراء كرده بودند، بیان كرد: من خیلی متاسفم كه این دوست، این یار و همكار دیگر نیست. البته ما از یك دوره ای كه همسایگی ما جدا شد از هم دور شدیم و باآنكه در فیلم چند همكاری مشترك پیش آمد، اما در تئاتر دیگر این اتفاق نیفتاد.
این بازیگر قدیمی تئاتر و سینما اظهار داشت: هیچ وقت امكان ندارد بتوانم انتظامی را فراموش كنم. چون با او بیشتر از خانواده ام بودم و این خاصیت هنر خیلی عجیب است.
در ادامه پرویز پرستویی با اشاره به این كه قرار بود مسعود كیمیایی در مراسم حاضر باشد و صحبت كند كه به علت مشكل جسمی نتوانسته حاضر شود، ضمن آرزوی سلامتی برای این كارگردان سینما، خاطره ای از همكاری اش با نصیریان و انتظامی در فیلم "دیوانه ای از قفس پرید" را، تعریف كرد كه انتظامی چطور در صحنه ای كه بازی نداشت، آمده بود تا بازی نصیریان را برای آماده شدن در سكانس مشترك شان تماشا كند.
سپس امین تارخ با حضور روی سن، نوشتاری را قرائت كرد كه در بخشی از آن نوشته بود: در باب آقای بازیگرمان باید بدانیم كه زندگی هنرمندانه خویش را چطور آغاز كرد و چطور ادامه داد و آموزه هایی از خود به جا گذاشت.
او افزود: عزت الله انتظامی هیچگاه به هیچ قیمتی حاضر به پذیرش كمدی های دم دستی و درام های نخ نما نشد و ارزش او به كارهای نكرده اش هم هست. پس به احترام آن بزرگوار یك دقیقه بایستیم و برای او طلب آمرزش نماییم.
در بخشی دیگر، پرویز یشایایی در سخنانی بیان كرد: در اهمیت شخصیت استاد انتظامی چیزی بیش از آن چه گفته شد نمی توانم بگویم جز چند خاطره.
این تهیه كننده سینما تعریف كرد: در سریال "هزاردستان" یك روز كار طولانی شد و آقای انتظامی ۱۲ ساعت زیر گریم بود و آخر كه عصبانی شد فریاد زد، اگر بلد نیستید كار نكنید. این جمله را علی حاتمی شنید و ناراحت شد و قهر كرد و كار تعطیل شد. وقتی آقای انتظامی متوجه شد، رفت سراغ آقای حاتمی و با همان لحن خودش گفت٬ علی جون تو مثل بچه من هستی. یعنی من حق ندارم سر بچه ام داد بزنم و همین جمله سبب شد حاتمی بلند شود و همدیگر را در آغوش گرفتند و كار از سر گرفته شد.
او با اشاره به یهودی بودنش اظهار داشت: كمتر دوستان منزل ما رفت و آمد داشتند ولی آقای انتظامی با ما دوست بود و بدانیم اگر این دوستان، عزتمند و ماندگار هستند فقط به خاطر آثار هنری شان نبوده بلكه به خاطر شخصیت خودشان هم بوده است.
در ادامه این مراسم سالار عقیلی با پیانونوازی همسرش حریر شریعت زاده، قطعه ای را اجراء كرد.
عقیلی سپس در سخنانی با اشاره به سپری شدن ۴۰ روز از درگذشت عزت الله انتظامی، تسلیت ویژه ای به مجید انتظامی گفت و اثری از سریال "كلاه پهلوی" ضیاءالدین دری را با همراهی گروه اركستر «راز و نیاز» اجراء كرد.
او با تسلیت برای درگذشت یدالله صمدی اضافه كرد: این قطعه از كارهای استاد مجید انتظامی است و مورد علاقه مرحوم عزت الله انتظامی بود.
در ادامه، ایرج راد با حضور روی صحنه بیان كرد: او با تمام وجودش به هنر تئاتر عشق می ورزید و وقتی در این سالن اجراء داشتیم هیچ وقت دیرتر از زمان مقرر حاضر نمی شد. من امشب بوی انتظامی را این جا استشمام می كنم و او به این سالن كه از مهم ترین سالن های تئاتری كشور است، ارزش و اعتبار داد.
گلاب آدینه دیگر بازیگری بود كه روی صحنه آمد و با تسلیت برای تمام درگذشتگان اخیر، اظهار داشت: آقای انتظامی می گفتند دنیا محل عبرت است و ای كاش بتوانیم از خوبی ها و بدی هایی كه از پیش چشم ما می گذرد، درس بگیریم.
او سپس با تقلید صدای انتظامی خاطره ای از او را تعریف كرد كه به آدینه سفارش كرده بود هر نقشی را بازی نكند.
در ادامه، فرشته طائرپور در سخنانی اظهار داشت: ما كسانی را از خانواده سینما در این سال ها بدرقه كرده ایم كه نمی روند و این جای شكر دارد.
او اضافه كرد: چه كسی می تواند در مراسم عزای خود مردم را بخنداند جز انتظامی؟ این معجزه سینما و هنر است. این رفتن هایی كه مسافر از یاد نمی رود بزرگترین محمل برای عبرت است. ما یاران عزیزی را بدرقه می نماییم و ای كاش وقتی ما هم می رویم مثل آن ها عزیز باشیم.
او خطاب به مجید انتظامی اظهار داشت: خدا كند قدر این داشته ها را بدانیم و شاگرد خوبی باشیم تا حكمت های چنین بزرگانی را اجراء نماییم.
شكرخدا گودرزی مدیر خانه موزه انتظامی هم متنی را قرائت كرد و سپس توسط مجید انتظامی و توضیح پرستویی، عصای زنده یاد عزت الله انتظامی به خانه موزه انتظامی اهداء شد.
مجید انتظامی با تشكر از این كه در این مدت تنها گذاشته نشده بود، خاطره ای از پدرش تعریف كرد كه از او خواسته شده بود در كلاسی بازیگری تدریس كند ولی انتظامی معتقد بود بازیگری قابل تدریس نیست و باید استعداد لازم وجود داشته باشد.
پرستویی در انتها با اشاره به جمله ای كه گفته بود در عالم هنر پنج تن را می شناسد، اظهار داشت: روح آقایان رشیدی و انتظامی شاد باد. دعا نماییم این سه تن یعنی آقایان نصیریان، كشاورزی و مشایخی میان ما باقی بمانند.
در این مراسم كه به همت خانه تئاتر، خانه سینما، خانه موسیقی و خانه موزه انتظامی برگزار شد، علی نصیریان، داریوش اسدزاده، ایرج راد، مجید انتظامی، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، اصغر همت، غلامرضا موسوی، بیتا فرهی، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، شهرام كرمی مدیركل هنرهای نمایشی، فرشته طائرپور، مرتضی رزاق كریمی، مهدی میامی، حبیب اسماعیلی، شكرخدا گودرزی مدیر خانه موزه انتظامی، پریسا مقتدی مدیر تماشاخانه سنگلج، مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران، شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه تئاتر، داریوش مودبیان، مریم معترف، هوشنگ گلمكانی و عزت الله رمضانی فر همچون حاضران بودند.1397/07/05
18:58:47
5.0 / 5
4551
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال