گفت وگو با ایوب آقاخانی

وقتی پول سریال ندارند، تكلیف تله تئاتر مشخص است!

وقتی پول سریال ندارند، تكلیف تله تئاتر مشخص است! به گزارش سام فیلم ایوب آقاخانی ـ نمایشنامه نویس و كارگردان تئاتر ـ درباره دغدغه هایش در خصوص بازگشت تله تئاتر به تلویزیون گفت و اینكه درباره بازگشت این حوزه هنر به تلویزیون هنوز تضارب آرا وجود دارد.آقاخانی در گفت وگویی با ایسنا درباره خالی بودن جای تله تئاتر در تلویزیون، با اعتقاد بر اینكه هنوز بین مسئولان تلویزیون برای بودن تله تئاتر تضارب آرا وجود دارد، اظهار نمود: فكر نمی كنم این پروژه اساسا به فرجام روشنی رسیده باشد و بعید می دانم كه كار جدی هم بر روی آن انجام شده باشد. فكر می كنم بخش زیادی از این ماجرا به شرایط اقتصادی برمی گردد. زمانی كه خیلی از سریال های تلویزیون با این بحران ها مواجهند، بدیهی است كه تله تئاترها هم به دنبال همین ماجراها گرفتار گرفتاری شوند. خیلی بعید می دانم اتفاق جدیدی درباره بازگشت تله تئاتر افتاده باشد.

این نمایشنامه نویس سپس درباره اینكه برغم تاكید خود مدیران تلویزیون در خصوص ضرورت ساخت برنامه هایی مشابه «نود» در موضوعات دیگر، چرا تلویزیون تابحال نتوانسته است به چنین ساختاری در حوزه های تئاتر و سینما برسد؟ اظهار نمود: صداوسیما می تواند سطح سلیقه مخاطب را بالا ببرد اما در ابتدا باید دید دغدغه مدیران صداوسیما با بقیه یكی است یا نه؛ از طرفی گاهی اوقات آنها این باور را ندارند كه فرهنگ سازی و سلیقه سازی با استفاده از تله تئاتر می تواند صورت گیرد. آنها گاهی فكر می كنند سریال های تلویزیون در این زمینه موثر است. كما اینكه من می دانم در مورد خاصیت تله تئاتر، بین مدیران تلویزیون تضارب آرا وجود دارد و همه به یك باور و نتیجه واحد و مشترك درباره وجود تله تئاتر نرسیده اند.آقاخانی در ادامه گفت وگوی خود با ایسنا با اشاره به اینكه تضارب آرا در بودن یا نبودن تله تئاتر، حكایتی است كه فراتر از تصمیم گیری در سطح مدیران شبكه چهار سیماست، در عین حال اظهار نمود: من حتی این حكایت را در بدنه شبكه چهار كه منطقا باید محفل این نوع برنامه ها باشد، از چندین سال قبل رصد كرده بودم. بدیهی است كه وقتی مسئله كلان تر باشد و از شبكه چهار به كلیت تلویزیون تسری پیدا كند، اختلاف نظرها هم افزایش پیدا می كند؛ ازاین رو فكر می كنم یك سیاستگذاری كلان لازم است كه بحث تله تئاتر بعنوان دستورالعمل جدی وارد برنامه ی كاری تولید و سیاستگذاری تلویزیون بشود. هم اكنون بودن یا نبودن تله تئاتر در حد زمزمه های تك مدیری و اتفاقاتی از این موارد را می توانید بشنوید و خیلی فراگیر نیست.

وی كه سال هاست برای رادیو مجموعه نمایشی می نویسد، درباره وضعیت نمایش های رادیویی هم اظهار نمود: من در رادیو پیوسته كار می كنم اما به تازگی نمایشی با عنوان «جایگزین حبس» را كار كردم كه در ارتباط با مسائل حقوقی بود و در واقع به فرهنگ جایگزین كردن مجازات حبس با چیزهای سازنده تر در بدنه اجتماع می پرداخت. این مجموعه ای موضوعاتی را در ارتباط با بالا بردن فرهنگ در زمینه مسائل حقوقی بیان می كرد كه امیدوارم نمایش های رادیو به این طرف هم سوق پیدا كنند.

آقاخانی افزود: متاسفانه رادیو مدتی در خدمت مناسبت ها بود. امیدوارم این فاصله كمتر شود. هر چند مدیران ما این انتقاد را باور ندارند و حتما باید خودشان به این نتیجه برسند كه این بحران بزرگی است و زمینه تعامل فراهم نیست یا اگر هست زبان گویایی در این زمینه وجود ندارد.

این نمایش نامه نویس در انتها با اشاره به اینكه برای رسانه فراگیر رادیو و تلویزیون آرزوی تفكری گشاده تر و نتایجی بهتر دارد، افزود: می دانم همكاران ما و مدیران سازمان صدا و سیما تلاش خودشان را برای جلب رضایت مخاطب می كنند و در این شكی نیست اما امیدوارم میان لزوم هایی كه در سیاست گذاری وجود دارد، سلایق مخاطبان به میانگین های گشاده تری برسند و سمت متوسط معقول تری را متوجه قرار دهند تا در این ضیق اقتصاد و بنیه مالی نتایجی كه می گیرند نتایج مطلوبی برای همه باشد. ما نباید فراموش نماییم كه ما و تصمیم گیرندگان رادیو و تلویزیون كشور در یك جبهه هستیم فقط گاهی میزان اختلاف سلیقه ها در خروجی آثار تاثیر منفی می گذارد و در نتیجه به دور شدن مخاطب از برنامه های خودمان و نزدیك شدن هر چه بیشتر برنامه های غیر، دامن می زنیم.
1397/09/11
15:14:38
5.0 / 5
5110
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال