شماره جدید سینما و ادبیات منتشر گردید

شماره جدید سینما و ادبیات منتشر گردید سام فیلم: شماره هفتاد و سوم مجله «سینما و ادبیات» ویژه سینمای اتحاد شوروی و كارگردان مطرح آن آندری تاركوفسكی منتشر گردید.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، در معرفی این شماره از «سینما و ادبیات» عنوان شده است:
در دهه ۱۳۶۰ سینمای تاركوفسكی در ایران بسیار تبلیغ شد و مورد توجه قرار گرفت. «سینما و ادبیات» در این شماره كوشیده نگاهی متفاوت به سینماگر برجسته و تأثیرگذار و سبك كار منحصر به فرد او داشته باشد.
«سینمای ژانر» سوژه محوری سینمای این شماره از مجله است. شواهد نشان داده است در سینمای متأخر ایران گرایشی به سوژه ژانر پدید آمده است. اما سوال این است كه این اقبال به استفاده از ظرفیت های ژانر در سینمای ایران تهدید است یا فرصت؛ حرف های جالب علیرضا داوودنژاد و محسن امیریوسفی در مورد سینمای ژانر را در میزگرد بخوانید.
بخش ادبی بر «ادبیات مسئله محور و ادبیات سوال محور» متمركز شده است. چرا در ادبیات چند دهه اخیر تجربه های نوشتاری فراتر از تجربه های زیسته در قالب عقلانیت متعارف و مناسبات زندگی روزمره نمی رود. علیرضا سیف الدینی، منیرالدین بیروتی، خلیل درمنكی و پویا رفویی در میزگرد این بخش به تفصیل به این پرسش پاسخ داده اند. همین طور شاپور بهیان، ابراهیم دمشناس، شهریار وقفی پور، ابوتراب خسروی، محسن خیمه دوز و... از زاویه های متفاوتی به این مساله نگاه كرده اند.
پرونده ادبی دیگر در این شماره «گوستاو فلوبر» را محور بحث خود قرار داده است. در این پرونده بر فلوبر از حیث مولفه های فرمال رمان هایش تمركز شده است. جهت مطالب این پرونده بازخوانی فلوبر در بستر سنت رمان اروپایی است؛ یعنی بیان مولفه های فرمالی كه فلوبر را از اسلافش ممتاز می كند.
چهره این شماره مجله «خسرو خورشیدی» از پیشكسوتان حوزه هنرهای تجسمی، مجسمه ساز، طراح صحنه، لباس و نقاش است. خورشیدی طراح صحنه سریال «سربداران» بوده و در محضر بزرگان سینمای جهان درس آموخته است. صحبت های جالب این معمار صحنه را از ۵۰ سال فعالیت حرفه ای اش در گفت وگوی اختصاصی این شماره دنبال كنید.
داستان جذاب «آدمِ این قصه»، تجربه خوانش تروماتیك اورهان پاموك از جلد پنجم «در جست وجوی زمان از دست رفته» پروست به ترجمه صالح حسینی و تحلیل پوریا رفویی از این قصه اعجاب انگیز را در این شماره از دست ندهید.
«سینما و زنان» بخشی تازه پیداشده در مجله «سینما و ادبیات» است كه برای نخستین شماره خود «آنیس واردا» را كه به او لقب «مادربزرگ موج نو» داده شده و از شاخص ترین چهره های موج نو است انتخاب نموده است. واردا تا واپسین روزهای زندگی، تا نودسالگی همچنان فیلم ساخت و در ساخت فیلم ها و مستندهایش خلاقیت به خرج داد. در این شماره مضمون های متنوع و دستاوردهای فرمی این كارگردان سرشناس مورد بحث قرار گرفته است.
«بازیگری» مبحثی است كه بخش «فیلم ها و احساس ها» به آن پرداخته است. یادداشت های نویسندگانی چون آندره بازن، اندرو ساریس، كنت جونز و... در این بخش آمده است.
«نوشته های پسامرگی» نوشته احمد اخوت، داستان هایی با ترجمه قاسم صنعوی و علی اصغر حداد، مقاله «بكت خوانی در عصر ترامپ»، و مقاله «سینما مظهر دموكراسی» از آلن بدیو به ترجمه صالح نجفی، گفت و گو با سروش صحت درباره نخستین فیلم سینمایی اش «جهان با من برقص» از دیگر بخش های این شماره است.
شماره ۷۳ مجله «سینما و ادبیات» با صاحب امتیازی و مدیرمسئولی همایون خسروی دهكردی و سردبیری نیلوفر نیاورانی در ۲۲۰ صفحه با قیمت ۱۷هزار تومان انتشار یافته است.
منبع:

1398/03/04
21:39:19
5.0 / 5
4733
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال