وعده های برای برگزاری بازار هنرهای نمایشی

وعده های برای برگزاری بازار هنرهای نمایشی به گزارش سام فیلم مهرداد رایانی مخصوص در نشست هم اندیشی وظایف متقابل هنرمندان تئاتر ایران و نمایندگان كمپانی ها با اشاره به ایجاد فرصت ارائه آثار توسط 48 گروه نمایشی در روزهای برگزاری بازار و ضرورت ثبت نام تا 30 آذر ماه اظهار داشت: بازار هنرهای نمایشی فرصت عرضه داشت تئاتر ایران را فراهم می آورد و پروموترها، نمایندگان كمپانی ها و دبیران جشنواره های خارجی سه گروه اصلی میهمانان خارجی آن هستند.


به گزارش سام فیلم به نقل از دبیرخانه سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، نشست هم ‍ اندیشی پنجمین بازار بین المللی سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر عصر روز یكشنبه ۲۸ مهر ماه در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار گردید.
بازار بین المللی هنرهای نمایشی ایران گسترده تر شده است
در ابتدای این نشست مژگان وكیلی، مدیر امور بین الملل مركز هنرهای نمایشی درباره تاریخچه بازار بیان كرد: نخستین دوره بازار در بیست و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری حسین پارسایی، دومین دوره در جشنواره بیست و نهم به دبیری محمد حیدری، سومین دوره در جشنواره سی ام به دبیری رحمت امینی و چهارمین دوره در جشنواره سی و هفتم به دبیری نادر برهانی مرند برگزار گردید.
وی با تاكید بر زمان های مناسب تعامل با میهمانان خارجی در جریان برگزاری بازار اظهار داشت: داشتن وبسایت توسط گروه های نمایشی در شناخت آنها اهمیت زیادی دارد. ضمن این كه می توان همه سوابق، تصاویر، تورهای اجرا در خارج از كشور مقصد را در آن سایت قرار داد و شمایلی كلی برای مخاطبان ایجاد كرد.
وكیلی ضمن ضروری دانستن تسلط افرادی كه مقرر است در بازار حضور یابند، افزود: بهتر است با حضور این فرد مسلط از ۱۰ دقیقه زمان در اختیار به بهترین نحو استفاده كنید.
مدیر امور بین الملل مركز هنرهای نمایشی بر گسترش بازار بین المللی هنرهای نمایشی از دوره سی و هفتم جشنواره تابحال توضیح داد: دوره های اول تا سوم بازار هنرهای نمایشی به صورت محدودتر برگزار می شد؛ اما از دوره گذشته تابحال ارتباطات و تعاملات هنرمندان تئاتر ایران با نمایندگان كمپانی ها هدفمندتر و گسترده تر شده است و این رخداد در ابعاد وسیع تری برگزار می گردد و حقیقت این است كه زمینه ای این رشد در دوره هایی است كه با نام بازار برگزار نمی شد؛ اما میهمانان مختلفی را در دل خود داشت.
مهرداد رایانی مخصوص مشاور امور بین الملل سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر نیز در ادامه توضیحاتی را درباره اهداف این جلسه ارائه كرد.
وی اضافه كرد: در سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، پنجمین بازار بین المللی هنرهای نمایشی ایران را برگزار خواهیم كرد. امیدواریم با حضور پروموتورها، مدیران كمپانی ها و تهیه كنندگان تئاتر، فرصت مناسبی را برای عرضه داشت تئاتر ایران به هنرمندان خارجی و ارائه قابلیت های تئاتر ایران برای حضور در جشنواره های خارجی تجربه نماییم. فراخوان این رویداد نیز از راه سایت جشنواره انتشار یافته است.
رایانی مخصوص تصریح كرد: این یك واقعیت است كه تا زمانی كه هنرمندان ابزار و ملزومات حضور در فضای بین المللی تئاتر را برای خود ایجاد نكنند به نتیجه نخواهند رسید. از ملزومات این حوزه، آشنایی با شرایط این فضاست. متاسفانه بعضی از هنرمندان، تعریف شان از حضور بین المللی، صرفا سفر به یك كشور خارجی و اجرا در آن است. بااینكه جشنواره ها فرصت خوبی برای شناساندن بین المللی تئاتر ایران را فراهم می كنند، اما لازم است هنرمندان خود این ملزومات و شرایط را برای خودشان ایجاد كنند.
وی با اشاره به اهداف برگزاری پنجمین بازار بین المللی هنرهای نمایشی ایران اظهار داشت: ارائه و معرفی توانایی هنرهای نمایشی ایران، كوشش برای ارتقای اقتصادی تئاتر ایران، ایجاد زمینه رقابت سالم برای دستیابی به بازارهای بهتر و وسیعتر، افزودن بر شمار مخاطبان و علاقه مندان هنرهای نمایشی ایران در سطح بین الملل، تقویت بخش خصوصی در مراودات فرهنگی و هنری، ارتباط هنرمندان با میهمانان بازار، تبدیل ایران بعنوان قطب عرضه و تقاضای آثار هنری خاورمیانه و غرب آسیا و... از اهداف در نظر گرفته برای برگزاری این بازار است.
اولویت محتوای كاربردی بر فرم
رایانی مخصوص خطاب به هنرمندان حاضر در نشست عنوان كرد: همراهی مترجمان برای معرفی آثار مهم می باشد. همین طور آثاری می توانند در بازار معرفی شوند كه قبل از این به شكل عمومی یا جشنواره ای در ایران به اجرا رفته باشند؛ البته صاحبان آثار می توانند به معرفی ایده ها و تولیدات آتی خویش نیز بپردازند.
وی با اشاره به یك خاصیت مهم برای كمپانی ها و مخاطبان خارجی تئاتر ایران اضافه كرد: بیشتر از آنكه هنرمندان خارجی به شكل كار ما علاقه مند باشند به میزان كاربردی بودن محتوا و ایده های تئاتر ایران توجه دارند.
وی به تهیه كنندگان و هنرمندان حاضر سفارش كرد رویكردهای خلاقانه و مضامین مورد توجه خودرا در توضیحاتشان برجسته كنند و عنوان كرد: فرم هم بااینكه اهمیت زیادی دارد؛ اما در درجه بعدی اهمیت قرار می گیرد. همین طور برای فعالیت بین المللی باید برنامه ریزی بلند مدتی را مد نظر داشت.
رایانی مخصوص درباره راه های تبادل و ارتباط با هنرمندان و كمپانی های بین المللی تئاتر اضافه كرد: ارائه مواد تبلیغاتی، عرضه داشت كامل نمایش، نشست های میزگرد، جلسات ارتباط سریع، جلسات عرضه داشت و گفتگو راهكارهای تبادل در پنجمین بازار بین المللی هنرهای نمایشی ایران هستند.
او درباره هر روش ارائه شده به تفكیك توضیح داد، تهیه مواد تبلیغی را ضروری و محتوای آنرا شامل این موارد دانست: معرفی گروه، بیوگرافی و عكس كارگردان و نویسنده، خلاصه نمایش، عكس نمایش، یك فیلم كوتاه(تریلر)، فیلم كامل اثر، اطلاعات مربوط به ابعاد دكور و لباس، پلان های نور و صدا، پوستر نمایش و....
این كارگردان تصریح كرد: ارائه توضیحات به زبان انگلیسی، ارائه مشخصات سامانه اینترنتی گروه، داشتن كارت ویزیت، نامگذاری هر صفحه از اطلاعات به زبان انگلیسی نیز لزوم دارد.
وی به نكاتی درباره جلسه عرضه داشت و گفتگو اشاره و سفارش كرد: استفاده بهینه از ۱۰ دقیقه زمان گفتگو، معرفی یك یا دو نمایش و نه بیشتر به علت محدودیت وقت، معرفی گروه های نمایشی در چارچوب معرفی یك اثر نمایشی، به همراه داشتن همه اطلاعات و تشریح كامل آنها در جلسه گفتگو مد نظر قرار داده شود.
مشاور امور بین الملل جشنواره درباره شیوه ثبت نام در بازار بین المللی هنرهای نمایشی نیز عنوان كرد: تحویل حضوری یا ارسال یك نسخه از مواد تبلیغاتی و تكمیل فرم درخواست تا ۳۰ آذر ماه امسال برای علاقه مندان به حضور در بازار لزوم دارد.
رایانی مخصوص نیز در پاسخ به سوال یكی از حاضران درباره اسامی افراد و گروه های خارجی حاضر در جشنواره و بازار عنوان كرد: در حال مذاكره هستیم و به محض مشخص شدن آن ‎ها را اعلام می نماییم.
مشاور امور بین الملل جشنواره در پاسخ به سوالی درباره تفاهم تولید مشترك تئاتر ایران با تئاتر بین الملل عنوان كرد: حاصل شدن این نتیجه قاعده مشخصی ندارد؛ اما شاید نخستین سوال در موردش این باشد كه هدف اجرا، كجاست و چرا آن مقصد اهمیت دارد؟ همین طور مهم می باشد كه هنرمند خود برای محقق شدن این مهم تلاش كند.
رایانی مخصوص همین طور از فرصت ارائه ۴۸ گروه نمایشی در ایام برگزاری به نمایندگان كمپانی ها اطلاع داد و پروموترها، نمایندگان كمپانی ها و دبیران جشنواره های خارجی را سه گروه اصلی میهمانان خارجی بازار معرفی نمود.
سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر ۱۰ تا ۲۰ بهمن ماه به دبیری نادر برهانی مرند برگزار می گردد.
پنجمین بازار بین المللی هنرهای نمایشی ایران نیز همزمان با جشنواره ۱۳ تا ۱۷ بهمن ماه در تهران برگزار می شود و آخرین مهلت ثبت نام برای حضور در آن سی ام آذر ماه امسال اعلام شده است.منبع:

1398/07/29
23:47:24
5.0 / 5
4358
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال