به بهانه اجرای نمایش ارمنستان

چرا باید چنین نمایش هایی به جشنواره مان دعوت كنیم؟!

چرا باید چنین نمایش هایی به جشنواره مان دعوت كنیم؟! سام فیلم: نمایش «گل های دست ساز» به كارگردانی زیریار داداسیان از كشور ارمنستان همچون نمایش هایی بود كه روز پنجشنبه 17 بهمن ماه در جشنواره تئاتر فجر روی صحنه رفت و برای هزارمین بار این پرسش را در ذهن مخاطبان ایجاد كرد كه چه ضرورتی دارد چنین نمایش هایی را به جشنواره مان دعوت نماییم.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، روز گذشته با وجود بازی فوتبال میان استقلال و پرسپولیس، تمام ظرفیت تالار سایه تئاتر شهر در نخستین اجرای نمایش ارمنستان پر شد و بعضی از تماشاگران هم بدون صندلی ماندند.
قبل از آغاز اجرای این نمایش، كارگردان آن با ابراز خرسندی از اینكه باردیگر به ایران دعوت شده است، با لحنی طنزآمیز اظهار داشت: چند سال پیش كه به ایران دعوت شده بودم، بهتر بود چون در جزیره كیش هم اجرا داشتیم.
این كارگردان ارمنی در ادامه اضافه كرد: اسم نمایش من «داستان آفرینش» است و نمی دانم چرا در ایران به شكلی دیگر ترجمه شده است.
او سپس توضیحاتی كوتاه درباره اجرای این نمایش ارائه كرد و اظهار داشت: داستان این نمایش درباره كتیبه هایی در ارمنستان است و ما گوشه هایی از فرهنگ كشور خودرا در آن به نمایش می گذاریم.
پس از این توضیحات كوتاه، اجرای نمایش شروع شد و این اثر بدون كلام روی صحنه رفت.
این نمایش البته بروشور داشت كه در آن توضیحاتی درباره این نمایش و كارهای این گروه ارمنی به زبان انگلیسی انتشار یافته بود.
اما این اثر نمایشی با وجود همه توضیحات، نتوانست توجه مخاطبان را جلب نماید با این وجود تماشاگران حاضر در سالن با صبوری كامل تا اختتام اجرا، گروه نمایشی را همراهی كردند.
ازآنجا كه در چند روز گذشته اجرای آثاری از كشور لهستان، دیگر میهمان بخش بین الملل جشنواره هم نتوانسته رضایت تماشاگران جشنواره را جلب نماید و سطح كیفی این آثار بارها از سطح كیفی نمایش های گروه های داخلی پایین تر است، این پرسش همیشگی به ذهن تماشاگران و مخاطبان حرفه ای جشنواره تئاتر فجر خطور می كند كه چه ضرورتی دارد تنها به بهای حفظ عنوان بین المللی جشنواره، چنین نمایش هایی را دعوت نماییم.
این پرسش كه عموما هم بی پاسخ می ماند، در سال های اخیر كه با تنگناهای مالی بی شماری در تمام زمینه ها به ویژه حوزه فرهنگ و هنر و به خصوص حوزه تئاتر دست به گریبان هستیم، اهمیتی دو چندان پیدا می كند اینكه چرا باید همان اندك بودجه موجود را صرف دعوت از گروه هایی نماییم كه هیچ دستآوردی به تئاتر ما و به جشنواره فجرمان كه همچنان مهم ترین جشنواره تئاتری ماست، اضافه نمی كنند.منبع:

1398/11/18
15:02:30
5.0 / 5
4303
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال