مدیر تماشاخانه مستقل تهران:

فقط غر می زنیم

فقط غر می زنیم به گزارش سام فیلم مدیر تماشاخانه ˮمستقل تهرانˮ با انتقاد از اینكه عده ای به جای كار كردن فقط غُر می زنند، می گوید: همان گونه كه بسیاری از هنرمندان برای بازگشایی سینماها تبلیغ كردند، خوب است این كار را در تئاتر هم انجام دهند تا مردم بدانند تئاتر هم روی صحنه است در حالیكه برخی ها بیشتر سبب بی اعتمادی شدند.


مصطفی کوشکی در گفت وگویی با ایسنا از میزان استقبال مخاطب در نخستین روزهای بازگشایی تئاتر بیان نمود: وضعیت حضور مخاطب نسبت به شرایط بد نبوده و با دو نمایشی که داشتیم حدودا ظرفیت 50 درصد را پُر کردیم، ولی برای هفته جدید آمار کمی ضعیف است. در حالیکه اگر اطلاع رسانی شده بود و تبلیغات بیشتری از سوی اداره کل هنرهای نمایشی انجام می شد مخاطب بیشتری را می توانستیم جذب نماییم.
او اضافه کرد: در این بین بچه های تئاتر و کمی هم پیشکسوت ها نسبت به حضور در سالن تئاتر هم برای اهالی این حوزه و هم مخاطب بی اعتمادی ایجاد کردند، از آن سو اطلاع رسانی هم اتفاق نیفتاد تا برای برگرداندن مخاطب به سالن ها فکری شود. این ها همه ضرر بزرگی به تئاتر و فرهنگ کشور است. این خیلی دردناک و ترسناک است که بین مخاطب و تئاتر و ساحت فرهنگ فاصله بیفتد.
این کارگردان تئاتر با اشاره به تبلیغ برخی هنرمندان در صفحه های شخصی خود برای دعوت مردم به سینماها اظهار داشت: همنه چیز از خود ما آغاز می شود، اما متاسفانه هیچ کس کاری برای تبلیغ تئاتر انجام نداده است. اداره کل هنرهای نمایشی و خانه تئاتر به هر حال قدرت اجرایی دارند اما به نظر می آید همه کنار ایستاده اند و ما هم در حال غرق شدن هستیم. کلا انگار تعدادی پیرمرد هستیم که فقط برای همه چیز غُر می زنیم، وقتی تئاتر بسته است غُر می زنیم، وقتی باز می شود غُر می زنیم. بهتر است کاری نماییم. اگر هر کس به اندازه یک قدم کوچک بردارد، آن وقت کل تئاتر شکل دیگری می گیرد. ما این همه چهره تئاتری داریم که به لحاظ نام و اعتبار از تئاتر منتفع شده اند چرا همه الان ساکت هستند؟ چرا در کنار تبلیغ «شنای پروانه» حرفی نمی زنند که تئاتر هم باز است تا مردم را به تماشای تئاتر دعوت کنند.
کوشکی افزود: دغدغه من از طرح این بحث این نیست که تعداد تماشاگرها 10 نفر بیشتر یا کمتر باشد بلکه مهم این است که بدانیم تئاتر روی صحنه است، سینماها باز هستند، گالری ها باز هستند. ما در این روزگار می بینیم که درصد فرهنگ و رشد فکری بسیاری از افراد جامعه روز به روز در حال افت کردن است ولی متاسفانه هر حرفی می زنیم برداشت مالی از آن می شود. درست است که مشکلات مالی ما (به عنوان تماشاخانه دار) هنوز برطرف نشده ولی برای شخص من مهم می باشد که فرهنگ را قیچی نکنیم، بنابراین تلاش کردم از همان روز اول بازگشایی، سالن مستقل تهران را باز کنم آن هم با یک نمایش دانشجویی که امکان دارد مخاطب زیادی نداشته باشد. ما اگر خودمان فرهنگ را قیچی نماییم آن وقت از حاکمیت چه انتظاری باید داشت؟
او درباره رعایت مسائل بهداشتی و تجهیزاتی که باید در اختیار سالن ها قرار می گرفت، بیان نمود: اداره کل هنرهای نمایشی با وجود قول هایی که داده، هنوز هیچ ابزار و موادی برای رعایت بهداشت در اختیارمان نگذاشته ولی ما یکسری مواد ضدعفونی کننده تهیه کردیم و با هزینه خودمان هم ماسک خریداری کردیم تا در اختیار مخاطبانی که ماسک ندارند بگذاریم و تلاش می نماییم تا جایی که می توانیم رعایت نماییم.
کوشکی در انتها درباره اینکه آیا اجرایی در تئاتر مستقل تهران پیشبینی شده تا همانند آنچه در سینما اتفاق افتاده به جذب مخاطب کمک نماید، اظهار داشت: به نظرم این کار بیشتر با همراهی دولت می تواند صورت گیرد تا مخاطب را به شکل جدی تری به تئاتر برگردانیم، اما فعلا اداره کل هنرهای نمایشی که از پرداخت 50 درصدی رقم حمایت آثار اسفند اطلاع داده بود و الان نمایش «است» تئاتر مستقل تهران هم جزء آثاری بوده که اجرایش بر اثر کرونا متوقف گردید، هنوز ریالی بابت حمایت دریافت نکرده است. در کنار همه این ها شنیده ام تماشاخانه ایرانشهر اعلام نموده که امکان دارد تابستان را به لحاظ اجرایی تعطیل باشد چون متقاضیانی که در لیست داشته آمادگی کار ندارند، در حالیکه معتقدم چنین سالن هایی که بابت اجاره بها نگرانی ندارند اگر واقعا گروه های قبلی اجرا نمی روند، فراخوان بدهند تا ببینند آیا متقاضیان زیادی برای اجرا در این سالن ها اعلام آمادگی می کنند یا خیر؟! حیف است این ظرفیت ها خالی بماند.
منبع:

1399/04/07
21:25:05
5.0 / 5
2870
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال