آخر جشنواره فیلم تصویر با معرفی برنده های چهل سال تهران

آخر جشنواره فیلم تصویر با معرفی برنده های چهل سال تهران هفدهمین جشنواره فیلم تصویر با معرفی برترین فیلم های بخش «چهل سال تهران» به اتمام رسید.


به گزارش سام فیلم به نقل از دبیرخانه تصویر سال، در آخرین روز از برنامه نمایش فیلم های هفدهمین جشنواره فیلم تصویر که شروع آن به بیشتر از پنج ماه پیش برمی گردد و به خاطر پاندمی کووید ۱۹ با تاخیر، تعطیلی و توقف همراه بود، یک مراسم ویژه و محدود به حضور بعضی از داوران، مسئولان فرهنگی و برندگان بخش ویژه «چهل سال تهران» در تالار ناصری خانه هنرمندان ایران برگزار گردید تا منتخبان این بخش معرفی شوند.
سیف اله صمدیان - دبیر هفدهمین نمایشگاه تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر - اظهار داشت: ما دردوره هفدهم، ایده پروژه ای را داشتیم با عنوان «چهل سال تهران» که مدیران سازمان زیباسازی شهر تهران از این طرح استقبال کردند و قرار شد این طرح در دو بخش فیلم و هنرهای تجسمی انجام بشود، یعنی چهل سال تهران از نگاه مستندسازان و عکاسان، گرافیست ها و کارتونیست ها.
او اضافه کرد: قرار بود ۱۵ اسفندماه همزمان با افتتاحیه خانه اتحادیه که بازسازی بسیارشایسته ای در آن جا توسط سازمان زیباسازی انجام شده است، عکس ها، کاریکاتورها و پوسترهای منتخب ۴۰ سال قبل تهران در تعداد ۲۰۰ اثر رونمایی شود، و نمایش فیلم های منتخب به علت امکانات نمایشی در خانه هنرمندان باشد.
او با اشاره به این که از روز دوم اسفندماه که هفدهمین جشن تصویرسال در خانه هنرمندان آغاز شد، ناگهان کرونا همه چیز را تعطیل کرد، که نه خانه اتحادیه در روز پانزدهم راه اندازی شد و نه بخش نمایشگاهی «چهل سال تهران» افزود: تا سه ماه خبری نبود، ولی از هشتم تیرماه شروع کردیم به نمایش ۵۱ فیلم منتخب ۴۰ سال قبل شهر تهران و ۲۶ فیلم مسابقه این بخش که تا روز بیست و سوم تیرماه ۹۹ ادامه داشت. آخرین فیلم این بخش با نام «از طهران تا تهران» از تولیدات مرکز فیلم تصویر بود که با طرح و تدوین سهند صمدیان از مجموعه ۵۱ فیلم مستند ماندگار درباره شهر تهران که نامهای سینماگران بزرگ ایران را در خود دارد، تهیه شده است. این فیلم علاوه بر رعایت بیان اطلاعات تاریخی شهر تهران، شیوه های تکنیکی و رویکردهای هنری و حسی فیلمسازان این مجموعه را هم با تدوینی ویژه به نمایش می گذارد.
مستند «از طهران تا تهران» مقرر است در کنار نمایشگاه هنرهای تجسمی که احیانا از هشتم مردادماه در خانه اتحادیه افتتاح می گردد هرروزه در سینما تک خانه اتحادیه به نمایش درخواهد آمد.
پس از نمایش مستند «از طهران تا تهران»، برندگان بخش فیلم «چهل سال تهران» به شرح زیر عرضه شدند و جوایز خویش را از نماینده هیات داوران بخش فیلم، احمد محیط طباطبایی، برزین ضرغامی (مدیرعامل)، یاسر جعفری، معاون توسعه و برنامه ریزی، بهروز فتخی و مجتبی موسوی، معاون سابق سازمان زیباسازی، به همراه شهرام گیل آبادی، مدیرعامل خانه تئاتر دریافت نمودند.
برندگان مسابقه بخش فیلم ویژه «چهل سال تهران»
اینجا تهران است/ کارگردان: سعید حدادی
قصه بولوار/ کارگردان: داود اشرفی
خلا/ کارگردان: حمید قدرتی
سه فیلم برگزیده این بخش برنده تندیس ویژه و دیپلم افتخار به همراه جایزه نقدی به مبلغ ۳۰ میلیون ریال و هدایای فرهنگی از جانب تصویرسال و سازمان زیباسازی شهر تهران شدند.
تهران/ کارگردان: میرکیان روشن نیا، برنده لوح تقدیر و هدایای فرهنگی.
اینجا به تمام آزادی ام فکر می کنم/ کارگردان: محمد حسنی، برنده جایزه ویژه هیات داوران شامل تندیس ویژه، دیپلم افتخار و هدایای فرهنگی.
اینجا کن است، اینجا کن نیست / کارگردان: علیرضا غفاری برنده جایزه ویژه دبیر جشنواره شامل تندیس ویژه، دیپلم افتخار و هدایای فرهنگی.
علیرضا غفاری کارگردان فیلم «اینجا کن است، اینجا کن نیست» برنده جایزه ویژه دبیر جشنواره پیش از دریافت جایزه خود، با اشاره به فیلم «از طهران تا تهران»، از شهردار تهران بعنوان یک شخصیت فرهنگی که تهیه کننده فیلم هم بوده، خواست این فیلم را با همه مدیران ارشد بلدیه تهران ببینند و پیام فیلم را بشنوند؛ پیام مستتر در آنرا با تدوین متفاوتی که صورت گرفته است.

منبع:

1399/04/26
21:53:20
5.0 / 5
2179
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال