بزرگداشتی نمادین برای یك هنرمند جوان تازه درگذشته

بزرگداشتی نمادین برای یك هنرمند جوان تازه درگذشته سام فیلم: آیین یادبود هفتمین روز از درگذشت مرحوم میلاد حاجی زاده از بازیگران و دستیاران كارگردان تئاتر كشورمان در چارچوب جلسه نمادین دفاع از رساله این هنرمند در سالن انتظار تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر برگزار گردید.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی تئاتر شهر، همزمان با هفتمین روز از درگذشت مرحوم میلاد حاجی زاده از بازیگران و دستیارکارگردانان فقید تئاتر کشورمان مراسمی با عنوان «وداع با رفیق صحنه ها» عصر روز جمعه چهاردهم شهریورماه در چارچوب جلسه نمادین دفاع از رساله این هنرمند در سالن انتظار تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر برگزار گردید.
این مراسم با همراهی برخی از دوستان و کارگردانانی که مرحوم حاجی زاده طی سال های گذشته با آنها در تالارهای مختلف شهر تهران در چارچوب دستیار کارگردان، مدیرتولید و بازیگر همکاری داشت به میزبانی تئاتر شهر و مشارکت اداره کل هنرهای نمایشی، کانون دستیاران کارگردان خانه تئاتر، انجمن هنرهای نمایشی ایران، مرکزهنرهای نمایشی حوزه هنری، انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، دبیرخانه جشنواره تئاتر مقاومت و مرکز تئاتر مولوی طراحی و برنامه ریزی شده بود.
زنده یاد میلاد حاجی زاده روز شنبه هشتم شهریور ماه در سن 27 سالگی درگذشت. پیکر این هنرمند طی روزهای گذشته با انتقال به زادگاهش در منطقه پارس آباد مغان به خاک سپرده شد.
در ابتدای این مراسم بعد از قرائت آیاتی از قرآن کریم توسط جواد تمدنی ( مدیر روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس)، مجری برنامه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم حاجی زاده اعلام نمود: این برنامه علاوه بر اینکه مراسمی برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره میلاد حاجی زاده است، در چارچوب جلسه نمادین دفاع از رساله این هنرمند فقید پیش روی شما دوستان و علاقه مندان میلاد قرار گرفته؛ مرحوم حاجی زاده وی تصمیم داشت طی روزهای گذشته از رساله خود در مقطع کارشناسی بازیگری دفاع کند ازاین رو تصمیم بر این شد تا برنامه امروز در چارچوب یک جلسه دفاعیه پیش روی مخاطبان قرار گیرد.
پس از عرضه این توضیحات بود که سعید اسدی (مدرس دانشگاه و مدیر مجموعه تئاتر شهر)، رحمت امینی ( مدرس دانشگاه و کارگردان تئاتر) و عبدالرضا اکبری (بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون) در چارچوب عنوان نمادین «هیات داوران» در جایگاه داوری حضور پیدا کردند. این در شرایطی است که عرفان صفری از دوستان و همراهان صمیمی میلاد حاجی زاده به نیابت از وی و به رسم معمول برگزاری جلسات دفاع از رساله دانشجویی، چکیده ای از رساله را همراه با دلنوشته ای در یادبود میلاد حاجی زاده قرائت کرد.
میلاد علاوه بر اینکه «حاجی زاده» بود، یک «بزرگ زاده» هم بود
رحمت امینی در ابتدای این بخش از برنامه ضمن قدردانی از حضور دوستداران و خانواده مرحوم حاجی زاده در این برنامه پیرامون خصوصیات اخلاقی این هنرمند فقید اظهار داشت: میلاد علاوه براینکه حاجی زاده بود، بزرگ زاده بود و حال که پدر او را می بینم، شرافت او را بیشتر درک می کنم. من چندین کار را با او همراه بودم ولی هیچ وقت بی تربیتی از او ندیدم. او بلند پرواز بود اما نه در خیالاتش. کما اینکه تا همین حالا که تنها ۲۷ سال داشت، در بیشتر از ۱۰۰ نمایش حضور داشته است.
وی افزود: مرگ تلخ است و آن هم برای میلاد عزیزمان که تصمیم برای بلند پروازی های زیادی داشت. او آخر را برای ما باز گذاشته است و حال می توانم فکر نماییم اگر او زنده بود چه کارهایی می توانست انجام دهد. مرگ عزیز دوست داشتنی مثل میلاد واقعا دشوار می باشد. من به رساله او ۲۰ می دهم و اطمینان دارم که ارشد و دکتری را هم دریافت می کند.

به زودی نام میلاد روی پوسترهای زیادی قرار میگیرد
سعید اسدی هم بعد از صحبتهای امینی بیان نمود: برای من بعنوان یک معلم دانشگاه و هم رئیس مجموعه تئاتر شهر افتخار است که در این مراسم حضور دارم. نام میلاد حاجی زاده در قلب همه ما می ماند و از یاد ما فراموش نخواهد شد. اگر به پوستر دیوارهای تئاتر شهر نگاه کنید، نامهای بزرگ زیادی را می بینید. باید به پدر مادر میلاد هم بگویم که بزودی نام میلاد روی پوسترهای زیادی قرار خواهد گرفت که سبب افتخار است.
وی با اشاره به شرایط سخت زندگی مردم در ایام کرونایی اضافه کرد: ما همه می میریم و در این مورد تردیدی نیست. تفاوت جامعه هنری با دیگر جوامع این است که ما مرگ را نمی چشیم بلکه مرگ ما را می چشد. در واقع مرگ برای ما آخر نیست. جلسه رساله میلاد هم آخر او نیست. امیدوارم خداوند به خانواده عزیز او صبر اعطا کند.
هنوز مرگ میلاد را باور نکردم
عبدالرضا اکبری هم در ادامه تصریح کرد: هنوز مرگ میلاد را باور نکردم و فکر می کنم هروقت قرار باشد کاری را آغاز کنم، باید به میلاد زنگ بزنم تا کارها را راه بیاندازد. میلاد با پشتکارش همه ما را متعجب می کرد. به هر حال نمی توانم نبود او را باور کنم. میلاد عزیزم نمره ات ۲۰ است.
توحید معصومی هم در ادامه این مراسم اظهار داشت: میلاد برای همه ما حق رفاقت را تمام و برایمان برادری کرد. داشتن این میزان صفات خوب جای تشکر بسیار از پدر و مادرش دارد.
با رفتن میلادها کار سختی در این دنیا داریم
سوسن پرور از بازیگران تئاتر و تلویزیون کشورمان هم در ادامه این برنامه اظهار داشت: میلاد جان راس ساعت ۷ آفیشم کرده بودی و راس ساعت اینجا بودم. امروز وقتی آمدم و این میزان جمعیت را با وجود کرونا دیدم، فکر کردم تئاتر روی صحنه است. در صورتیکه اگر الان تماشاگران تئاترها را ببینیم، یک سی ام این جمعیت نیست. پس یادآور می شوم چیزی که تماشاگر دارد انسانیت آدم هاست.
وی اضافه کرد: چیزی که در این حادثه برایمان دردناک است، هنرمند بودن میلاد نبود، انسانیتش بود. میلاد بامعرفت بود و خیلی زیاد می توانستیم روی او حساب نماییم. کاش دنیا جای بهتری به منظور زندگی شود اما با رفتن میلادها کار سختی در این دنیا داریم.
قدردانی از هنرمند جوانی که محبوب دل تئاتر شد
اتابک نادری کارگردان مراسم ویژه برنامه «وداع با رفیق صحنه ها» هم در بخش دیگری از مراسم اظهار داشت: ما با برگزاری این برنامه می خواستیم دل خودمان را آرام نماییم. من اخیرا مادر را از دست دادم و بعد هم عزادار ماه چهره خلیلی شدیم. همین الان هم در اینجا صحبت می کنم بین جمعیت به دنبال میلاد می گردم.
وی با اشاره به اینکه امروز باید برای قبولی میلاد حاجی زاده با نمره بیست به جهت دفاع از رساله اش باید او را با تمام وجود تشویق کرد، اضافه کرد: من درهر برنامه و اجرایی که حضور داشتم، میلاد کنارم بود. او مثل پسرم و دست راستم بود. همیشه هر چیز به او می گفتم، می اظهار داشت: «نگران نباش». این بچه از نقطه صفر مرزی بدون هیچ پارتی به تهران آمد و محبوب دل تئاتر شد.
این برنامه معرفت و مرام میلاد حاجی زاده است
علی بهرامی تهیه کننده رادیو و از دوستان نزدیک میلاد حاجی زاده هم در این مراسم اظهار داشت: از همه دوستانی که این مراسم را به یاد میلاد عزیز برگزار کردند بسیار ممنونم و بطور قطع در این شرایط باید از خانواده مرحوم حاجی زاده هم قدردانی کرد که اگر امروز شاهد یک برنامه باشکوه برای میلاد عزیزمان هستیم نتیجه تربیت و فرهنگی است که درخانواده شروع شده و این می تواند برای همه ما نکته ارزشمندی باشد.
وی اضافه کرد: باآنکه برای بعضی از دوستان این مسئله سنگین تمام شده بود که چرا این مراسم در تئاتر شهر باید برگزار گردد که من باید به این عزیزان بگویم: این مراسم به لطف و همراهی برخی از دوستان میلاد صورت گرفته، و با این که مجموعه های مختلف دولتی در حوزه تئاتر صمیمانه همراه این برنامه بودند اما می توان اظهار داشت که چنین برنامه ای حاصل یک اتفاق و اقدام خودجوشی بوده که با مساعدت مدیریت تئاتر شهر در اینجا میزبان شما عزیزان بوده است. این برنامه واقعا وابسته به هیچ نهاد و ارگانی نیست. این برنامه باشکوه، نتیجه مرام و معرف و مسلک پرارزش میلاد حاجی زاده است.


ردیف هفتاد و دوم سلام...!
بخش دیگری از مراسم به اهدای لوح قدردانی کانون دستیاران کارگردان خانه تئاتر اختصاص داشت که در این بخش علی نصر عضو هیات مدیره کانون ضمن اهدای لوح قدردانی این مجموعه، به نمایندگی از اعضای کانون متنی را قرائت کرد.
در این متن آمده است: «ردیف هَفتاد و دوم سلام... / این دَست نوشته بَر فَراز پُشت بام این شَهر و نِگاه به ماه و تَک ستاره درخشانی که با فاصله از آن در آسمان می درخشد برای تو نوشته شده است.
دور به وُسعت مسافتِ میانمان، نزدیک، اما به اندازه تَپشِ قلب هامان برای تو. آن تَک ستاره عجیب تو را به یادِمان می آورد، دِرخششی که لایق آن بودی و هستی، فاصله گرفته ای از ما ولی تلالو حضورت برایمان همچنان مَلموس است. دِرخشش ات می توانست جاری باشد در زمین و آنچه که دوست می داشتی ؛ دستیار کارگردان، مدیر تولید، بازیگر، کارگردان و در یک کلام هُنر. صَد اَفسوس که در آسمان جاری شدی و حَسرت شماره عضویت هَفتاد و دو که یادآور میلادِ تو و (اشاره به عکس میلاد در سالن) «میلادِ ما» بود را برایمان بِجا گذاشتی.
ردیف هَفتاد و دوم، تو در آسمان سُکنی گزیدی و حالا بالاتر از این هُنر می دِرَخشی. همچنان بِدرَخش و بِدان با نگاه به آسمان تو را به یاد خواهیم آورد؛ و رَدیف عضویت هَفتاد و دو تا اَبَد به یاد تو خالی خواهد ماند.»
روایت پدر از کوچ پسر هنرمندش در تهران
پدر مرحوم میلاد حاجی زاده هم در بخش پایانی مراسم اظهار داشت: از همه تشکر می کنم. میلاد سوم راهنمایی که بود به تهران آمد و گفت من را یک مدرسه ای ببرید که بازیگری یاد بگیرم. در آن زمان هرکاری کردیم نتوانستیم کاری پیش ببریم. آن زمان هیچکس دست میلاد ما را نگرفت. هنرمندان بسیاری در نقاط مختلف ایران داریم که می توانند به جاهای بالایی برسند. امیدوارم برای آنها شرایط بهتری فراهم گردد. میلاد از صفر شروع و کار کرد و به جایی رسید که حالا جلسه رساله کارشناسی اش برگزار گردید.
هیوا امینی و فریده قربانی دانش از همکاران مرحوم حاجی زاده در حوزه تئاتر هم طی برگزاری این مراسم دلنوشته ای را برای قدردانی از این هنرمند جوان تئاتر قرائت کردند. این در شرایطی است که به همت این دو هنرمند تابلوی عکسی از میلاد حاجی زاده برای مراسم تهیه شده بود که در انتها برنامه بعد از امضای حاضران به خانواده وی اهدا شد.
قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و کورش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری هم در انتها این مراسم هر کدام جداگانه لوح قدردانی را به خانواده مرحوم میلاد حاجی زاده تقدیم کردند.

منبع:

1399/06/15
22:54:46
5.0 / 5
2159
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال