ماجرای بازیگر شدن وحدت

ماجرای بازیگر شدن وحدت اصفهان رضا ارحام صدر و نصرت الله وحدت با هم تست هنرپیشگی دادند، با هم پذیرفته شدند و تا سال ها بعنوان زوج هنری تئاتر اصفهان، روی صحنه می درخشیدند؛ حالا از فوت ارحام صدر ۱۲ سال قبل و دیشب خبر رسید كه وحدت هم در بیمارستان ایرانمهر تهران، جان به جان آفرین تسلیم كرده است.


ناصر کوشان، هنرمند و پژوهشگر تاریخ تئاتر اصفهان در گفتگو با ایسنا ماجرای ورود نصرت الله وحدت و رضا ارحام صدر را به دنیای بازیگری چنین شرح می دهد: زمانی که رضا ارحام صدر ۱۷ یا ۱۵ ساله بود، برحسب اتفاق با نصرت الله وحدت در چهارباغ آشنا شد. آنها با هم به سینما مایاک و سینما ایران می رفتند و فیلم های کمدی ای که پخش می شد را با دقت تماشا می کردند؛ سپس به خاطر عشق و علاقه ای که به سینما و بازیگری داشتند، وارد بیشه های کنار زاینده رود می شدند، خودشان را به جای لورل و هاردی و سایر شخصیت هایی که در فیلم دیده بودند می گذاشتند و نقش بازی می کردند. زمانی که می خواستند تارزان را بازی کنند دیدند یک شخصیت کم است، به همین خاطر آقای عیوقی، خواهرزاده‌ی ارحام صدر را هم وارد این تمرین و تقلید خود کردند، تا اینکه تئاتر جلفا افتتاح شد.
او ادامه می دهد: تماشای تئاتر جلفا، ارحام صدر و وحدت را با تئاتر کمدی مدرن آشنا کرد و این شد که وقتی یک اعلامیه روی دیوار دفتر المپ یا هتل جهان با مضمون «هنرپیشه می پذیریم» دیدند، به خانه رفتند و بعد با ظاهری آراسته وارد دفتر المپ شدند.
نویسنده‌ی کتاب «تاریخ تئاتر در اصفهان» خاطرنشان می کند: در دفتر المپ ناصر فرهمند پشت یک میز نشسته بود و از علاقه مندان به بازیگری تست می گرفت. ارحام صدر و وحدت با تکرار تمرین هایی که پیشتر در بیشه های زاینده رود کرده بودند موفق می شوند رضایت فرهمند را جلب کنند و سال ۱۳۲۱ در نمایش «خلیفه‌ی یک روزه» برای نخستین بار بعنوان بازیگر روی صحنه بروند.
کوشان با اشاره به ماجرای ازدواج نصرت الله وحدت، یادآور می شود: وقتی آقای صدری با بودجه‌ی پنج هزارتومانی قطعه زمینی را از آقای کازرونی خرید و به کمک علاقه مندان تئاتر، سالن تابستانه تماشاخانه سپاهان را در چهارباغ ساخت شد، کار زوج هنری ارحام صدر و وحدت هم بیشتر رونق گرفت تا اینکه به علت فقدان یا کمبود هنرپیشه زن در اصفهان، علی محمد رجایی که در کرمان زندگی می کرد را به همراه سه دختر بازیگرش یعنی فروغ، سرور و ژاله به اصفهان آوردند و وحدت، روی صحنه عاشق «فروغ» شد.
او می گوید: وحدت پس از ازدواج با فروغ، تئاتر را به تماشاخانه فردوسی در لاله زار تهران برد و آنجا با دیگر هنرمندان تهران آشنایی پیدا کرد. سپس یک استودیوی فیلم سازی به نام «نقش جهان» در همین لاله زار تأسیس کرد و فعالیتهای سینمایی او آغاز شد.
این هنرمند باسابقه‌ی تئاتر اصفهان تصریح می کند: تفاوت ارحام صدر و وحدت در این بود که ارحام صدر بسیار با هیجان بازی می کرد و بداهه گویی های سریعی داشت اما وحدت به خاطر خونسردی بیشتر در سینما موفق تر از تئاتر جلوه کرد به صورتی که مردم ایران با فیلم های وی خاطرات بسیاری دارند. امیدوارم روح او شاد باشد.
حامد قصری هم که به تازگی برای ساخت مستند «هالیوود اصفهان» با نصرت الله وحدت گفتگو کرده، به ایسنا می گوید: وحدت می گفت آرزو داشتم یک روز، یک ساعت، یک دقیقه ولو یک ثانیه روی صحنه بروم اما نگذاشتند کار کنم. عاقبت هم آرزو به دل دار فانی را وداع گفت.
منبع:

1399/07/16
21:52:05
5.0 / 5
1582
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال