آغاز جشنواره تئاتر فجر با غافلگیری گروه فرانسوی

آغاز جشنواره تئاتر فجر با غافلگیری گروه فرانسوی سام فیلم: سی وششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با اجرا یك نمایش محیطی از كشور فرانسه كار خویش را در روز پنج شنبه ۲۸ دی ماه به صورت رسمی شروع كرد.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، نمایش «منزل به منزل» به نویسندگی و كارگردانی گیل شایلات و رامونا پونارو از كشور فرانسه كه در بخش مسابقه خارج از صحنه سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر حضور دارد بعنوان نخستین تئاتر و شروع كننده جشنواره تئاتر فجر اجرای خویش را با استقبال خوبی از سوی مخاطبان شروع كرد.
سبك تئاتر «منزل به منزل» كه ایده اولیه آن الهام گرفته از یك فیلسوف است، به گونه ای است كه گروه اجرایی تعدادی جعبه های مقوایی را آماده كرده اند و به كمك مردم و با قوانین خاصی خانه ها و یا كلبه هایی را می سازند؛ به نحوی كه هر كس این اجازه و اختیار را دارد كه به شیوه خود عمل كند و در مدت ۱۰ روز جشنواره تئاتر این بناها به مرور تكمیل شده و در روز آخر نمایشی در همین سازه برگزار می شود.
این نمایش به شكلی می خواهد به همكاری، همراهی و با هم بودن آدم ها اشاره كند و در هر شكل و راهی تلاش می كند آن ها را در كنار هم قرار دهد و بگوید چگونه در یك جا همه با هم زندگی نماییم.
در این مدت، این گروه اجرایی كه از كشور فرانسه به جشنواره دعوت شده با برگزاری چند وركشاپ و آموزش بازیگران تئاتر خویش را اجرا خواهد نمود.


روند ساختن این بنا تا حدود ساعت ۱۴ هر روز با كمك مردم و مخاطبان ادامه پیدا می كند.
كلبه ای كه اكنون به مناسبت جشنواره فجر در محیط تئاتر شهر بنا شده است هم حاصل فعالیت این گروه فرانسوی است و در نتیجه مذاكره با مسئولان جشنواره تولید شده است تا آغازی باشد برای جشنواره تئاتر فجر و معرفی این نمایش در باغ كتاب.
كارگردان تئاتر «منزل به منزل» در گفت وگو با ایسنا از حضورش در ایران و این جشنواره اظهار خرسندی كرد و اظهار داشت: استقبال مردم در همین نخستین روز خیلی خوب بوده به صورتی كه ما شش هزار تعداد جعبه با خودمان آوردیم ولی با این میزان همكاری و استقبال نمی دانم تا روز آخر جعبه خواهیم داشت یا نه، به صورت كلی ساخت این سازه ها پایانی ندارد و می توان آن را بدون هیچ محدودیتی ادامه داد.
گیل شایلات بیان كرد: این نمایش را در كشورهای مختلفی مثل آلمان و رومانی هم اجرا كرده ایم و الان به دعوت مسئولین جشنواره به ایران آمده ایم. تابحال از شرایط راضی بوده ایم. سال ها بود كه دوست داشتم به ایران بیایم و كتابی دارم كه با آن درحال آموختن زبان فارسی هستم و دوستان ایرانی هم دارم.


لیلی رشیدی بازیگر سینما و تئاتر هم برای بازدید از این پرفورمنس حضور پیدا كرد و به شكلی سبب شد تا مردم و خانواده ها به این نمایش و همكاری برای ساختن این كلبه ها توجه بكنند.
در مدت زمانی كه گروه اجرایی فرانسوی مشغول ساختن این كلبه ها بودند، استقبال مخاطبان حاضر در محوطه باغ كتاب قابل توجه بود و والدین همراه با كودكان خود به ساخت این كلبه های مقوایی می پرداختند. آن ها باید در ابتدا قوانین ساخت را از روی كاغدهایی كه بر روی ستون های مقوایی قرار داشت، می خواندند و سپس كلبه های دلخواه خویش را می ساختند.
البته باید به این نكته هم توجه كرد كه هیچ نوع تبلیغات، نشانه و راهنمایی از برگزاری جشنواره تئاتر فجر كه سبب شود مخاطب بتواند به راحتی این گروه را پیدا كند وجود نداشت. همینطور این نمایش كاتالوگ و یا توضیحاتی برای عرضه نداشت.
تئاتر «منزل به منزل» هر روز تا آخر جشنواره از ساعت ۱۰ بامداد تا ۱۴ اجرا می گردد.1396/10/28
18:18:20
5.0 / 5
4762
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال