جشنواره هایی پر از ابهام و تردید

جشنواره هایی پر از ابهام و تردید سام فیلم: «در این شرایط نمی توان بصورت قطعی برنامه ریزی کرد.» این جمله ترجیع بند سخنان خیلی از مدیران و مسئولان است و دبیران جشنواره های تئاتری هم از این وضعیت مستثنی نیستند.


عموما جشنواره های ما برنامه ریزی های طولانی مدتی ندارند و در هر دوره شاهد تغییراتی در آنها هستیم ولی کرونا همان برنامه ریزی های محدود را هم دستخوش تغییر کرده و در حالی که کمتر از چند ماه تا برگزاری هر یک جشنواره ها باقی مانده، تنها موضوعی که برای دبیران ما به قطعیت رسیده، برگزاری جشنواره است.
ایسنا در این گزارش، چهار جشنواره تئاتری را که در چند ماه آتی پیش رو داریم، مورد بررسی قرار داده است.
نزدیکترین جشنواره ای که پیش رو داریم، جشنواره تئاتر خیابانی مریوان است که آبان ماه برگزار می گردد. در چند روز گذشته آثار پذیرفته شده دو بخش «ویژه» و «جشنواره جشنواره ها» این جشنواره اعلام گردید. همچون تغییرات این جشنواره، این است که در این دوره با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران و بمنظور پشتیبانی از آثار نمایشی با رویکرد دفاع مقدس، ایثار و شهادت و پاسداشت مدافعان سلامت، بخش ویژه ای به پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان اضافه شده است. سال قبل این جشنواره با این عنوان برگزار نشد و رویداد دیگری با عنوان خیابان تئاتر ایران جایگزین آن شد.
همه برنامه های ما مجازی و آنلاین است
پس از جشنواره تئاتر خیابانی مریوان، جشنواره تئاتر آیینی سنتی را خواهیم داشت که قبل از این قرار بود نیمه دوم مهر ماه اجرا شود ولی به علت اوج گیری کرونا در تابستان، برگزاری آن به تعویق افتاد.
لازم به توضیح است که داود فتحعلی بیگی، دبیر این جشنواره در چند روز گذشته به علت مبتلاشدن به کرونا در بیمارستان بستری بود که خوشبختانه با بهبودی حالش، مرخص شد. با این وجود برای رعایت حال او که درحال استراحت است، پرسش های خودرا با دستیارش در بین گذاشتیم.
بر همین اساس، مهدی صفاری نژاد، دستیار دبیر جشنواره تئاتر آیینی سنتی و مسئول دبیرخانه این جشنواره، درباره تازه ترین تصمیم گیری ها در برگزاری این رویداد هنری می گوید: پیش بینی ما برای شروع جشنواره در تاریخ نهم آذر ماه است ولی باید دید پس از این چه اتفاقی رخ می دهد.


او درباره شکل برگزاری این جشنواره توضیح می دهد: همه برنامه های ما بصورت مجازی و آنلاین خواهد بود. هرچند بسیار علاقه مندیم جشنواره آیینی سنتی به شکل فیزکی و با حضور تماشاگران اجرا شود ولی فعلا شرایط به شکلی است که بهتر است ریسک نکنیم. به همین دلیل تا این لحظه برنامه ای برای برگزاری جشنواره به شکل فیزیکی نداریم.
صفاری نژاد در پاسخ به این پرسش که آیا در این دوره از جشنواره شاهد اجراهای بخش بین الملل خواهیم بود، می گوید: تنها بخش جشنواره که بصورت بین المللی است، بخش سمینار است که بصورت مجازی برگزار می گردد ولی برنامه ای برای دعوت از اجراهای خارجی بصورت آنلاین یا آفلاین نداریم.
اما جشنواره تئاتر کودک و نوجوان هم دیگر جشنواره ای بود که سال قبل برپا نشد و رویداد دیگری جایگزین این جشنواره هم شد. این جشنواره به انگیزه هفته ملی کودک (16 تا 23 مهر ماه) برگزار می گردد. با این وجود در این سال ها، بازه زمانی برگزاری آن به علت رویدادهایی مانند همزمانی با ایام سوگواری ماه محرم یا صفر، تا آبان و آذر هم کشیده شده است.
دنبال بیلان نیستیم
امیر مشهدی عباس دبیر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان درباره برنامه های این دوره از جشنواره می گوید: بطور معمول جشنواره در فصل پاییز برگزار می شد اما امسال به علت کرونا عملا امکان برگزاری آن در این بازه زمانی حتی بصورت آنلاین نبود چونکه لازمه اجرا در فضای مجازی هم این است که گروههای نمایشی دور هم جمع شوند تا اثرشان را تمرین و آماده کنند. ضمن این که در این دوران، اجراهای کودک بسیار محدود بود و همان اندک نمایش هایی هم که اجرا شده بودند، فیلمبرداری نشده بودند. بدین سبب بهتر دیدیم جشنواره را به اسفند ماه موکول نماییم تا واکسیناسیون سراسری انجام شده باشد و امیدواریم که تا آن زمان کرونا فروکش کند.
او درباره برگزاری این دوره از جشنواره بصورت حضوری توضیح می دهد: پیش بینی مان این است که جشنواره بصورت حضوری باشد ولی هنوز نمی دانیم تا آن زمان شرایط چگونه خواهد بود. در طول این مدت به خاطر کرونا، برنامه ریزی هایمان دستخوش تغییر شد. اگر امکان برگزاری جشنواره به شکل حضوری نباشد، بصورت آنلاین آنرا برگزار می نماییم. البته در هر صورت، حتما بخش آنلاین را خواهیم داشت و از حالا به دنبال برنامه ریزی برای برگزاری این بخش هستیم به خصوص بسیار امیدواریم به این شیوه، یکی از برنامه های طولانی مدت خودرا عملی نماییم که همان بحث رای مردمی است.


این کارگردان با ابراز تاسف از وضعیت دشوار فعالان تئاتر کودک در دوران کرونا اضافه می کند: امیدواریم امسال شرایط بهتری برای هنرمندان تئاتر کودک ایجاد نماییم. حدودا تمام آنان در دو سال قبل بیکار بودند و عملا حرکت رو به رشدی در تئاتر کودک نداشتیم.
مشهدی عباس درباره اضافه شدن بخش های تازه در فراخوان این دوره از جشنواره نیز می گوید: وقتی جشنواره ای بصورت تخصصی برگزار می شود، باید تمام موارد مربوط به آنرا مورد توجه قرار بدهیم. بعنوان نمونه قبل از این جای نمایش های ایرانی در جشنواره خالی بود در حالی که شیوه های نمایش ایرانی در بسیاری مدارس و موسسات با کودکان کار می شود ولی خلاقیت آنان در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان دیده نمی شد.
دبیر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان در پاسخ به پرسشی درباره احتمال حضور نمایش های خارجی در این دوره از جشنواره نیز توضیح می دهد: برایمان مهمست کارهایی باشند که به فضای تئاتر کودک ما کمک کنند. به دنبال بیلان کاری یا دعوت از دوستان بین المللی خود نیستیم. امیدواریم بتوانیم چند نمایش خوب دعوت نماییم ولی باید دید تا آن زمان وضعیت چگونه خواهد بود. اگر شرایط مهیا بود، دوست داریم چند گروه خارجی را بصورت حضوری یا آنلاین در جشنواره داشته باشیم. به هر حال شرایط سختی است و نمی توان تصمیم قطعی گرفت اما امیدواریم جشنواره امسال در شان تئاتر کودک و نوجوان ما و هنرمندان آن باشد.
باید دید تا زمان برگزاری جشنواره فجر وضعیت جهان چگونه خواهد بود
بتازگی هم حسین مسافر آستانه دبیر چهلمین جشنواره تئاتر فجر احتمال داد تاریخ برگزاری این جشنواره تغییر کند و اعلام کردکه این مساله طی فراخوانی اعلام خواهد شد.
او توضیح داد که برنامه ریزی ها برای برگزاری این دوره از جشنواره به شکل حضوری و فیزیکی بود ولی تعطیلات تابستانی تئاتر، برنامه های دبیرخانه این جشنواره را تحت تاثیر قرار داد و حالا هم که سالن های تئاتر بازگشایی شده، هنوز مطمئن نیستیم اوج دیگری از نظر شیوع ویروس کرونا در پیش نباشد هر چند امیدواریم این اتفاق رخ ندهد.
مسافر آستانه عنوان کردکه تغییرات اجتناب ناپذیر است؛ یا باید مهلت آماده سازی آثار متقاضی را افزایش داد یا اینکه تاریخ برگزاری جشنواره را عوض کرد و شورای سیاست گذاری جشنواره هر دو مورد را به رای می گذارد و نتیجه را طی اطلاعیه ای اعلام خواهدنمود که درواقع این اطلاعیه، کامل کننده فراخوان اولیه جشنواره است.
او اظهار داشت که تلاش می شود امسال جشنواره تئاتر و فیلم همزمان با هم برگزار نشوند همچنان که در فراخوان هم بازه برگزاری جشنواره را یکم تا دوازدهم بهمن ماه اعلام شده ولی باید دید آیا تا آن زمان آثار قابل توجهی به دبیرخانه جشنواره می رسد یا نه. شاید شرایط به شکلی جلو برود که چاره ای جز عقب انداختن زمان برگزاری جشنواره نباشد تا آثار متقاضی، فرصت بیشتری برای آماده سازی داشته باشند.
مسافر آستانه که قبل تر تاکید کرده بود جشنواره امسال حتما بخش بین الملل خواهد داشت، هنوز هم امید دارد این مساله محقق شود ولی باید دید تا آن زمان، شرایط جهان چگونه خواهد بود چون فقط بحث وضعیت ما هم مطرح نیست و باید دید دیگر کشورها هم چه شرایطی خواهند داشت.
منبع:

1400/07/17
11:28:06
5.0 / 5
269
تگهای خبر: آنلاین , تئاتر , جشنواره , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال