یک تصمیم احساسی یا آخر یک کم توجهی؟!

یک تصمیم احساسی یا آخر یک کم توجهی؟! به گزارش سام فیلم دبیر چهل ویکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر در حالی از تلاش خود برای احقاق آرزوی زنده یاد ارشا اقدسی - اضافه شدن سیمرغ بلورین بهترین بدلکاری به «فجر» - اطلاع داده است که اعمال نظرهای سلیقه ای و تغییر مداوم آئین نامه ی جشنواره فجر در دوره های مختلف و هم زیاد بودن تعداد جایزه های این رویداد همواره موضوعی جدی و بحث برانگیز بوده است.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، هنوز دو هفته از تصمیم دبیر جشنواره ی شانزدهم فیلم مستند ایران (سینما حقیقت) - محمد حمیدی مقدم - برای حذف جوایز بخش فنی و هنری این رویداد و بعد عقب نشینی او از این اقدام -بخاطر اعتراض ها - نگذشته که مجتبی امینی، دبیر جشنواره فیلم فجر اعلام نموده می خواهد جایزه ی تخصصی دیگری را که به نظر در بخش بدلکاری است، به جشنواره ی فجر اضافه کند.
اختصاص سیمرغ بلورین به بدلکاران در جشنواره فجر یکی از خواسته های ارشا اقدسی بود که قبل از مرگ خود بارها از آن بعنوان یک آرزو یاد می کرد و حالا که این هنرمند و بدلکار جوان در بین ما نیست، خانواده و همکارانش در نخستین سالگرد درگذشت او این آرزو را یادآور شدند. البته پیشتر برگزار کنندگان جایزه سینمایی حافظ این خواسته ی ارشا را در جشن حافظ محقق کردند ولی باز هم به دنبال همین یادآوری، امینی اعلام نموده که در تلاش است این آرزو محقق شود.


این مساله از چند جنبه تأمل برانگیز است؛ اولا می تواند توجه ویژه به حرفه ی پرریسک بدلکاری را به همراه داشته باشد و شاید اهدای سیمرغ بلورین و فراهم شدن موقعیتی برای رقابت یا دیده شدن زحمت فعالان این شغل پرخطر، ارزش حرفه ای که جانی را به خطر می اندازد بیشتر نشان دهد.
اما اضافه شدن یک سیمرغ تخصصی به جشنواره فجر از دو منظر دیگر هم می تواند بررسی شود؛ نخست این که باید پرسید آئین نامه ی جشنواره ای به قدمت و سابقه فیلم فجر که پس از چند دوره باردیگر مقرر است به صورت بین المللی برگزار گردد تا چه زمانی باید گرفتار تغییر و تحول شود؟ آیا تضمینی وجود دارد که چند سال بعد دست اندرکاران بعدی سینما و جشنواره ی فجر این تصمیم را ملغی نکنند و به جایش یک سیمرغ دیگر نگذارند؟ مثل سال جاری که سیمرغ فیلمنامه ی اقتباسی حذف شده و سیمرغ بلورینی به نام «جایزه ویژه جشنواره» اضافه شده است. اگر اتفاق هایی از این دست بیفتد چه کسی پاسخگوی معترضان خواهد بود آن هم وقتی اساسا انتقادهایی نسبت به تعداد جایزه های جشنواره ی فیلم فجر وجود دارد.
همین هم اکنون حضور فیلمهای مستند و کوتاه در جشنواره ی فجر که هر دو جشنواره هایی بین المللی و معتبر در ایران دارند برای عده ای از سینماگران و مدیران جای انتقاد دارد، اما توقع فعالان این دو شاخه ی فیلمسازی جسارت حذف را به دبیران فجر نمی دهد، حتی وقتی فیلمهای مستند و کوتاه راه یافته به فجر، پیشتر در جشنواره های تخصصی خودشان دیده شده و جایزه هم گرفته اند.
مساله ی بعدی اینست که افزوده شدن هرچه بیشتر جایزه های تخصصی به جشنواره ی فیلم فجر، سبب می شود که جایگاه صنوف تخصصی سینما در تقدیر از اعضای خود کمتر مورد توجه قرار گیرد و و شاید اگر جایزه ی تخصصی بدلکاری از جانب صنف اهدا شود، اعضای صنف بدلکاری نسبت به قوی نبودن تشکل خود معترض نباشند.
با این وجود باآنکه اعلام نظر دبیر جشنواره فیلم فجر برای اختصاص دادن یک جایزه ی تخصصی به بدلکاری بیشتر این تصور را به همراه دارد که به دنبال فضای احساسی روزهای گذشته و همزمان با سالگرد درگذشت ارشا اقدسی مطرح شده، اما اگر نتیجه ی تلاشهای امینی همانطور که ابراز امیدواری کرده، به ثمر بنشیند و آرزوی هنرمند فقید بدلکار محقق شود، باید دید آیا در سالهای آینده آئین نامه ی جشنواره و جوایز تخصصی آن باز هم دستخوش تغییر می شوند؟
منبع:

1401/05/16
21:06:32
5.0 / 5
198
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال