نارضایتی معاون سیما از برخی فیلمنامه ها

نارضایتی معاون سیما از برخی فیلمنامه ها سام فیلم: معاون صدا و سیما در بازدید از پشت صحنه یكی از سریال های تلویزیونی كیفیت بعضی فیلمنامه هایی كه به دستشان می رسد را پایین دانسته و فاقد تعمق كافی نامید.


مرتضی میرباقری معاون سیما در بازدید از پشت‌صحنه سریال «در جستجوی آرامش» كیفیت برخی فیلمنامه‌هایی كه به دستشان می رسد را پایین و فاقد تعمق كافی دانست.
 
مرتضی میرباقری معاون سیمای رسانه ملی، سیدعلی حمیدی قائم مقام مركزی سیما فیلم، مجید زین العابدین مدیر شبكه پنج، غلامرضا الماسی مدیر گروه فیلم و سریال شبكه پنج و جمعی از مدیران سازمان صداوسیما امروز چهارشنبه چهاردهم تیرماه باحضور در پشت صحنه سریال «در جستجوی آرامش» به كارگردانی سعید سلطانی از آن بازدید و با عوامل گفتگو كردند.
 
در ابتدای این دیدار داریوش فرهنگ با اشاره به بعضی از مشكلات عنوان كرد: ما و سازمان صداوسیما نباید خود را وكیل مردم بدانیم و بگوییم چه بخواهند، چه بپوشند و حتی چه فكری كنند. تلویزیون به یك خانه تكانی اساسی نیاز دارد و باید بعضی از كارمندان كم شوند و حجم تولید بالا برود.
 
 
وی ادامه داد: تكرار موضوعات در سریال ها زیاد شده و باید تلاش شود از سریال های تكراری جلوگیری شود. از زمانی كه تعداد شبكه‌های تلویزیونی زیاد شده حجم تولید كاهش پیدا كرده است. همچنین سریال‌های تكراری بیشتر دیده می‌شود و آنچه گفتنی است حذف می‌كنند و آنچه نگفتنی است در سریال‌ها می‌آورند.
 
بازیگر سریال «در جستجوی آرامش» عنوان كرد: سازمان صداوسیما باید استقلال مالی خود را پیدا كند و همچنین لازم است یك اعتماد دو طرفه بین مسئول و هنرمند ایجاد شود. من این حرف ها را برای كار خودم نمی‌گویم و در همه این سال‌ها شكایتی برای خودم نداشتم بلكه می‌خواهم غرور و استقلال تلویزیون را برگردانیم.
 
این بازیگر و كارگردان در پایان این بخش از صبحت هایش تاكید كرد: سریال‌های دهه 60 و 70 از آثار این روزها قوی تر بودند و سریالی مثل «سلطان و شبان» را در آن دوران ساختیم اما هیچ وقت تلویزیون به منِ نوعی نگفت كه امثال آن سریال را ادامه بده.
 
در ادامه این مراسم مرتضی میرباقری معاون سیما نیز بیان كرد: رهبر انقلاب در توصیه هایی فرمودند كه باید بررسی شود زیر پوست جامعه چه می گذرد كه به همین منظور ما تحقیقاتی داشتیم و نتیجه آن را هم اعلام كردیم.
 
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: نویسنده فیلمنامه ها باید به كار خود اشراف داشته باشند و مطالبات ما این است كه آنها ملودرام، تاریخ و... را بشناسند. واقعیت امر این است كه نویسندگان ما كم حوصله و برخی هم كم مطالعه هستند. آنها باید مطالب عمیق را برای ما بیاورند و یا به ما بگویند تا مطالبی را در اختیارشان بگذاریم. كسی كه قلم در دستش می‌گیرد باید تحقیق و پژوهش داشته باشد و این حوزه را بشناسد و صرفاً دوست داشتن یك ژانر كافی نیست. در این زمینه تعمق كاری مختصات خودش را دارد و تولید كار قوی حوصله و دقت می‌خواهد.
 
این مدیر رسانه ملی ادامه داد: در حال حاضر پروژه‌های گوناگونی در سیما فعال است اما نقطه ضعف برخی از آنها این است كه فیلمنامه هایشان عمق ندارند. ما خودمان از وضعیت فیلمنامه‌هایی كه به دستمان می‌رسد راضی نیستیم و اگر فرصت بیشتری داشته باشیم باید كاری كنیم كه این تعمق در بازنویسی سریال‌ها صورت گیرد.
 
معاون سیما، قصه سریال «در جستجوی آرامش» را قابل اعتنا و جذاب دانست كه می تواند مخاطبش را جلب كند.
 
میرباقری همچنین از فعالیت برای ساخت 120 سریال در مراحل مختلف تولید سخن گفت. وی همچنین تاكید كرد: حداقل سه شبكه‌ ما باید هر شب یك سریال پخش كند كه البته ما می‌خواهیم هر شب چهار سریال از تلویزیون پخش شود و برنامه ریزی هم به گونه ای است كه چهار سریال در حال تولید داریم.
 
وی اظهار كرد: ما می خواهیم تمام شرایط را فراهم كنیم تا شما كار هنری خود را انجام دهید.
 
معاون سیما درباره بودجه تولید سریال در سازمان نیز گفت: علیرغم اینكه در سازمان صدا و سیما مشكل مالی داریم اما در بخش سریال‌های نمایشی این مشكل وجود ندارد دلیلش هم این است كه عوامل تولید قبول كرده‌اند كه هزینه‌ها را از یك میزانی بالاتر نبرند.
 
میرباقری همچنین به داریوش فرهنگ گفت: اگر شما متن خوبی داشته باشید ما قبول می‌كنیم. داریوش فرهنگ در این باره گفت: یعنی می‌توانم قصه ملانصرالدین را بسازم؟
 
معاون سیما در پاسخ او گفت: باید شرایط را بررسی كنیم و نمی‌دانم كه آیا با همین نام می‌شود چنین سریالی ساخت یا خیر. یادمان باشد ملاصدرا از دانشمندان بزرگ ایرانی است كه ساخت سریالش قطعاً اولویت بیشتری دارد.
 
این صحبت میرباقری با واكنش طنز داریوش فرهنگ رو به رو شد و او گفت: تا كره‌ای‌ ها نگفته‌اند ملانصرالدین برای آنها است حداقل این سریال را بسازیم.
 
علی آشتیانی‌پور تهیه‌كننده سریال «در جستجوی آرامش‌» نیز در بخشی از این مراسم عنوان كرد: این سریال مضمونی فرهنگی دارد و ما سعی كرده ایم مطالب خوبی را در اختیار مخاطبان قرار دهیم.
 
غلامرضا الماسی مدیر گروه فیلم و سریال شبكه 5 نیز در ادامه،‌ گفت: بعید می‌دانم كه دوستان ما در تولید این سریال دچار مشكلات مالی جدی شده باشند.
 
در ادامه این مراسم مجید زین‌العابدین مدیر شبكه 5 هم در سخنانی عنوان كرد: پخش این سریال با مضمون و محتوایی كه دارد آن هم در روزهای پایانی هفته این باكس را زنده خواهد كرد.
 
مهرداد عبدی آهنگساز سریال «در جستجوی آرامش» نیز در سخنانی درباره موسیقی های بعضی از سریال ها سخن گفت كه كیفیت لازم را ندارند و توضیح داد: ضعف موسیقی سریال «در جستجوی آرامش» در اوكراین انجام می شود.
 
در این بازدید صحنه هایی از سریال در جستجوی آرامش برای مدیران سازمان صداوسیما پخش شد.
1396/04/14
22:44:38
5.0 / 5
5491
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال