ایسنا گزارش كرد:

ایمن سازی سینماها، دغدغه ها و چند داستان دیگر

ایمن سازی سینماها، دغدغه ها و چند داستان دیگر سام فیلم: «تقریبا هر دو سال یك بار سازمان آتش نشانی به سینماها سر می زند و وضعیت ایمنی سینماها را بررسی می كند، بنابر این اغلب این سینماها از نظر ما (انجمن سینماداران) موردتایید است اما آتش نشانی دغدغه اش بیشتر از ماست كه سینماها حتما به سیستم ایمنی تجهیز شوند.»به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، این سخنان بخشی از اظهارات رییس انجمن سینماداران است؛ به دنبال خبری كه اواسط تیرماه سازمان آتش نشانی منتشر نمود و نام شش سینما را بعنوان سینماهایی كه از لحاظ ایمنی، امن نیستند را اعلام نمود.

محمد قاصد اشرفی در ادامه به ایسنا اظهار داشت: بطور قطع در مدت زمان كوتاه نمی توان این نقصها را بر طرف كرد و علاوه بر اینكه به زمان زیادی نیاز است، برای رسیدن به این هدف به پول و كمك مالی هم نیاز داریم كه همین امر جزو دغدغه های اصلی ما است.

بررسی شرایط استاندارد و ایمنی ساختمان ها اتفاق مثبتی است اما این سینماهایی كه هر كدام از سازه های قدیمی شهر تهران هستند، بطور قطع پس از مدتی فعالیت به تعمیر و تجهیز دارند كه این امر ممكن نمی گردد مگر اینكه سازمان های متولی سینماها همچون موسسه «سینما شهر»، سازمان سینمایی یا حتی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و... به سینماداران كمك كنند.

در این میان، مدتی پیش اوحدی رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در نشستی در ایسنا درباره ایمنی سینماهای تحت نظارت این سازمان گفته است كه وزارت ارشاد متولی سینماها است و شاخص هایی را در نظر دارد كه اگر ایمنی سینماها از این شاخص ها فاصله داشته باشد با آتش نشانی مكاتبه كرده و از آن پس باید تمركز بر روی ایمن سازی آنها صورت گیرد اما تابحال نامه ای در مورد ناایمن بودن سینماهای مان نداشته ایم.

با مروری بر موقعیت جغرافیایی و قرارگیری این سینماها در سطح شهر تهران درمی یابیم كه در میان این شش سینما، سه سینما در نزدیكی هم و در محدوده خیابان شریعتی، واقع شده اند و دو سینمای دیگر در نقاط دیگر جغرافیای تهران قرار گرفته اند.

بر این اساس، ایسنا پس از گذشت حدود یك ماه از اعلام نام سینماهای پرخطر توسط سازمان آتش نشانی، پیگیر شرایط و اقدامات احتمالی برای ایمن سازی این سینماها شد. به همین ترتیب با بعضی از مدیران سینماهای نام برده شده و همینطور رئیس انجمن سینماداران گفت وگویی انجام شده است تا از روند اقدامات آگاه شویم.خیابان شریعتی را كه از جنوب به سمت شمال حركت كنید، چند قدم بالاتر از تقاطع طالقانی سینما «صحرا» قرار دارد؛ این سینمای تك سالنه قدمتش به بیش از ۵۰ سال پیش می رسد و گنجایش حدود هزار تماشاچی و مخاطب را دارد.

به گفته مالك سینما «صحرا»، این سینما یك ساختمان دوقلو در آمریكا دارد كه همچنان در حال فعالیت است. در ابتدا نام هر دو این سینماها «ریوولی»(Rivoli) بوده اما پس از مدتی سینمایی كه در ایران قرار داشته به «صحرا» تغییر نام می دهد. این ساختمان سال ۱۳۴۶ ساخته شد و جزو یكی از بزرگترین سینماهای ایران و خاورمیانه به حساب می آمد. نقشه معماری آن آمریكایی است و با استانداردهای همان زمان آمریكا تولید شده است.

مدیر این سینما در چند سال اخیر به علت آنكه فروش بالایی نداشته، تصمیم گرفته است برای تغییر در این روند فقط فیلم های سینمایی كودك و نوجوان را پخش كند.

این مبادرت به گفته مدیر و مالك این سینما توانسته مقداری فروش گیشه این سینما را رونق ببخشد. با این وجود سوالی كه پیش می آید این است كه چنین سینمایی، آیا ایمنی لازم برای حضور كودكان و نوجوانان را دارد؟! تابحال چه اقداماتی برای ایمنی این سینما صورت گرفته است؟خودمان اقدام كردیم كه این تائیدیه را بگیریم

مالك سینما «صحرا» با اشاره به اینكه "بعد از اتفاق تلخی كه برای ساختمان پلاسكو رقم خورد حساسیت ها بر روی ساختمان های قدیمی شهر تهران بیشتر شد" درباره شرایط ایمنی این سینما و اقدامات صورت گرفته در آن، به ایسنا اظهار داشت: ما مدت هاست كه با سازمان آتش نشانی در ارتباط هستیم و شاید از نخستین سینماهایی باشیم كه خودمان اقدام كردیم تا تائیدیه ایمنی ساختمان را از سازمان آتش نشانی بگیریم. این درحالی است كه قبل از آن، ما اصلا پرونده ای در سازمان آتش نشانی نداشتیم. پس از آن، ماموران آتش نشانی چند بار برای بازدید از این سینما آمدند و دستورالعملی چند صفحه ای به ما دادند تا آن را اجرا نماییم كه البته مطابق سینمای ما هم نیست و یك دستورالعمل كلی درباره ایمنی ساختمان هاست و بعضی از مواردی كه در آن قید شده است امكان پیاده سازی در این سینما را ندارد.

او افزود: از سوی سازمان آتش نشانی به ما گفتند هر زمان این كارها را انجام دادید اعلام كنید تا ما برای بازدید بیاییم. ما هم برای پیدا كردن نقشه های لوله كشی و زیربنایی ساختمان، شركتی كه حدود ۵۰ سال پیش این ساختمان را ساخته بود، پیدا كردیم. سازه این ساختمان بتونی است و مسیر ورود و خروج سالن ها مختلف و عریض است كه تخلیه سریع ساختمان را به راحتی امكان پذیر كرده است. با عنایت به دستورالعملی كه آتش نشانی به ما داده است اكنون درحال تعمیر سیستم اضطراری برق سینما، اضافه كردن كپسول های آتش نشانی و همینطور نصب حسگرهای اعلام حریق هستیم. همینطور حدود سی سال بود كه در انباری این ساختمان وسایل اضافی نگهداری می شد كه اكنون مقدار زیادی از آن را تخلیه كردیم. اما علاوه بر همه این اقدامات باید فرهنگ سازی و آموزش عمومی هم برای نحوه بخورد در زمان اتفاقات غیرمترقبه صورت بگیرد.

زاهدیان با بیان اینكه "انتظار نداشتیم كه این خبر به شكل عمومی اطلاع رسانی شود" اظهار نمود: هم اكنون ما یك سینمای حمایتی هستیم یعنی به علت مشكلاتی كه این سینما دارد و بیشتر از آنكه برای صنعت سینمایی سودآور باشد، ضرر می دهد، وزارت ارشاد از ما حمایت می كند. براین اساس، این حركت سبب تولید نگاه منفی تری به این سینماها می گردد. تاثیر این خبر زمانی كاملا مشخص می گردد كه فیلم خوب و پرفروشی در سینماها اكران شود، آن وقت كسی كه این خبر را خوانده، این سینماها را بعنوان سینمای منتخبش برنمی گزیند.

اعلام عمومی نام این سینماها كار درستی نبود/ این سینما دو سال پیش بازسازی شد

در ادامه خیابان شریعتی مقداری بالاتر از سینما «صحرا»، سینما «سروش» قرار دارد؛ سازه این سینما حدود ۶۰ سال قدمت دارد و از سال ۸۹ این سینما به مدت حدودا ۵ سال برای انجام بازسازی ها بسته شد و در سال ۹۴ پس از انجام كارهای عمرانی و نصب تجهیزات ایمنی لازم و همینطور گرفتن تائیدیه از سازمان های مرتبط بازگشایی و بدین سان این سینمای تك سالنه به یك سینمای سه سالنه تبدیل شد.

مدیر سینما «سروش» با تاكید بر اینكه این سینما اخیرا بازسازی شده است، به ایسنا اظهار داشت: سینما سروش حدود دو سال پیش پس از پنج سال كه برای انجام بازسازی های كلی بسته بود، بازگشایی شد بنابراین ما پس از این اعلام این خبر پیگیری كردیم و متوجه شدیم كه سازمان آتش نشانی به اشتباه نام این سینما را گفته است. سینمایی كه تازه بازسازی شده كه نمی تواند ناایمن باشد!

او افزود: وقتی یك سینما بازسازی می گردد و می خواهد دوباره بازگشایی شود كمیسیون ماده پنج كه متشكل از سازمان آتش نشانی، شهرداری، وزارت ارشاد، اماكن و چند سازمان دیگر است، باید استاندارد و ایمن بودن سینما را تایید كنند و تا این تائیدیه صادر نشود امكان صدور پروانه نمایش برای سینما نیست. بنابراین من نمی دانم علت این اتفاق چه بوده كه این سینما را جز ساختمان های ناایمن معرفی كرده اند! البته پس از اعلام این خبر دوباره از سازمان آتش نشانی به این سینما آمدند و پس از بررسی گفتند كه مشكلی وجود ندارد.

عاشوری بیان كرد: با وجود اعلام این خبر، كاهش فروش در گیشه سینما نداشتیم اما اعلام اسامی نام این سینماها به صورت عمومی كار درستی نبود. اما نكته دیگر این است كه منطقه ای كه سینما «سروش» در آن قرار گرفته است به علت آنكه دو سینمای «ایران» و «صحرا» در نزدیكی آن وجود دارند، شرایط سختی برای اكران فیلم ها دارد چونكه هر فیلمی اكران شود با دیگر سینماها همپوشانی دارند و بر فروش ما تاثیر گذار است.
انجام دستورالعمل های ایمنی كار زمانبری است/ ۹۰ درصد دستورات انجام شده است

در ادامه این به سراغ سینما «ایران» رفتیم؛ این سینما در اوایل دهه ۴۰ تولید شده و درواقع مردادماه سال ۴۶ راه اندازی شد و آخرین بار در اواخر دهه ۷۰ بازسازی شده است.

این سینما كه در ابتدا تك سالنه بوده، پس از تغییراتی كه در آن صورت گرفت، اكنون ۴ سالن سینمایی، یك سالن تئاتر و همینطور كافی نت، مكانی برای كلاس های آموزشی، كافی شاپ، یك رستوران و بوفه و یك كتابسرا دارد.

مدیر سینما «ایران» در ابتدای صحبتهای خود با تاكید بر اینكه "پنج سال پیش نخستین سینمایی كه تاییدیه آتش نشانی گرفت این سینما بوده" توضیح داد: پنج سال پیش با وجود اینكه دو سال طول كشید تا ما تائیدیه را از سازمان آتش نشانی گرفتیم، متاسفانه پس از آن نرفتیم كه تمدیدش نماییم اما تجهیزات اعلام حریق و دیگر امكانات لازم را نصب كرده بودیم. سال قبل به ما گفتند كه دستورالعمل جدیدتری هم داده شده و باید دستگاه اطفا حریق هم داشته باشید كه این كار علاوه بر آنكه بسیار هزینه بر است برای ساختمانی كه قدیمی باشد نصبش سخت تر هم می گردد. با این وجود با هزینه شخصی این كار را هم انجام دادیم. حالا دوباره گفتند كه باید پاركینگ هم به این امكانات مجهز باشد كه درحال حاضر مبادرت به انجام آن هم كرده ایم.

محمودی افزود: این كارهایی كه آتش نشانی دستورش را می دهد خیلی سخت و هزینه بر است. با این وجود حدودا به ۹۰ درصد این امكانات رسیده ایم. ماموران آتش نشانی حدودا هر یك یا دو ماه یكبار به این سینما سر می زنند تا در جریان اقدامات صورت گرفته قرار بگیرند. به صورت معمول انجام تمامی دستورالعمل های ایمنی كار زمان بری است، وقتی كه یك ساختمان قدیمی هم باشد بر سختی كار اضافه می كند و متاسفانه نهادی هم نیست به ما كمك نماید. بنابر این به صورت شخصی تمام هزینه ها را پرداخت كرده ایم. با این وجود میتوانم بگویم خوشبختانه به دلایل مختلفی شرایط فروش ما بهتر از دیگر سینماهای راستای خیابان شریعتی است.مردم از قرار گرفتن در این محیط احساس خطر می كنند

مدیر سینما پایتخت در گفت وگویی با ایسنا در پاسخ به اینكه آیا پس از اعلام سازمان آتش نشانی در خصوص اینكه شش سینمای قدیمی تهران در فهرست ساختمان های پرخطر قرار گرفته اند، اقدامی برای ایمن سازی سینما پایتخت صورت گرفت، بیان كرد: پس از اعلام این خبر، دوباره چند نفر از سازمان آتش نشانی به این سینما آمدند، سوالاتی را درباره درب های ورود و خروج و كپسول های آتش نشانی و پایه های صندلی ها و... پرسیدند و بدین سان پرسشنامه ای را پر كردند و رفتند. پس از آن هم چیزی نگفتند كه ما باید چه نماییم یا چه نكنیم.

او با تاكید بر اینكه پس از اعلام ناایمن بودن این سینما، وضعیت فروش و گیشه آن هم دچار مشكل شده است، اظهار نمود: سینما پایتخت یكی از سینماهای جاافتاده تهران است كه دو سالن سینمایی دارد این در شرایطی است كه پس از اعلام این خبر از سوی سازمان آتش نشانی به نظر رسید، رجوع مردم به این سینما به علت آنكه مردم از قرار گرفتن در این محیط احساس خطر می كنند، كمتر شده است.

دماوندی درباره میزان حمایت های دولت از این سینماهای قدیمی تهران اظهار داشت: «سینما شهر» تا مدتی پیش كمك خوبی به ما داشت اما الان به علت فقر مالی، دچار مشكل شده و خود من هم دیگر حوصله این نامه بازی ها و از این اتاق به آن اتاق رفتن ها را ندارم.

او در انتها با اشاره به اینكه "برنامه من این است كه این سینما را به نحو خوبی تمیز و سرپا نگه دارم" اظهار داشت: اكنون شرایط به گونه ای است كه مردم ترجیح می دهند برای دیدن یك فیلم به پردیس های سینمایی بروند چونكه كه این امكان برایشان تولید می گردد كه علاوه بر تماشای فیلم بتوانند خرید و تفریح هم بكنند و غذایی هم بخورند. بنابر این ما از برنامه سینماها خارج شده و عقب افتاده ایم. با این وجود به نظر می آید با وجود مخاطبان بسیار اگر سازمان های دولتی از پردیس ها حمایت نمی كردند آنها هم دخل و خرجشان دچار مشكل می شد.

به گفته دماوندی سازه سینما «پایتخت» قبل از انقلاب تولید شده، اما خرداد ماه سال ۱۳۸۲ افتتاح شده است و در ابتدا تك سالنه بوده و پس از مدتی بالكن آن تبدیل به یك سالن مجزا شده است بنابر این اكنون دو سالن سینمایی دارد.تاكنون اقدامی برای ایمن سازی این شش سینما انجام نشده

سرانجام محمد قاصد اشرفی رئیس انجمن سینماداران درباره اقداماتی كه در جهت ایمن سازی و همینطور پیگیری های لازم و اختصاص كمك هزینه ای به سینماداران، انجام شده است به ایسنا اظهار داشت: پس از اعلام این خبر توسط سازمان آتش نشانی جلسه ای در وزارت ارشاد برگزار گردید تا به این امر رسیدگی شود و الان مالكان و مدیران سینماها دنبال كارهای سالن هایشان هستند.

او افزود: حدودا هر دو سال یكبار سازمان آتش نشانی به سینماها سر می زند و وضعیت ایمنی سینماها را بررسی می كنند. بنابر این اغلب این سینماها از نظر ما مورد تایید هستند اما آتش نشانی دغدغه اش بیشتر از ما كه سینماها حتما به سیستم ایمینی تجهیز شوند اما بطور قطع در مدت زمان كوتاه نمی توان این نقصها را بر طرف كرد و علاوه بر اینكه به زمان زیادی نیاز است، برای رسیدن به این هدف به پول و كمك مالی هم نیاز داریم كه همین امر جزو دغدغه های اصلی ما است. بنابر این قرار بود جلسه ای هم گذاشته شود و در مورد مسائل مالی صحبت نماییم چونكه كه هزینه بسیاری زیادی را باید برای آن مصرف كرد و از سازمان سینمایی باید برای انجام این كار كمك بگیریم.تجهیز سینماها به وسایل ایمنی

1397/05/13
13:28:38
5.0 / 5
5091
تگهای خبر: اكران , سینما , فروش , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال