رئیس شورای سیاستگذاری دومین جایزه پژوهش های سینمایی مطرح كرد:

داوری های پژوهش های یك سال سینمای ایران

داوری های پژوهش های یك سال سینمای ایران سام فیلم: رییس شورای سیاست گذاری دومین جایزه پژوهش های سینمایی اظهار داشت: در سال قبل پژوهش های پنج سال قبل سال ۹۶ مورد بررسی قرار گرفت اما امسال تنها پژوهش های یك سال مورد داوری قرار می گیرند و محور اصلی پژوهش درباره سینمای ایران به منظور ارتقاء كیفیت و صدمه شناسی سینمای ایران است.


به گزارش سام فیلم به نقل از روابط عمومی سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری، در نشست شورای سیاستگذاری دومین جایزه پژوهش سینمایی محمود اربابی با اشاره به اینكه متاسفانه تا سال ۹۵ به مقوله پژوهش به صورت یك امر جدی نگاه نمیشد، اظهار داشت: از سال ۹۵ به علت توجه ویژه ای كه در سطح سینما به وجود آمد و با بهره گیری از فرصت قانونی اعتبارات پژوهشی برای دستگاه های اجرایی، بودجه مجزایی برای امر پژوهش در نظر گرفته شد و این مقوله ساماندهی و سازماندهی جدیدی پیدا كرد.
وی تصریح كرد: در سال ۹۵ و ۹۶ پژوهشهایی تعریف و به اتمام رسید یا در حال اتمام است كه امیداوارم طی دوره برگزاری جایزه پژوهش، نتایج یافتههای جدید به سینماگران ارائه شود. تلاش داریم سینما و سینماگران از پژوهشهایی كه درباره سینمای ایران است استفاده كنند و خوشبختانه امروز از منظر سازمان سینمایی به توفیقات خوبی دست پیدا كردهایم.
معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی سازمان سینمایی با اشاره به طرح پشتیبانی از پایاننامههای دانشجویی تصریح كرد: در مساله پژوهش سینمایی با چند صدمه مواجه هستیم؛ مجموعهای از پژوهشگران با تجربه داریم كه از سینما دور هستند و همینطور با خیلی از سینماگرانی مواجه هستیم كه از دانش سینمایی غنی هستند اما به روشهای پژوهشی علمی توجه ندارند. همه تلاش ما این است تا این دو بخش را به هم نزدیك نماییم.
وی با اشاره به اینكه در دانشگاهها درباره پژوهش با مبحث سینما و مسائل سینمایی دچار صدمه هستیم، اضافه كرد: باید بین كسانی كه در فضاهای آموزشی در رشته سینما و هنر فعالیت دارند ارتباط نزدیكی برقرار نماییم تا بدین طریق توجه دانشجویان به سینما بیشتر شود.
اربابی با ابراز امیدواری از اینكه با برگزاری جایزه پژوهش سینما پژوهش های كامل و غنی بدستمان برسد اظهار داشت: مهمترین اهداف این جایزه جهت دهی پژوهشها و مطالعات سینمایی به منظور شناسایی موضوعات كلیدی و زیربنایی سینمای ایران و همینطور تقویت ارتباط متقابل پژوهشگران دانشگاهی و دیگر مراكز علمی-پژوهشی با دست اندركاران سینمای ایران است.
در ادامه احمد ضابطی جهرمی دبیر دومین جایزه پژوهشی سینما با اشاره به اینكه سینمای ایران در دهه ۵۰ از علوم سینمایی خالی بود، اضافه كرد: متاسفانه در سالهای گذشته بین سینما و دانشگاهیانی كه سینما تدریس میكردند شكاف بسیار بزرگی وجود داشت، اما بعد از انقلاب روند صعودی قابل قبولی برای پژوهش در سینما شكل گرفت كه لازم است به صورت هدفمندتر حركت كند
ضابطی جهرمی همینطور اظهار داشت: باید از درون یك مكانیزم، دانشجویان را تشویق نماییم تا بر روی جنبه های متفاوت سینمای ایران كار كنند و پیشنهادهایی برای سینمای ایران داشته باشند.

وی با اشاره به اینكه مدیران آموزشی دانشگاه ها باید بسترهای لازم را برای دانشجویان فراهم نمایند اظهار داشت: باید دانشگاه به سمت سینما و سینما هم به سمت دانشگاه برود. زمانی سینمای یك كشور پیشرفت می كند كه پشتوانه تئوریك قوی داشته باشد. سازمان سینمایی وظیفه دارد از این بستر برای گسترش پژوهش سینمای ایران استفاده نماید و جایزه پژوهشی سال یك راه آن است.
پس از آن عماد افروغ، بعنوان یكی از اعضای شورای سیاستگذاری ضمن تاكید بر توجه جدی به جامعه در پژوهشها تصریح كرد: باید در حوزه هایی مانند سینما از تخصصی گرایی صرف پرهیز كرد و در طرح هایی مانند جایزه پژوهش به پژوهشهای سینمایی با محوریت جامعه ایرانی هم توجه گردد.
مصطفی كاظمی، یكی دیگر از اعضای شورا كه معاونت دبیركل شورای عتف را عهده دار است، هم با معرفی اهداف و سیاستهای شورای عالی عتف، به لزوم توجه به سیاستهای پژوهشی در جهت هدفمند كردن اهداف این جایزه با اهداف كلان پژوهشی كشور تصریح كرد.
خسرو دهقان دیگر عضو این شورا هم با اشاره به اینكه جایزه پژوهش در وضعیت نامطلوب پژوهش در سینمای كشور، قدم ارزشمند ای است، اظهار داشت: این اقدام در مراحل نخست خود قرار دارد و لازم است تلاش شود این حركت به نحو موثری تداوم یابد.
در ادامه منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما هم با توصیف خصوصیت های مدیریت در سینمای ایران «متمركز بر شرایط حال» به ضرورت توجه پژوهشگران به این امر و هم مسائل جامعه در كنار مسائل خاص صنفی اشاره نمود.
شهاب اسفندیاری رئیس دانشگاه صدا وسیما هم با عرضه پیشنهادهایی برای پربارتر كردن دومین دوره جایزه پژوهش سینمایی سال، به یكی از موضوعات مغفول در پژوهش های سینمایی اشاره و بیان كرد: لازم است به «روش پژوهش» بعنوان یكی از شاخص های انتخاب پژوهش برتر توجه بیشتری شود.
سایر حاضرین هم به فراخور مباحث مطرح شده نكاتی را برای برگزاری هر چه بهتر دومین دوره جایزه پژوهش سال بیان نمودند.
در آخر جلسه اعضای شورای سیاستگذاری این دوره شامل؛ عماد افروغ، شهاب الدین عادل، روح الله حسینی، مصطفی كاظمی، منوچهر شاهسواری، خسرو دهقان، محمد روشن، علیرضا رئیسیان و شهاب اسفندیاری احكام خویش را از محمود اربابی دریافت نمودند.
دومین دوره جایزه پژوهش سینمایی سال در هفته پایانی آذر ماه ۱۳۹۷ همزمان با هفته پژوهش با دبیری احمد ضابطی جهرمی برگزار می شود.1397/06/17
15:55:29
5.0 / 5
4514
تگهای خبر: سینما , فناوری , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال