دبیر همایش مطرح كرد؛

تشریح جزئیات اجرایی همایش سینما در عصر دیجیتال، این یك شروع است

تشریح جزئیات اجرایی همایش سینما در عصر دیجیتال، این یك شروع است سام فیلم: روح الله حسینی دبیر اولین همایش بین المللی سینما در عصر دیجیتال جزئیات تازه ای از محتوای موضوعات، سخنرانی ها و پنل های تخصصی مطرح در این همایش را تشریح داد.به گزارش سام فیلم به نقل از ستاد خبری همایش بین المللی «سینما در عصر دیجیتال»، روح الله حسینی مدیرعامل مدرسه ملی سینمای ایران و دبیر اولین همایش بین المللی «سینما در عصر دیجیتال» درباره چگونگی طراحی موضوعات این همایش اظهار داشت: طراحی و برگزاری این همایش محصول جلسات مشتركی است میان مدرسه ملی سینمای ایران و نمایندگانی از خانه سینما كه از مهر تا بهمن ‏ماه سال قبل تشكیل شد. این جلسات پیرو تفاهمنامه با خانه سینما و به منظور شناسایی نیازهای آموزشی و پژوهشی فعالان سینمای ایران كه عموماً از اعضای صنوف مختلف هستند، برنامه‏ ریزی شده بود و همچنان هم ادامه دارد.
وی افزود: طبیعتاً وقتی دو نهاد مهم، در چنین سطحی به تامل و چاره‏ اندیشی برای مسایل سینمای ایران می‏ پردازند، حوزه ‏های كلان‏ تر با ابعاد و تاثیرات گسترده‏ تر بیشتر و زودتر محل مداقه و پژوهش قرار می‏ گیرند. فناوری دیجیتال و تاثیرات شگرف و گسترده‏ اش بر صنعت سینما همچون این حوزه ‏هاست. دست یافتن به این فناوری گرچه خیلی سریع و چه بسا آسان بوده، اما تقریباً هیچگاه فرصت درك و فهم تجربه‏ ای كه از خلال این فناوری و استفاده از آن باید حاصل می ‏شده، دست نداده است؛ تجربه ‏ای كه صرفاً منجر به آسان تر شدن كار فیلمسازی یا تغییر مناسبات اقتصادی نشده، بلكه بر حوزه ‏های فكر و فرهنگ هم تاثیر گذاشته و در جاهایی حتی منجر به توزیع و جابجایی قدرت شده است. درك این تغییر و تحولات و مناسبات، مبحث كلیدی و بنیادی این همایش است.
حسینی با اشاره به حضور رشته های علمی در كنار مباحث مطرح در حوزه سینما در همایش بین المللی «سینما در عصر دیجیتال» بیان كرد: در همین راستا در حوزه ‏های دیگر هنری و علمی مثل ارتباطات، جامعه‏ شناسی، ادبیات یا نقاشی هم به این گفتگو دعوت شده ‏اند. تعامل میان سینما و ادبیات یا نقاشی و هنرهای دیگر در دوران جدید همچون موضوعاتی است كه در این همایش به آن ها پرداخته ایم. تحولات فرهنگ و جامعه‏ ای كه فیلمساز یا هنرمند ناگزیر از ارتزاق از آن‏ هاست تا اثر خویش را خلق كند، تحت تاثیر فناوری‏ ها كه بارزترین آن ها همین فناوری دیجیتال است، از دیگر موضوعات مباحثات و مناظرات در این همایش است ازاین رو سخنرانی ‏های این همایش از تخصصی‏ ترین موضوعات كه طراحی كانسپت در سینما یكی از آنهاست تا موضوعی میان‏ رشته ‏ای مانند قصه‏ گویی تعاملی در سینما كه محل تلاقی گیم، ادبیات و سینما است را شامل می‏ شود.
وی افزود: سخنرانی ‏ها عموماً بر اساس مقالاتی كه به دبیرخانه رسیده ‏اند ارائه می ‏شوند و ماهیتی تخصصی ‏تر و علمی‏ تر دارند. در عوض پنل‏ ها با عنایت به موضوعات و سیاست ‏های در دست اجرا و مبتلابه سینمای ایران یا حتی جهان طراحی شده ‏اند و گرچه ماهیتی كم‏تر تخصصی دارند لیكن به موضوعاتی حساس‏ تر و كلیدی‏ تر می‏ پردازند. مثل اینكه در عصر دیجیتال كنترل و نظارت بر سینما و آثار سینمایی چه شكل و نظامی پیدا كرده است. یا اساساً آیا می ‏توان مثل گذشته بر تولید و توزیع و نمایش آثار در این عصر نظارت كرد یا خیر؟ و در این موضوعات به تجربه كشورهایی مانند هند و آلمان هم رجوع می‏ شود. در مجموع نزدیك به ۵۰ شخصیت سینمایی، فرهنگی و علمی در ۶ پنل مجزا و طی بیشتر از ۲۰ سخنرانی تخصصی تلاش می‏ كنند تصویری تا حد امكان جامع از سینما و شرایط و تحولات آن در عصر دیجیتال عرضه كنند. و این تازه شروع فعالیت‏ های مدرسه است برای گفتگو درباره سینما و فناوری‏ ها در سال‏ های آتی.
مدیرعامل مدرسه ملی سینمای ایران درباره انتخاب سرفصل موضوعاتی كه در همایش مطرح می شود، توضیح داد و اظهار داشت: متر و معیار اصلی ما در انتخاب این موضوعات نظر نمایندگان كمیته مشترك خانه سینما و مدرسه ملی بوده، به علاوه اینكه از همان ابتدا و بعد از تایید مبحث و عنوان همایش شورایی بزرگ تحت عنوان شورای سیاستگذاری شامل مدیران و سینماگران و استادان دانشگاه تشكیل شد كه تك ‏تك محورهای همایش را تعریف و تعیین كردند. محورهایی كه چنانكه كه گفتم با هدف عرضه تصویری جامع و روشن از اهمیت و جایگاه و تاثیر این فناوری بر سینما، تعریف و تشریح شدند. بعد هم كمیته علمی همایش شكل گرفت كه این كمیته كار بررسی چكیده ‏ها و تطابق آنها با ضوابط علمی و محورهای همایش را بر عهده داشت.
وی با اشاره به انتخاب اعضای كمیته مشترك خانه سینما و مدرسه ملی اظهار داشت: در انتخاب و تعیین اعضای كمیته علمی سعی كردیم همان ملاحظه‏ ای كه در انتخاب محورها و موضوعات همایش به كار گرفته شده بود، برقرار باشد. به این شكل كه اعضای كمیته علمی هم با نگاهی میان ‏رشته ‏ای انتخاب شدند. هم از سینما، هم از حوزه‏ های ارتباطات و جامعه ‏شناسی و هم از انیمیشن و ادبیات. وانگهی توجه هریك از دوستان به سینما و همزمان تحولات تكنولوژیك در این انتخاب موثر بود. البته می‏ شد كمی گسترده ‏تر عمل كرد و افراد بیشتری از حوزه ‏های دیگری همچون تئاتر هم كه نسبت ویژه ‏ای با سینما دارد برگزید، اما همزمان باید به امكانات اجرایی و زمان كمی كه در اختیار داشتیم، توجه می‏ كردیم.
دبیر اولین همایش بین المللی «سینما در عصر دیجیتال» در انتها صحبت های خود با اشاره به چشم ‏انداز برگزاری این همایش در سال های آینده اظهار داشت: به نظر من برای كشوری مثل ایران كه مدتی است در عرصه سینما صاحب نام و جایگاه ویژه ‏ای است و بیرون از مرزهای آن، در همه جای جهان به آثار و تولیدات و سینماگران آن توجه می ‏شود، برگزاری مراسمی سالانه كه طی آن این سینما خود و شیوه ‏ها و نظام كار و تولیدش را مورد ارزیابی و پژوهشی علمی قرار دهد، كاری مفید و چه بسا ضروری می باشد. خوب است كه در كنار زمان و مكانی ویژه برای عرضه تولیدات این سینما كه جشنواره فیلم فجر نام دارد، زمان و مكانی ویژه هم برای تامل در باب این تولیدات و میزان نسبت و عیار آن ها در قیاس با تولیدات جهانی و آخرین شیوه ‏ها و تحولات نظام سینما، در نظر گرفته شود. جایی كه سینماگران در كنار پژوهشگران و اهل دانشگاه با یكدیگر گفتگو و تبادل نظر كنند و حاصل آن ارتقای كیفیت آثار سینمای ایران باشد. بر این اساس، استمرار در برگزاری این همایش را موثر و لازم می ‏دانم.
همایش بین المللی «سینما در عصر دیجیتال» با حضور صاحب نظران و استادان حوزه نظری و عملی سینما در حوزه فناوری دیجیتال در عرصه ملی و بین الملل از تاریخ ۲۱ تا ۲۳ آبان ماه در مركز همایش های كتابخانه ملی ایران برگزار می گردد.

1397/08/06
14:31:26
5.0 / 5
4544
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال