توضیحات مدیركل امورهنری بنیاد شهید در مورد جشنواره ملی هنرمندان شاهد و ایثارگر

توضیحات مدیركل امورهنری بنیاد شهید در مورد جشنواره ملی هنرمندان شاهد و ایثارگر سام فیلم: «جشنواره ملی هنرمندان شاهد و ایثارگر» در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، برپایه اهداف و سیاست های بنیاد شهید و امور ایثارگران به منظور جذب و شناسایی استعدادهای هنری جامعه هدف و همینطور برنامه ریزی فرهنگی، در جهت ارتقای سطح تخصصی آنها به منظور حضور موثر در عرصه های فرهنگی و اجتماعی در چهار زمینه تجسمی، ادبی، تئاتر و سرود در گرایش های مختلف برگزار می گردد.به گزارش سام فیلم به نقل از روابط عمومی جشنواره، سیدمرتضی حسینی مدیركل امورهنری بنیاد شهید و امور ایثارگران در ارتباط با ایده شكل گیری این جشنواره اظهار داشت: «این جشنواره ارتقای دانش جامعه هدف به خصوص افراد جوان را در اولویت قرار داده است. ما فكرمی نماییم نوعی هم افزایی و تعامل فرهنگی هم در این راستا بطور قطع رخ می دهد».

حسینی در ادامه در مورد وجه تمایز این جشنواره با سایر جشنواره هایی كه دارای مضامین مذهبی و دفاع مقدس هستند، توضیح داد: «در سایر جشنواره های هنری همه اقشار اجتماع می توانند شركت نمایند، اما در «جشنواره ملی هنرمندان شاهد و ایثارگر» جامعه هدف یعنی خانواده این قشر ایثارگر كه در بسترهنری فعالیت دارند، مد نظر هستند. نام جشنواره هم كاملا بیانگرهمین نكته است. ما تلاش كردیم بخش های هنری كاملی در جشنواره داشته باشیم تا استعدادها در زمینه های مختلف فرصت شكوفایی داشته باشند».

حسینی در ادامه در مورد زمان برگزاری جشنواره اظهار داشت: «جشنواره در آذر و دی ماه سال جاری، در دو استان مازندران و خراسان رضوی برگزار می گردد. ما برای برگزیدگان این جشنواره جوایز بسیار نفیسی در نظر گرفته ایم كه نسبت به جشنواره های مشابه، جوایزی نفیسی برای این عزیزان درنظر گرفته شده و در اختتامیه به برگزیدگان اهدا خواهد شد. برای مثال در بخش نقاشی به نفر اول دیپلم افتخار، تندیس جشنواره و مبلغ هفت میلیون تومان جایزه داده می شود».

دبیر «جشنواره ملی هنرمندان شاهد و ایثارگر» در ادامه در مورد تاثیر چنین جشنواره هایی درآشنایی جامعه با مفاهیم ایثار و شهادت اظهار داشت: « در این جشنواره مبحث آزاد است اما به هر حال مفاهیم مربوط به ایثار و شهادت برای ما اولویت دارند. آثاری در جهت این فرهنگ تولید می شوند، می توانند به آشنایی هر چه بیشتر مخاطب با این موضوعات كمك كنند. یكی از نكات مهم دیگر این جشنواه اینكه، آثاری با مفهوم سبك زندگی ایثار گران یا ایثار اجتماعی كه مبحث بسیار مهمی است، در جشنواره مدنظر است. شاید همین نكته هم كار ما را از سایر جشنواره ها متمایز كند».

او اظهار داشت: « اگر آثاری از شهید یا جانباز وجود دارد كه قابلیت استناد هم داشته باشد، حتی می توانیم آنرا در موزه اسناد نگهداری نماییم چون كه بطور قطع قابلیت بهره وری دارد. برای مثال فیلم یا عكس یا حتی دست نوشته ای از شهید حتی در حال گفت وگو با پدر و مادرش یا بیان خاطراتش و... این ها همه اسناد ارزشمندی هستند».

حسینی در مورد بازخوردهای احتمالی گروه هدف نسبت به این جشنواره توضیح داد: « اطلاع رسانی در باره این جشنواره تازه شروع شده و با عنایت به تنوع بخش ها و جوایز تا امروز استقبال خوب بوده است. با عنایت به اینكه مدت زیادی از آغاز تبلیغات جشنواره هم نمی گذرد، حتی بعضی از مراكز استان ها هم درخواست مشاركت برای برگزاری جشنواره داشتند كه این امر بسیار خوشحال كننده است».

او اضافه كرد: « از خصوصیت های این جشنواره ثبت نام الكترونیكی است. از نظر ما تماشاگران و مخاطبان تولیدات هنری، بعنوان داوران هستند و می توان برای انتخاب آثار از نظرات مخاطبان برای داوری آثار بهره گرفت. در واقع داوران اصلی، مخاطبان آثار هنری راه یافته به جشنواره هستند بر همین مبنا به دنبال برنامه ریزی لازم برای تحقق این هدف هستیم».
1397/08/13
12:33:14
5.0 / 5
4485
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال