نقل زن قهرمان دوران جنگ در جشنواره تئاتر آیینی و سنتی

نقل زن قهرمان دوران جنگ در جشنواره تئاتر آیینی و سنتی سام فیلم: حورا تیلا، یكی از نقالان زن در آبادان مقرر است روایتی از رشادت های یك زن غیرنظامی را در دوران دفاع مقدس در جشنواره نمایش های آیینی و سنتی نقل كند.


این نقال و شاهنامه خوان در گفت وگویی با ایسنا، درباره «نقل فرنگیس» كه آنرا بزودی در نوزدهمین دوره جشنواره نمایش های آیینی و سنتی اجرا می كند بیان كرد: «نقل فرنگیس» برمبنای ماجراهای یك شخصیت واقعی در سال های دفاع مقدس است. فرنگیس (حیدرپور) نام بانویی است كه زمان جنگ حدود ۱۸ سال داشته و در روستایی در كرمانشاه زندگی می كرده و اوایل جنگ با حمله بعثی ها به همراه دیگر اعضای خانواده و فامیلش مجبور به ترك روستا می شوند و به كوه و دره های اطراف پناه می برند. او بعد از مدتی به همراه پدرش برای برداشتن آذوقه به روستا برمی گردد ولی در راه برگشت با نیروی بعثی روبه رو می شوند و از آن جا كه تعداد زیادی از مردان فامیل را هم در همان روزهای اول جنگ از دست داده بودند، خودش درصدد دفاع برمی آید و با تبری كه به همراه داشته یكی از آنها را كشته و دیگری را اسیر می كند.
وی در ادامه اظهار داشت: این ماجرا برایم بسیار جالب بود و تحقیقات و مطالعه زیادی كردم چون كتابی هم درباره ایشان به چاپ رسیده و خودشان هم هنوز در روستایی در كرمانشاه زندگی می كنند، بااینكه چندان قادر به صحبت كردن به زبان فارسی نیستند. با این وجود با عنایت به آن چه كسب كرده بودم به نظرم آمد زندگی ایشان بعنوان كسی كه حماسه آفریده حرف برای گفتن دارد و آنرا برای نقالی انتخاب كردم.
تیلا درباره انتخاب نقالی برای روایت این داستان توضیح داد: مهم ترین نكته این بود كه آن چه در این ماجرا اتفاق افتاده حماسه بود و بهترین شیوه روایت می توانست نقالی باشد. ضمن این كه خودم چند سالی است كار نقالی را در آبادان آغاز نموده ام و فكر كردم اجرا به شیوه نقالی جذاب تر خواهد بود، به ویژه آن كه پس از حدد ۵۰ سال نخستین نقالی هستم كه در آبادان در این عرصه فعالیت می كنم و همین موجب استقبال خوب مردم شده چون برای شان تازگی دارد.
او اضافه كرد: برهمین اساس متنی را كه بر طبق زندگی این خانم می خواستم اجرا كنم، به شكل طومار تنظیم و بعد آنرا برای اجرا آماده كردم و در جشنواره هم خودم آنرا نقالی می كنم.


منبع:

1398/05/08
22:06:09
5.0 / 5
5117
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال