حقایقی جدید از زندگی چارلی چاپلین در یك مستند

حقایقی جدید از زندگی چارلی چاپلین در یك مستند به گزارش سام فیلم «كارمن چاپلین» دختر بزرگ «چالی چاپلین» از ساخت مستندی درباره پدرش بعنوان یكی از مطرح ترین شخصیت های سینمایی جهان اطلاع داد.


به گزارش سام فیلم به نقل از ورایتی، نام این مستند بلند «چارلی چاپلین: مرد دنیا» است كه از حقایقی جدید را از این سینماگر بزرگ همچون اصل و نسب كولی او پرده برمی دارد.
این اولین باری است كه یكی از اعضای خانواده «چاپلین» به صورت مستقیم در ساخت فیلمی درباره وی مشاركت دارد و «كارمن چاپلین» علاوه بر كارگردانی، نویسندگی مشترك فیلمنامه این مستند را همراه با «آمایا رامیرز» بر عهده دارد.
تهیه كنندگان این مستند در اطلاعیه ای اعلام نمود مستند «چارلی چاپلین: مرد دنیا» نگاهی جدید به مجموعه آثار «چارلی چاپلین» از دیدگاه اصالت كولی او دارد و آمیزه ای از انیمیشن، فیلم ها، مصاحبه و همینطور تصاویر مستندی از زندگی كولی هاست.
كمپانی فرانسوی «MK۲» كه حق تمامی آثار «چارلی چاپلین» را در اختیار دارد هم در ساخت این مستند مشاركت خواهد داشت.
«چارلی چاپلین» كه شناسنامه نداشت در كتاب زندگی نامه خود هیچ اشاره ای به اصل و نسب كولی خود نكرده بود، اما در سال ۲۰۱۲ دیگر دخترش «ویكتوریا چاپلین» نامه ای پیدا كرده كه استاد سینمای صامت در آن مدعی شده بود كه در یك كاروان كولی درد منطقه بلك پچ پارك شهر استافوردشر انگلیس متولد شده است.
اصالت كولی «چارلی چاپلین» در كنار دیگر عوامل به روشنی نشان داده است كه چرا وی شخصیت معروف ولگرد را خلق كرده است و امكان دارد به شكل های دیگر هم آثار او را تحت تاثیر قرار داده باشد.
مقرر است مستند «چارلی چاپلین: مرد دنیا» در سه ماهه نخست سال آینده میلادی وارد مرحله تولید شود.
**
«چارلی چاپلین» در سال ۱۹۱۰ از انگلیس به آمریكا رفت و سپس تبدیل به یكی از بزرگ ترین ستاره های قرن شد. وی به راستی از خلاق ترین و تأثیرگذارترین شخصیت های عصر فیلم های صامت بود كه هم زمان با بازیگری در فیلم هایش، كارگردانی، تهیه كنندگی و ساخت موسیقی آنها را هم برعهده داشت و بعضی از آثار ماندگارش را مانند «پسربچه» (۱۹۲۰)، «زائر» (۱۹۲۳) و «دوش فنگ» (۱۹۱۸) در این سال ها ساخت.
«زن پاریسی» (۱۹۲۳)، «جویندگان طلا» (۱۹۲۵) و «سیرك» (۱۹۲۸) همچون فیلم های دهه ۳۰ بودند كه چاپلین نقش كوتاهی در آن بازی كرد. قبل از ورود به عصر فیلم های ناطق، «چاپلین» در سال ۱۹۳۱ «روشنایی های شهر» و در سال ۱۹۳۶ هم «عصر جدید» را ساخت كه به راستی از ماندگارترین آثار او هستند.
فیلم های ناطق و همراه با دیالوگ «چارلی چاپلین» با شاهكار معروفش «دیكتاتور بزرگ» در سال ۱۹۴۰ شروع شد.
وی با فیلم «لایم لایت» در سال ۱۹۷۲ جایزه ی اسكار بهترین موسیقی را به دست آورد، هرچند دهه ها پس از ساخت آن بود كه با تأخیر حدودا ۳۰ ساله در لس آنجلس اكران شد. «چاپلین» در سال ۱۹۲۹ در دو بخش بهترین بازیگر و بهترین كارگردان كمدی برای فیلم «سیرك» نامزد جوایز اسكار بود، اما برگزاركنندگان جوایز اسكار با خارج كردن نام او از لیست نامزدها، تصمیم گرفتند فقط یك اسكار افتخاری به وی اعطا كنند.
این كمدین بزرگ در سال ۱۹۷۲ دومین جایزه افتخاری اسكار را گرفت و برای نخستین بار در مراسم حضور یافت.
از مهم ترین آثار كارنامه فیلم سازی «چارلی چاپلین» می توان از «ولگرد»، «شغل»، «بانك»، «مامور آتش نشانی»، «خیابان آرام»، «زندگی سگی»، «دوش فنگ»، «پسربچه»، «زائر»، «زن پاریسی»، «جویندگان طلا»، «سیرك»، «روشنایی های شهر»، «عصر جدید»، «دیكتاتور بزرگ»، «موسیو وردو»، «لایم لایت»، «سلطانی در نیویورك»، «كنتسی از هنگ كنگ»، «پروفسور» و «طبقه مرفه» نام برد.1398/07/01
21:57:09
5.0 / 5
4559
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال