اخبار جشنواره ی تئاتر كودك و نوجوان در همدان

اخبار جشنواره ی تئاتر كودك و نوجوان در همدان به گزارش سام فیلم پیام وزیر ارشاد به جشنواره ی تئاتر كودك و نوجوان، معرفی داوران بخش مسابقه ی این رویداد و... از جمله خبرهای این رویداد می باشد.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر كودك و نوجوان پیامی صادر كرد.
به گزارش سام فیلم به نقل از روابط عمومی بیست و چهارمین جشنواره بین المللی كودك و نوجوان، متن پیام سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به این جشنواره به شرح زیر است:
«برگزاری بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر كودك و نوجوان، مبین تلاش و پشتكاری است كه نزدیك به ربع قرن تجربه را به همراه دارد. رویدادی كه اكنون جایگاه شایسته ای برای عرضه توانایی هنرمندان ایران اسلامی در كنار مهمانان سایر كشورهای جهان یافته است.
صداقت و صفای كودكی، سرمایه ای كم نظیر و راه گشا برای عبور از مسایل امروز بخصوص در دوران استیلای ظواهر گوناگون تكنولوژی به حساب می آید و با بهره گیری از ظرفیت هنر تئاتر می توانیم غبار از چهره رویاهای ناب و صادقانه كودكی بزداییم. پس به جاست تا در این آوردگاه، از دریچه هنر پرارزش تئاتر، نور امید را بیش از پیش بر قلب های كوچك و مهربان فرزندان ایران عزیز بتابانیم و به جادوی نمایش بكوشیم زمینه شكوفایی و پویایی آینده سازان این سرزمین را با نشاطی برخاسته از فرهنگ ناب ایرانی در عرصه های گوناگون زندگی فراهم آوریم.
برگزاری این جشنواره در همدان، كهن پایتخت تاریخ و تمدن ایران، بر اهمیت و مسئولیت آن می افزاید؛ چه آنان كه بر روی صحنه، آفرینش هنری می كنند و چه آنان كه در پس صحنه در تلاش برگزاری هر چه باشكوه تر این رویداد بزرگ هنری هستند.
به تمامی دست اندركاران این رویداد بزرگ و اثرگذار هنری، هنرمندان و گروه های نمایشی داخلی، مهمانان محترم از سایر كشورها، استادان و صاحبنظران، مدیران و مسئولان برگزار كننده، حامیان و هم مردم مهربان و هنردوست همدان درود میفرستم و با آرزوی برگزاری موفق این جشنواره از خداوند مهربان برای اهالی هنر تئاتر ایران روزهای روشنتر و پویاتری آرزومندم. »

معرفی داوران بخش مسابقه ایران جشنواره بین المللی تئاتر كودك و نوجوان
حسین محب اهری، بابك محمدی، مریم سعادت، احمد بیگلریان و رضا فیاضی نمایش های بخش مسابقه ایران بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر كودك نوجوان را داوری خواهند كرد.
پنج هنرمند تئاتر كشور، داوری بخش مسابقه ایران بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر كودك و نوجوان را بر عهده دارند.

مخاطبان نمایش «دشمن خدا» قضاوت می كنند
نمایش «دشمن خدا» كاری از عمادالدین رجب لو در بخش (دانش آموزی) جشنواره تئاتر كودك و نوجوان به صحنه می رود.
عمادالدین رجب لو توضیح داد: نگارش «دشمن خدا» در اواخر سال 93 با تصویری در ذهنم شكل گرفت. دوره ای در مدارس به اجرای نمایش می رفتیم موضوعات و رفتارهایی توجهم را جلب كرد كه رفته رفته در شكل گیری نمایش كمكم كرد و بعد از مدت كوتاهی در جشنواره اتود شهرستان گرگان (افتو) در سال ۹۴ به اجرا درآمد و خروجی موفقی داشت.
وی با بیان این كه نمایش «دشمن خدا» به انسانیت، مصلحت و دروغ، ایمان و ریا، صداقت و ناراستی می پردازد و اضافه كرد: انتخاب در شرایط های مختلف به خود انسان بستگی دارد كه مرتكب گناه شود یا نه.
رجب لو با این توضیح كه تكنیك اجرایی نمایش مانند خود قصه ساده و بدون هیچ طراحی است، خاطرنشان كرد: چون كه معتقدم خود قصه و گفت وگوها برای انتقال مفهوم گویا هستند. پیام نمایش اهمیت بیشتری برایم دارد تا جذابیت طراحی. تلاش كردم جذابیت و زیبایی شناسی را در بازی ها برجسته كنم. البته در انتها نمایش لحظه ای كه كاراكترها باید بین راست و دروغ ماجرا یكی را انتخاب كنند با هجوم سایه های سیب به سمت اشخاص و مخاطب كه از قبل در كف طراحی شده مواجه می شویم. به منظور محاصره انسان به گناه و دروغ كه فضایی فانتزی و رویاگونه را انتقال می دهد. دو شخصیت كودك سیب های سرخ را به شكل وحشیانه می خورند و این تمثیلی از دروغ فراگیر است. این تابلو متصل می گردد به اسطوره اولین گناه كه انسان را از بهشت راند.
وی «صداقت» را خصوصیت مهم نمایش «دشمن خدا» در تكنیك اجرایی و بافت قصه دانست و افزود: ماجرای نمایش را به شكلی طراحی كردم كه خواننده و تماشاگر در قصه دخیل شود چون كه ناخودآگاه وارد جریان قضاوت قرار می گیرد. بازیگران نمایش دو دانش آموز دختر هستند كه سر یك برگه انشا دعوا كردند. از آنجایی كه مشخصات هر دو برای مالكیت برگه درست است مقابل ناظم خود مورد بازجویی قرار می گیرند.
عمادالدین رجب لو طراح، نویسنده و كارگردان «دشمن خدا» است. محدثه شیرعلی، ملیكا البرزی و مارال سینه سپهر بازیگران نمایشند. سمیرا سرچاهی دستیار كارگردان است.
نمایش «دشمن خدا» در چهار جشنواره ملی و استانی حضور داشته و ۲۴ جایزه گرفته است. این نمایش امسال ۱۵ شب در تالار فخرالدین اسعد گرگانی و ۱۵ شب در مجموعه تئاترشهر اجرای عمومی داشته است.

چهار كارگاه آموزشی در جشنواره تئاتر كودك و نوجوان برگزار می شود
چهار كارگاه آموزشی با حضور دو استاد خارجی و دو استاد ایرانی در بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تاتر كودك و نوجوان برگزار می گردد.
كارگاه های آموزشی این دوره از جشنواره از روز شنبه 11 آذر ماه با حضور گری فریدمن از كشور استرالیا آغاز می گردد.
این هنرمند كارگاهی را با عنوان " دنیای كاغذی " ویژه مربیان كودك و نوجوان برگزار می كند.
این كارگاه به مدت دو روز و طی روزهای شنبه و یكشنبه 11 و 12 آذر ماه در قالب دو جلسه شش ساعته برپا می گردد. قرار است در این كارگاه هر یك از شركت كنندگان یكی از خاطرات مهم زندگی خویش را مرور كنند.
كارگاه "ادبیات نمایشی برای نوجوانان و نقش متون نوشتاری در تئاتر" دیگر كارگاهی است كه در این دوره از جشنواره برگزار می گردد.
این كارگاه با حضور هنینگ فن گاف از كشور آلمان ویژه شركت كنندگان در جشنواره برپا می گردد. كارگاه نامبرده به مدت یك روز و در روز دوشنبه 13 آذر ماه به مدت سه ساعت برگزار می شود.
در همین روز كارگاهی دیگر با نام " مشق اكسیر " توسط مهدیه مهدوی از ایران برگزار می گردد.
این كارگاه هم در قالب یك جلسه سه ساعته در روز دوشنبه 13 آذر ویژه مربیان و كودكان برگزار و در توضیحات آن آمده است: آموزش تعزیه و خصوصیت های آن به مخاطبان كودك و نوجوانان و مربیان است.
و سرانجام اینكه آخرین كارگاه جشنواره با عنوان "تناسب افق نمایشگری نمایشگران و افق تماشاگری مخاطبان در تئاتر كودك و نوجوان با حضور سعید اسدی از ایران برگزار می شود.
این كارگاه هم روز سه شنبه 14 آذر ماه برای گروه های شركت كننده در جشنواره برپا خواهد شد.
كارگاه نامبرده در قالب یك جلسه سه ساعته برگزار می گردد و با برپایی آن، كارگاه های این دوره از جشنواره به آخر می رسد.
بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر كودك و نوجوان با دبیری مریم كاظمی از 10 تا 15 آذر ماه در شهر تاریخی همدان برگزار می گردد.
 

1396/09/07
22:39:17
5.0 / 5
5339
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال