در بیانیه خانه تئاتر مطرح شد:

نگاه آماری دولت ها، تئاتر را تجاری كرده است

نگاه آماری دولت ها، تئاتر را تجاری كرده است به گزارش سام فیلم خانه تئاتر در اطلاعیه ای با انتقاد از نگاه آماری دولت ها به تئاتر اعلام نمود: نتیجه این نگاه سطحی به فرهنگ و هنر گرایش تئاتر به سمت تجاری شدن بوده است.


به گزارش سام فیلم به نقل از روابط عمومی خانه تئاتر در بخشی از این بیانیه درباره برخی اعتراض ها به معافیت مالیات برای هنرمندان آمده است:
«نمی دانیم بعنوان یك هنرمند تئاتر كارمندیم یا كارگر؟ نمی دانیم در این سالها تحت كدام نظام های حمایتی بوده ایم؟ نمی دانیم طبقه و رتبه بندی حرفه ما چیست؟ حتی هنوز مطمئن نیستیم كه آیا حرفه ما بعنوان یك شغل در ساختار اداری وزارت كار ثبت شده است؟ ما بارها این پرسش ها را از دولت های دوره های مختلف پرسیدیم و دریغ از یك پاسخ، بارها الگوی استانداردسازی كسب و كار وزارت خانه متبوع خویش را خواهان شدیم، اما صدایمان هیچ گاه شنیده نشده است.
حال چگونه است كه از جانب آقایان و بر خلاف امر واقع، تئاتر هم شغل محسوب شده و هم سودآور و حالا لازم است در نظام مالیاتی كشور هم سهمی بر عهده داشته باشد؟!
با اینكه این تصمیم مالیات بستن بر فعالیتهای فرهنگی و هنری ملغی شد، اما همچنان سوال اصلی پابرجاست: این تصورات نادرست با پشتوانه كدام اتاق فكر و با كدام استدلال های یكطرفه ای بوجود آمده است؟ به راستی چند نفر از فعالان رشته تئاتر فقط از راه تئاتر گذران عمر می كنند؟
متاسفانه در تمام این سال ها نگاه دولت ها به تئاتر نگاهی عددی - رقمی و آماری بوده است. نتیجه این نگاه سطحی به فرهنگ و هنر، گرایش تئاتر به سمت تجاری شدن بوده و گویا با ابراز تاسفی عمیق باید اعلام نماییم برای این مسیر منحرف پایانی به نظر نمی رسد.
خانه تئاتر در مقابل چنین گرایشی، همواره تئاتر را باعث ایجاد اندیشه دانسته و با تدوین بیانیه و پی گیری های بسیار بر این مهم اصرار ورزیده است. حالا هم این فشارهای پی در پی را نوعی جدید از سانسور با عنوان سانسور از راه اعمال فشار مالی و اقتصادی می داند و با ادامه این روند به شكل جدی مخالف است. تئاتر را همراه با حمایت عالیه به متخصصین منتخب تئاتر بسپارید.»1398/09/13
16:02:30
5.0 / 5
4352
تگهای خبر: استاندارد , تئاتر , متخصص , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال