اعلام جزئیات مراسم خاكسپاری نصرت كریمی

اعلام جزئیات مراسم خاكسپاری نصرت كریمی به گزارش سام فیلم پیكر زنده یاد نصرت كریمی روز شنبه 16 آذرماه ساعت 9: 30 تشییع می شود.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، مراسم خاكسپاری پیكر زنده یاد نصرت كریمی، شنبه 16 آذر ساعت 9: 30 بامداد از محل خانه سینما شماره 2 واقع در خیابان وصال برگزار می گردد.
نصرت كریمی مقرر است در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) به خاك سپرده شود.
این هنرمند قدیمی سینما و تئاتر 12 آذر ماه در منزل اش در سن 95 سالگی به سبب كهولت سن درگذشت.
نصرت الله كریمی در اول دی ماه 1303 در تهران متولد شد. وقتی تحصیلات ابتدایی را می گذراند، با اجرای تئاتر “روحوضی” آشنا و به تئاتر علاقمند می شود.
وی با دیدن فیلم های چارلی چاپلین به شدت تحت تاثیر او بود، همین طور در سال 1323 تحت تاثیر عبدالحسین نوشین و زیر نظر او به یادگیری تئاتر پرداخت.
كریمی در سال 1320 در تئاترهای تهران، هنر، فرهنگ، فردوسی و سعدی بعنوان گریمور، بازیگر و كارگردان كارهایی را آغاز نموده بود و تا سال 1331 به كارش ادامه داد.
وی بطور همزمان در تمام این دوران به تدریس گریم نیز پرداخت. كریمی لیسانس كارگردانی سینمای خودرا در سال 1938 و فوق لیسانس خودرا در رشته ی فیلمسازی انیمیشن عروسكی از دانشكده ی پراگ می گیرد.
بعدها وی از سینمای نئورئالیسم ایتالیا، چهار فیلم می سازد. گفتنی است این هنرمند علاوه بر بازیگری، كارگردانی، طراحی عروسك، عروسك سازی، عروسك گردانی گریم و انیمیشن به مجسمه سازی نیز بسیار علاقمند بود و حدود پانصد مجسمه ساخت.
همچون كتاب هایی كه نصرت كریمی در حوزه ی مختلف نگاشته است: كتاب “درون و برون“ و كتاب “16 نمایشنامه ی تلویزیونی“ است. وی همینطور طی سال های 44 - 59 به تدریس كارگردانی فیلم های انیمیشن، بیان، بازیگری، گریم و تئاتر عروسكی در دانشكده ی هنرهای دراماتیك و در سال های 48 - 52 به تدریس مبانی گریم در دانشكده هنرهای زیبا، در سال 52 تدریس درام نویسی در دانشكده روزنامه نگاران كیهان می پردازد، همین طور در كلاس های خصوصی به آموزش شناخت و روتوش چهره، مجسمه سازی و فن بیان می پردازد. همین طور همچون كارهای كریمی طی سال 44 تا 80، طراحی و ساخت آگهی های تلویزیونی با شیوه عروسكی همچون آلودگی هوا، فلج اطفال، صرفه جویی آب، بوده است.
آن طور كه در بیوگرافی مشروح تری از نصرت كریمی آمده است؛ وی فارغ التحصیل هنرستان هنرپیشگی تهران و فارغ التحصیل دانشكده ی سینمایی پراگ در رشته ی كارگردانی سینما و تلویزیون است. فعالیت هنری را از سال 1321 در تئاترهای فردوسی، سعدی و جامعه باربد، بعنوان گریمور، بازیگر و گاهی كارگردان آغاز كرد. برخی از آن نمایش ها عبارتند از: تارتوف، دختر شكلات فروش، خسیس و گناهكاران بی گناه. در پانزدهم بهمن 1331 برای تكمیل تحصیلات عازم اروپا شد. یكسال در ایتالیا به مطالعه تئاتر و سینما پرداخت و فعالیت سینمایی را نیز در ایتالیا و با كارآموزی در فیلم ”ایستگاه مركزی” ساخته ویتوریودسیكا آغاز كرد.
سپس عازم چكسلواكی شد و دوره پنج ساله ی دانشكده ی سینمای پراگ را در رشته ی كارگردانی سینما و تلویزیون به انتها برد. سپس یك دوره ی تخصصی فیلم های عروسكی را گذراند در سال 1343 به ایران بازگشت و در وزارت فرهنگ و هنر استخدام و متصدی كارگاه نقاشی متحرك شد و در مان دوران حدود ده فیلم كارتونی / عروسكی كوتاه مدت ساخت فعالیت در سینمای حرفه ای ایران را از سال 1344 با فیلم ” افق روشن” بعنوان مشاور كارگردان و نویسنده شروع كرد.
برخی فیلم هایی كه نصرت الله كریمی در آنها عموما بعنوان نویسنده، كارگردان و بازیگر حضور داشته است عبارتند از: درشكه چی 1350، خانه خراب 1354، میهمان ناخوانده ( كارگردان 1364/69 ).
كریمی در ساخت چند مجموعه تلویزیونی نیز نقش فعالیت داشته است: دایی جان ناپلئون، آقای شاكی، تولد سگ شهر ما، هوشی و موشی، پیوند و خسرو میرزای دوم.

منبع:

1398/09/13
23:59:17
5.0 / 5
4339
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال