۷ دهه با داوران كن به بهانه یك انتخاب متفاوت

۷ دهه با داوران كن به بهانه یك انتخاب متفاوت به گزارش سام فیلم جشنواره فیلم كن كه بعنوان مهم ترین جشنواره سینمایی جهان شناخته می شود،  از سال ۱۹۴۶ تابحال میزبان چهره های سرشناسی در رأس هیات داوران خود بوده است؛ سینماگرانی كه با حضورشان هم به كارنامه هنری خود اعتبار بخشیدند و هم به جشنواره.


مسئولان برگزاری هفتاد و سومین جشنواره فیلم كن اخیرا «اسپایك لی» ـ كارگردان آمریكایی ـ را بعنوان رئیس داوران بخش رقابتی این جشنواره در سال ۲۰۲۰ انتخاب كردند تا در طول بیشتر از هفت دهه برگزاری این رویداد سینمایی برای نخستین بار یك سینماگر سیاه پوست رئیس داورن این جشنواره مهم سینمای جهان باشد.
این كارگردان ۶۲ ساله با نخستین ساخته اش در سال ۱۹۸۶ با نام «می خواهد به دستش بیاورد» توانست جایزه بخش دو هفته كارگردانان كن را به خود اختصاص دهد و بعد از آن هم فیلم معروف «كار درست را انجام بده» در سال ۱۹۸۹ و «تب جنگل» را در سال ۱۹۹۱ در بخش رقابتی كن داشت. فیلم «دختر ۶» دیگر ساخته وی در سال ۱۹۹۶ در بخش غیررقابتی كن رونمایی گردید و «تابستان سام» هم در سال ۱۹۹۹ قسمتی از برنامه دو هفته كارگردانان بود. در سال ۲۰۰۲ فیلم «۱۰ دقیقه بزرگتر» ساخته «اسپایك لی» در بخش نوعی نگاه كن به نمایش گذشته شد و بعد از یك وقفه طولانی «اسپایك لی» در سال ۲۰۱۸ با فیلم «كلنزمن سیاه» به كن آمد و در نهایت جایزه بزرگ جشنواره را از آن خود كرد.
به بهانه انتخاب«اسپایك لی» در رأس داوران جشنواره كن ۲۰۲۰، نگاهی خواهیم داشت به چهره هایی كه از آغاز جشنواره تا به امروز مسئولیت ریاست داوران رقابتی این رویداد سینمایی را برعهده داشتند:
۲۰۱۹؛ سال گذشته «الخاندرو گونزالز ایناریتو» كارگردان مطرح مكزیكی رئیس هیات داوران جشنواره كن بود. این كارگردان سرشناس سابقه طولانی در كن دارد و نخستین بار در سال ۲۰۰۰ میلادی با فیلم «عشق سگی» در این رویداد سینمایی حضور یافت و جایزه بزرگ هیأت داوران این جشنواره را كسب نمود. «ایناریتو» در سال ۲۰۰۶ هم با فیلم «بابل» جایزه كارگردانی كن را به خود اختصاص داد. این كارگردان مكزیكی در سال ۲۰۱۰ بار دیگر با فیلم تحسین شده «زیبا» با بازی «خاویر باردم» قدم به جشنواره كن گذاشت و این فیلم جایزه بهترین بازیگر مرد كن را كسب نمود.
۲۰۱۸؛ «كیت بلانشت» بازیگر برنده اسكار هالیوودی بعنوان هشتمین سینماگر زن ریاست داوران كن را بر عهده گرفت. «اولیویا دی هاویلند» هنرپیشه بریتانیایی ـ آمریكایی برنده اسكار نخستین زنی است كه در تاریخ جشنواره كن و در سال ۱۹۶۶ در رأس هیات داوران رقابتی این رویداد سینمایی قرار گرفت و در سال های بعد از آن هم «سوفیا لورن» (۱۹۶۶)، «اینگرید برگمن» (۱۹۷۳)، «ژان مورو» (۱۹۷۵) و (۱۹۹۵)، «ایزابل آجانی» (۱۹۹۷)، «لیو اولمان» (۲۰۰۱) و «جین كمپیون» (۲۰۱۴) دیگر سینماگران زنی بودند كه قبل از این بعنوان رئیس هیات داوران جشنواره كن انتخاب شده اند.
۲۰۱۷؛ «پدر آلمادوار» اسپانیایی در رأس هیات داوران رقابتی هفتادومین جشنواره كن حضور داشت. او كه یكی از چهره های محبوب كن است، تابحال شش بار با فیلم های «همه چیز درباره مادرم»، «بازگشت»، «آغوش های گسسته»، «پوستی كه در آن زندگی می كنیم»، «جولیتا» و «درد و شكوه» در بخش رقابتی جشنواره حضور داشته است. «آلمادوار» در سال ۲۰۰۴ هم با فیلم «تربیت بد» افتتاح گر جشنواره كن بود.
۲۰۱۶؛ «جورج میلر» استرالیایی كه سال قبل فیلم «مكس دیوانه: جاده خشم» را در كن رونمایی نمود، در سال ۲۰۱۶ رئیس داوران كن بود؛ در سالی كه فیلم «فروشنده» فرهادی یكی از نامزدهای نخل طلا بود، هیات داوران دو جایزه بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر مرد (شهاب حسینی) را به این فیلم اختصاص دادند. نخل طلای كن ۲۰۱۶ هم به فیلم انگلیسی «من، دنیل بلیك» به كارگردانی «كن لوچ» رسید.
۲۰۱۵؛ برگزاركنندگان شصت وهشتمین جشنواره فیلم كن ریاست هیات داوران معتبرترین فستیوال سینمایی جهان را برای اولین بار به دو نفر اعطا كردند؛ جوئل و اتان كوئن، كارگردانان سرشناس هالیوود. برادران كوئن با دومین فیلم خود «بزرگ كردن آریزونا» در سال ۱۹۸۷ نخستین تجربه حضور خود در كن را پشت سر گذاشتند. این دو تابحال ۹ اثر را در رقابت های این جشنواره بین المللی شركت داده اند. در سال ۱۹۹۱ یك نخل طلا (بارتون فینك)، سال ۱۹۹۶ و ۲۰۰۱ دو جایزه بهترین كارگردانی و در سال ۲۰۱۳ جایزه بزرگ جشنواره فیلم كن را از آن خود كرده اند.
۲۰۱۴؛ «جین كمپیون» كارگردان صاحب نام كه در تمام ادوار برگزاری جشنواره كن، تنها كارگردان زن برنده نخل طلا شمرده می شود، سال قبل و در دوره شصت وهفتم بر مسند هیات داوران بخش رقابتی كن نشست. وی در سال ۱۹۹۲ با فیلم تحسین شده «پیانو» موفق به دریافت این جایزه شد و در بین چهار كارگردان زنی قرار دارد كه تابحال توانسته اند نامزد اسكار كارگردانی شوند.
۲۰۱۳؛ مسوولان برگزاری جشنواره كن در حالی «استیون اسپیلبرگ»، كارگردان سرشناس هالیوود را بعنوان ریاست هیات داوران شصت و ششمین دوره این رویداد سینمایی انتخاب كردند كه وی با وجود كارنامه كاری فوق العاده، در جشنواره كن سابقه درخشانی نداشت و تنها حضورش به سال ۱۹۷۴ با فیلم «شوگرلند اكسپرس» بازمی گردد كه نامزد نخل طلا بود و توانست مشتركا جایزه بهترین فیلمنامه را به دست آورد.
۲۰۱۲؛ در شصت وپنجمین دوره جشنواره كن «نانی مورتی»، كارگردان سرشناس ایتالیایی بر منصب ریاست هیات داوران نشست. این كارگردان باسابقه ایتالیایی حضور شایان توجهی در كن داشته؛ به شكلی كه شش بار در بخش رقابتی نامزد نخل طلا بوده و یك دفعه این جایزه را با فیلم «اتاق پسر» در سال ۲۰۰۱ همراه با جایزه فیپرشی از آن خود كرد. از دیگر افتخارات این كارگردان در كن می توان به جایزه بهترین كارگردانی و جایزه كالسكه طلایی سال ۲۰۰۴ اشاره نمود. در این دوره «هانكه» برای فیلم «عشق» نخل طلا را گرفت.
۲۰۱۱؛ «رابرت دنیرو»، بازیگر سرشناس و پرافتخار هالیوودی در این سال رئیس هیات داوران كن بود. وی سابقه چندانی در جشنواره كن نداشت و یك دفعه با فیلم «راننده تاكسی» در بخش رقابتی حضور داشت. در سالی كه دنیرو بعنوان یك چهره سرشناس و مطرح بر مسند ریاست هیات داوران كن نشست، «درخت زندگی» ساخته «ترنس مالیك» نخل طلا را به دست آورد.
۲۰۱۰؛ این دفعه نوبت «تیم برتون»، دیگر كارگردان سرشناس هالیوود بود تا در شصت وسومین دوره كن رئیس هیات داوران شود. در كارنامه سینمایی این كارگردان تنها یك حضور در بخش رقابتی با فیلم «اد وود» دیده می شود. «عمو بونمی كه می تونه خاطرات زندگی گذشته اش را به یاد بیاره» از تایلند بهترین فیلم بخش رقابتی معرفی گردید.
۲۰۰۹؛ «ایزابل هوپر»، بازیگر سرشناس فرانسوی كه دو بار در سال های ۱۹۷۸ و ۲۰۰۱ برای فیلم های «ویولت» و «معلم پیانو» بهترین بازیگر كن شد، رئیس هیات داوران جشنواره كن بود كه درانتها فیلم «ربان سفید» ساخته میشل هانكه را بعنوان برنده نخل طلا اعلام نمود.
۲۰۰۸؛ «شون پن»، بازیگر و كارگردان هالیوودی در حالی ریاست هیات داوران را برعهده داشت كه در سال ۱۹۹۷ با فیلم «او بسیار دوست داشتنی است» جایزه بهترین بازیگر مرد را از آن خود كرد و در سال ۲۰۰۱ هم با فیلم «پیمان» نامزد نخل طلا شد. در این سال فیلم «كلاس» ساخته «لاورنت كانته» نخل طلا را كسب نمود.
۲۰۰۷؛ «استفن فریرز» كه سابقه دو نامزدی نخل طلا در سال های ۱۹۸۷ و ۱۹۹۶ را داشت، رئیس هیات داوران كن شد. فیلم «۴ ماه، ۳ هفته و دو روز» ساخته «كریستین مونیگو» نخل طلا را به دست آورد.
۲۰۰۶؛ در پنجاه ونهمین دوره جشنواره كن «وونگ كار وای»، كارگردان موج نو سینمای هنگ كنگ با چهار نامزدی نخل طلا، رئیس هیات داوران معرفی گردید. وی یك جایزه بهترین كارگردانی كن را با فیلم «خوشبخت كنار هم» در كارنامه سینمایی دارد. در این سال فیلم تحسین شده «بادی كه به مرغزار می وزد» به كارگردانی «كن لوچ» موفق به كسب نخل طلا شد.
۲۰۰۵؛ «امیر كاستاریكا» بعنوان یكی از برترین و پرافتخارترین چهره های تمام ادوار جشنواره كن رئیس تیم داوری بخش رقابتی شد. این كارگردان صربستانی در سال ۱۹۸۵ با فیلم «وقتی پدر برای كار و كاسبی رفته بود» و در سال ۱۹۹۵ با فیلم «زیرزمین» دو جایزه نخل طلا را گرفت. وی سه بار دیگر هم نامزد نخل طلا شد و یك جایزه بهترین كارگردانی (عصر كولی ها) و یك جایزه فیپرشی را هم كسب كرده است. در این سال فیلم «بچه» ساخته برادران داردن بهترین فیلم معرفی گردید.
۲۰۰۴؛ «كوئنتین تارانتینو»، كارگردان موفق هالیوود در پنجاه وهفتمین دوره كن رئیس هیات داوران بود. وی در سال ۱۹۹۴ با فیلم «داستان عامه پسند» نخل طلا گرفت و به اوج شهرت رسید. وی دوبار بعد از آن هم با فیلم های «ضدمرگ» و «حرامزاده های عوضی» نامزد نخل طلا بود. در این سال نخل طلا به فیلم «فارنهایت ۹/۱۱» ساخته مایكل مور رسید.
۲۰۰۳؛ «پاتریس شرو»، بازیگر و كارگردان فرانسوی كه سه بار سابقه حضور در بخش رقابتی را داشت، در سال ۱۹۹۴ با فیلم «ملكه ماروت» جایزه هیات داوران را گرفت. فیلم «فیل» ساخته ی معروف «گاس ون سنت» در این سال نخل طلا را گرفت.
۲۰۰۲؛ «دیوید لینچ»، كارگردان سرشناس آمریكایی رئیس هیات داوران بود. لینچ كه با فیلم «در قلب وحشی» در سال ۱۹۹۰ نخل طلای كن را كسب نمود، سه بار دیگر با فیلم های «جاده مالهند» (جایزه بهترین كارگردانی)، «داستان استریت» و «توئین پیكس: با من بر آتش برو» نامزد نخل طلا بوده است. در این سال فیلم «پیانیست» ساخته رومن پولانسكی جایزه بهترین فیلم را گرفت.
۲۰۰۱؛ این دفعه ریاست هیات داوران كن به یك بازیگر و كارگردان زن رسید؛ «لیو اولمن»، سینماگر نروژی و بازیگر مورد علاقه «اینگمار برگمن» در راس تیم داوری كن قرار گرفت. وی با فیلم «بی ایمان» در سال ۲۰۰۰ نامزد نخل طلا بود. در این سال فیلم «اتاق پسر» ساخته «نانی مورتی» بهترین فیلم جشنواره شد.
۲۰۰۰؛ «لوك بسون»، كارگردان سرشناس فرانسوی در حالی در این سال رئیس هیات داوران شد كه در كارنامه سینمایی اش حضور شایان توجهی در جشنواره كن دیده نمی گردد. «لارس فون تریر» با فیلم «رقصنده در تاریكی» نخل طلا را گرفت.


۱۹۹۹؛ در این سال «دیوید كراننبرگ»، كارگردان سرشناس كانادایی در جشنواره كن رئیس هیات داوران شد. وی چهار نامزدی نخل طلا، كسب یك كالسكه طلایی و یك جایزه ویژه هیات داوران را در افتخارات خود دارد. «رزتا» ساخته برادران داردن نخل طلای كن را به دست آورد.
۱۹۹۸؛ «مارتین اسكورسیزی»، از سرشناس ترین و بزرگترین كارگردانان معاصر سینمای جهان در این سال رئیس هیات داوران جشنواره كن بود. وی در سال ۱۹۷۶ با فیلم «راننده تاكسی» موفق به كسب نخل طلا شد و سه بار دیگر هم در بخش رقابتی حضور داشت. فیلم «پس از ساعت ها» جایزه بهترین كارگردانی كن را برای او به ارمغان آورد. فیلم «ابدیت و یك روز» ساخته «تئو آنجلوپلوس» جایزه نخل طلا را از آن خود كرد.
۱۹۹۷؛ «ایزابل یاسمین آجانی»، بازیگر فرانسوی و برنده چهار جایزه بازیگری سزار، گرچه حضور پررنگی در جشواره كن نداشته، اما بعنوان رئیس هیات داوران جشنواره برگزیده شد. در این سال فیلم «طعم گیلاس» ساخته عباس كیارستمی و «مارماهی» ساخته «شوهی ایمامورا» مشتركا نخل طلا را كسب كردند.
۱۹۹۶؛ «فرانسیس فورد كاپولا»، كارگردان صاحب نام هالیوود و خالق «پدرخوانده» ریاست هیات داوران كن را در این سال عهده دار بود. وی دو جایزه نخل طلا با فیلم های «اینك آخرالزمان» (۱۹۷۹) و «مكالمه» (۱۹۷۴)، یك جایزه فیپرشی و یك جایزه كلیسای معنوی را در كارنامه سینمایی خود دارد. در این سال جایزه نخل طلا به فیلم «رازها و دروغ ها» ساخته «مایك لی» رسید.
۱۹۹۵؛ «ژان مورو»، هنرپیشه، خواننده و كارگردان فرانسوی هدایت هیات داوران كن را در این سال برعهده داشت. این سینماگر فرانسوی در سال ۱۹۶۰ با فیلم «هفت روز، هفت شب» جایزه بهترین بازیگر زن را از آن خود كرد. فیلم «زیرزمین» ساخته «امیر كاستاریكا» موفق به دریافت نخل طلای كن شد.
۱۹۹۴؛ چهل وهفتمین دوره جشنواره كن با ریاست «كلینت ایست وود»، كارگردان و بازیگر مشهور آمریكایی در هیات داوران همراه بود. وی با یك نخل طلا برای «رودخانه مرموز» (۲۰۰۳) و چهار حضور در بخش رقابتی و یك نخل طلای افتخاری كارنامه درخشانی در جشنواره كن دارد. در این سال فیلم «داستان عامه پسند» ساخته «كوئنتین تارانتینو» جایزه بهترین فیلم را كسب نمود.
۱۹۹۳؛ «لوئیس مال»، كارگردان سرشناس سینمای فرانسه كه نخل طلای كن را با فیلم «دنیای خاموش» در سال ۱۹۵۶ كسب نمود، رئیس هیات داوران معرفی گردید. از دیگر افتخارات وی در كن می توان به سه نامزدی نخل طلا با فیلم های «كودك زیبا»(۱۹۷۸)، «زمزمه قلب»(۱۹۷۱) و «كلكته»(۱۹۶۹) اشاره نمود. جایزه نخل طلا مشتركا به «وداع با محبوبم» ساخته «چن كایگه» و «پیانو» ساخته «جین كمپیون» اعطا شد. «عباس كیارستمی»، كارگردان سرشناس ایرانی یكی از اعضای هیات داوران بود.
۱۹۹۲؛ «ژرار دپاردیو»، بازیگر مشهور فرانسوی كه به تازگی تابعیت روس گرفته در این سال رئیس هیات داوران كن شد؛ در صورتیكه دو سال قبل از آن برای فیلم «سیرانو دوبرژاك» جایزه بهترین بازیگر مرد را از كن گرفته بود. فیلم «بهترین نیات» ساخته «بیل آگوست» جایزه نخل طلا را دریافت كرد.
۱۹۹۱؛ «رومن پولانسكی»، كارگردان، نویسنده و بازیگر سرشناس هالیوود كه سال جاری با «ونوس در پوست خز» یكی از نامزدهای نخل طلا است، در سال ۱۹۹۱ بر مسند ریاست داوران كن نشست. وی در سال ۲۰۰۲ موفق به كسب نخل طلا با فیلم «پیانیست» شد، در صورتیكه قبل از آن هم با فیلم «مستاجر» در سال ۱۹۷۶ در بخش رقابتی حضور داشت. فیلم «بارتون فینك» ساخته «برادران كوئن» نخل طلای این سال را كسب نمود.
۱۹۹۰؛ در این سال نوبت به چهره سرشناس سینمای ایتالیا «برناردو برتولوچی» رسید تا ریاست هیات داوران كن را به عهده بگیرد. این كارگردان سرشناس دو نامزدی نخل طلا با فیلم های «زیبایی ربوده شده» (۱۹۹۶) و «تراژدی یك مرد مضحك» (۱۹۸۱) كسب كرده و یك جایزه نخل طلای افتخاری را هم دریافت كرد. در این سال فیلم «در قلب وحشی» ساخته «دیوید لینچ» موفق به دریافت نخل طلای كن شد.۱۹۸۹؛ «ویم وندرس» از چهره های مطرح تمام ادوار جشنواره كن است كه در سال ۱۹۸۹ رئیس هیات داوران بود. وی علاوه بر كسب نخل طلا در سال ۱۹۸۴ با فیلم «پاریس تگزاس»، هشت بار دیگر با فیلم های چون «پادشاهان جاده»، «دوست آمریكایی»، «همت»، «بهشت بر فراز برلین»، «بسیار دور، چنین نزدیك»، «پایان خشونت» و «فیلمبرداری در پالرمو» نامزد نخل طلا بود. یك جایزه ویژه هیات داوران، جایزه بهترین كارگردانی، دو جایزه فیپرشی و كلیسای معنوی از افتخارات وندرس در كن هستند. در این سال فیلم «جنسیت، دروغ ها و نوار ویدئو» ساخته «استیون سودربرگ» جایزه نخل طلا را گرفت.

۱۹۸۸؛ ریاست هیات داوران چهل ویكمین دوره جشنواره كن به «اتوره اسكولا»، كارگردان و فیلمنامه نوس مطرح ایتالیایی رسید كه هشت بار در جمع نامزدهای نخل طلا حضور داشته است. وی جایزه بهترین كارگردانی با فیلم «زشت، كثیف، بد» (۱۹۷۶) و یك جایزه بهترین فیلمنامه با فیلم «تراس» (۱۹۸۰) را از كن كسب نمود. وی آخرین بار با فیلم «شكوه» در سال (۱۹۸۹) نامزد نخل طلا بود. در این سال فیلم «پله فاتح» ساخته «بیل آگوست» بهترین فیلم بخش رقابتی را گرفت.
۱۹۸۷؛ «ایو مونتان»، بازیگر فرانسوی در این سال رئیس هیات داوران كن شد تا مهمترین دستاورد زندگی هنری اش رقم بخورد. فیلم «زیر خورشید شیطان» ساخته «موریس پیاله» بهترین اثر بخش رقابتی برگزیده شد.
۱۹۸۶؛ «سیدنی پولاك»، كارگردان صاحب نام آمریكایی چهار سال بعد از كسب جایزه اسكار ریاست هیات داوران كن را به عهده گرفت. این كارگردان فقید در سال ۱۹۷۲ با فیلم «جرمی جانسون» نامزد نخل طلا بود. در این سال فیلم «ماموریت مذهبی» ساخته «رولند جافه» موفق به كسب نخل طلا شد.
۱۹۸۵؛ یكی از معروف ترین عناصر موج نو سینمای جمهوری چك «میلوش فورمن» بر مسند ریاست هیات داوران كن نشست. این كارگردان برنده دو جایزه اسكار، در سال ۱۹۷۱ با فیلم «جهش» نامزد نخل طلا شد كه البته جایزه ویژه هیات داوران را گرفت. فیلم «وقتی بابا برای كار و كاسبی رفته بود» به كارگردانی «امیر كاستاریكا» جایزه نخل طلای این دوره را دریافت كرد.
۱۹۸۴؛ «درك بوگارد»، بازیگر انگلیسی در حالی رئیس هیات داوران معرفی گردید كه سابقه چندانی در این جشنواره سینمایی نداشت. درانتها این دوره فیلم «پاریس تگزاس» ساخته «ویم وندرس» نخل طلا گرفت.
۱۹۸۳؛ در این سال «ویلیام استیرن»، رمان نویس آمریكایی و برنده جایزه «پولیتزر» بعنوان چهره ای نه چندان سینمایی و از دنیای ادبیات بر مسند ریاست هیات داوران نشست. فیلم «ترانه غم انگیزی از نارایاما» ساخته «شوهی ایمامورا» جایزه نخل طلا را دریافت كرد.
۱۹۸۲؛ «جورجیو استرلر»، كارگردان ایتالیایی نه چندان سرشناس تئاتر و اپرا سكان هدایت هیات داوران كن را برعهده داشت. در این سال فیلم «گمشده» ساخته «كاستا گاوراس» و «راه» ساخته «ییلماز گونی» نخل طلا را مشتركا دریافت نمودند.
۱۹۸۱؛ «ژاك دری»، كارگردان و فیلمنامه نویس فرانسوی كه بیشتر برای ساخت فیلم های جنایی شهرت دارد رئیس هیات داوران انتخاب گردید. مهمترین دستاورد سینمایی وی حضور در جشنواره كن بود. «آندری وایدا» با فیلم «مرد آهنین» نخل طلا را دریافت كرد.
۱۹۸۰؛ در سی وسومین دوره جشنواره كن «كرك داگلاس»، بازیگر و تهیه كننده سرشناس آمریكایی بر مسند ریاست هیات داوران نشست. وی موفقیت چشمگیری در كن به دست نیاورده بود. فیلم های «All That Jazz» ساخته «باب فاسی» و «كاگه موشه» به كارگردانی «آكی را كوروساوا» نخل طلا را تصاحب كردند.۱۹۷۹؛ «فرانسوا ساگان»، رمان نویس و نمایشنامه نویس فرانسوی رئیس هدایت هیات داوران معتبرترین رویداد سینمایی دنیای شد تا برخلاف سایر جشنواره های سینمایی، یك نویسنده این مسئولیت را برعهده بگیرد. فیلم «اینك آخرالزمان» ساخته «فرانسیس فورد كوپولا» و «طبل حلبی» ساخته «فولكر شلوندورف» درانتها این دوره نخل طلا را دریافت نمودند.
۱۹۷۸؛ «الن پاكولا»، سینماگر آمریكایی بر صندلی ریاست هیات داوران كن نشست. فیلم «درخت چوب صندل» به كارگردانی «ارمانو اولمی» نخل طلا را دریافت كرد.
۱۹۷۷؛ «روبرتو روسلینی»، كارگردان صاحب نام ایتالیایی كه از او بعنوان «پدرخوانده موج نوی سینمای فرانسه» یاد می شود، در این سال ریاست هیات داوران كن را عهده دار بود. وی قبل از این و در سال ۱۹۴۶ با فیلم «رم شهر بی دفاع» موفق شده بود جایزه بزرگ هیات داوران كن را بگیرد.
۱۹۷۶؛ «تنسی ویلیامز»، نویسنده شهیر آمریكایی در این دوره رئیس هیات داوران كن بود كه درانتها فیلم «راننده تاكسی» ساخته «مارتین اسكورسیزی» نخل طلا را دریافت كرد.
۱۹۷۵؛ «ژان مورو»، كارگردان، بازیگر و فیلمنامه نویس فرانسوی در حالی رئیس هیات داوران شد كه در كارنامه سینمایی اش یك نخل طلای افتخاری و یك جایزه بهترین بازیگری زن دیده می شود. در این سال فیلم «گزارش سال های آتش زیر خاكستر» ساخته «محمد لخدر حمینه» بهترین اثر بخش رقابتی شد.
۱۹۷۴؛ «رنه كلر»، فیلمساز برجسته فرانسوی از جانب مسئولان جشنواره كن بعنوان رئیس هیات داوران برگزیده شد. «مكالمه» ساخته «فرانسیس فورد كاپولا» بهترین فیلم معرفی گردید.
۱۹۷۳؛ «اینگرید برگمن»، ستاره درخشان دهه ۴۰ هالیوود و برنده سه جایزه اسكار بازیگری رئیس هیات داوران كن بود. جایزه نخل طلا مشتركا به «مترسك» ساخته جری شاتزبرگ و «مزدور» ساخته آلن بریجز رسید.
۱۹۷۲؛ «جوزف لوزی»، كارگردان آمریكایی كه دو نخل طلا با فیلم های «تصادف» و «واسطه» داشت و همین طور دو بار هم در بخش رقابتی نامزد نخل طلا بود، رئیس هیات داوران كن شد. «طبقه كارگر به بهشت می رود» ساخته الیو پتری بهترین فیلم بخش رقابتی شد.
۱۹۷۱؛ «میشله مورگان»، بازیگر فرانسوی بعنوان رئیس هیات داوران برگزیده شد. فیلم «واسطه» ساخته جوزف لوزی نخل طلا را كسب نمود.
۱۹۷۰؛ «میگل آنخل آستوریاس»، شاعر و نویسنده اهل گواتمالا بعنوان یكی دیگر از چهره های ادبی، رئیس جشنواره كن شد. فیلم معروف «MASH» ساخته رابرت آلتمن نخل طلا را گرفت.
۱۹۶۹؛ «لوچیانو ویسكونتی»، كارگردان بنام ایتالیایی در این سال رئیس هیات داوران شد. وی دوبار با فیلم های «مرگ در ونیز» (۱۹۷۱) و «یوزپلنگ» (۱۹۶۳) نامزد نخل طلا شد و توانست با فیلم «یوزپلنگ» نخل طلا را از آن خود كند. همین طور وی برای این فیلم جایزه بیست وپنجمین سالگرد تاسیس جشنواره كن را گرفت. جایزه نخل طلا به «اگر...» ساخته لیندسی اندرسون رسید.
از سال ۱۹۶۸ تا نخستین سال برگزاری جشنواره كن در سال ۱۹۴۶ هم به ترتیب چهره های هنری چون «آندره چاسمن» (۱۹۶۶۸)، «الساندرو بلاستی» (۱۹۶۷)، «سوفیا لورن» (۱۹۶۶)، «اولیویا دو هاویلاند» (۱۹۶۵)، «فریتز لانگ» (۱۹۶۴)، «آرماند سالاكرو» (۱۹۶۳)، «تتسورو فروكاكی» (۱۹۶۲)، «ژان جیونو» (۱۹۶۱)، «جورج سیمنون» (۱۹۶۰)، «مارسل آكارد» (۱۹۵۸/۱۹۵۹)، «آندره مائوریس» (۱۹۵۷)، «موریس لمن» (۱۹۵۶)، «مارسل پانول» (۱۹۵۵)، «ژان كوكتو» (۱۹۵۴/۱۹۵۳)، «موریس جنوا» (۱۹۵۲)، «آندره موریس» (۱۹۵۱) و «جورج هویسمن» برای سال های (۱۹۴۹/۱۹۴۷/۱۹۴۶) ریاست هیات داوران جشنواره بین المللی فیلم كن را برعهده داشتند.
عباس كیارستمی كارگردان سرشناس ایرانی در سال ۱۹۹۳ و لیلا حاتمی در سال ۲۰۱۴ سینماگران ایرانی هستند كه تابحال در بین اعضای هیات داوران بخش رقابتی جشنواره كن حضور داشته اند.
كیارستمی سال ۲۰۱۴ ریاست هیات داوران بخش فیلم كوتاه و سینه فونداسیون كن را بر عهده داشت.1398/10/27
15:29:24
5.0 / 5
4794
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال