سایه سنگین خورشید بر جشنواره فیلم فجر

سایه سنگین خورشید بر جشنواره فیلم فجر سام فیلم: پنجمین روز جشنواره فیلم فجر با حاشیه های پررنگ فیلم مجید مجیدی كه باز هم به جدول نمایش مردمی نرسید، به پایان رسید.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه، جشنواره سی وهشتم فیلم فجر به نیمه راه خود رسید در صورتیكه فیلم «خورشید» به كارگردانی مجید مجیدی با وجود خبرهای رسمی انتشار یافته، هنوز برای نخستین اكران مردمی خود آن هم بعد از گذشت ۵ روز از شروع جشنواره، بطور كامل آماده نشده است.
حاشیه های فیلم مجیدی از همان روز قرعه كشی جدول نمایش فیلم ها برای پردیس سینمایی ملت شروع شد كه ساعاتی بعد از قرعه كشی، فیلم خورشید كه قرعه اش سانس اول روز دوم جشنواره در آمده بود، با هماهنگی تهیه كننده فیلم «شنای پروانه» به آخرین سانس از آخرین روز جشنواره جابجا شد.
همان موقع اینطور گمانه زنی شد كه مراحل فنی فیلم هنوز به انتها نرسیده و برخی هم می گفتند به بهانه اینكه آماده نمی گردد آنرا از جشنواره بیرون خواهند كشید. در این حین انتقادات زیادی هم مطرح می شد كه اگر واقعا فیلم تمام نشده، هیات انتخاب بر چه مبنایی آنرا به لیست نهایی مسابقه راه داده است. با این وجود دبیر جشنواره فجر در گفت وگویی با ایسنا اصرار كرد كه سازندگان این فیلم وعده دادند حتما آنرا تا ۱۴ بهمن به جشنواره می رسانند كه در این صورت احیانا می توانست در رای گیری مردمی هم باشد اما دو روز پیش خبری منتشر گردید در خصوص اینكه این فیلم به سبب تمام نشدن مراحل فنی به جشنواره نرسیده و فیلم «پسر كشی» محمدهادی كریمی جایگزین آن می شود.
اما یك روز بعد اعلام شد، ۱۶ بهمن «خورشید» در نخستین نمایش مردمی خود در مجموعه ایران مال رونمایی می شود كه البته این اتفاق باز هم نیفتاد و طبق اعلام سازندگان از كسانی كه بلیت این فیلم را تهیه كرده بودند عذرخواهی و رونمایی از خورشید به پنجشنبه ۱۷ بهمن موكول شد.
حال جدا از این انتقاد كه وقتی فیلم كامل نبوده، چطور انتخاب شده است، در دو سه روز گذشته بحث های دیگری در محافل سینمایی و خبری پیرامون آن شده كه چطور وقتی فیلمی به سبب كامل نبودن به جشنواره نرسیده باردیگر فرصت تكمیل به آن داده شده تا فیلم آماده شود؟ آیا مقرر است در بخش مسابقه داوری شود؟ آیا این اتفاق با قوانین جشنواره سنخیت دارد؟ و مهم تر از همه آنها اینكه تكلیف زمان نمایش فیلم های خورشید و پسر كشی كه در واقع جایگزین خورشید شده، در سینماهای مردمی چه می شود؟
نمایش این فیلم ها خصوصاً در سالن رسانه زمانی بیشتر سوال برانگیز می شود كه بدانیم دبیر جشنواره فجر در روز چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۲ فیلم دیگر را به لیست فیلم های سینمای رسانه ها بعنوان بخش خارج از مسابقه افزوده است.
البته پیگیری ایسنا درباره وضعیت فیلم خورشید به اینجا رسیده كه طبق قانون و فراخوان مشكلی برای اضافه شدن فیلم مجیدی به بخش مسابقه وجود ندارد، چون اولا قبل تر هم چنین مواردی بوده و امكان این اتفاق با اختیار دبیر می تواند لحاظ شود و دوم اینكه هنوز گویا تصمیم قطعی به جهت اینكه فیلم خورشید داوری شود گرفته نشده است. بدین سان باید منتظر ماند تا ببینیم آیا بالاخره فیلم مجیدی در ششمین روز جشنواره به نخستین نمایش مردمی خود خواهد رسید یا خیر تا بعد بهتر بتوان درباره آن قضاوت كرد.
اما در كنار خورشید وضعیت برای «پسركشی» هم مناسب نبوده چون اضافه شدن این فیلم در شرایطی كه باید جایگزین یك فیلم دیگر می شده اما همان فیلم در حال آماده سازی نهایی است تا به نمایش مردمی برسد و الان طبق پیگیری ایسنا، «پسركشی» وضعیت مبهمی در سینماها دارد.
علاوه بر این ۲۳ فیلم، دو فیلم دیگر هم بعنوان آثار خارج از مسابقه به جدول نمایش سینمای رسانه ها اضافه شده اند كه یكی فیلم «شین» به تهیه كنندگی شهاب حسینی و دیگری عنكبوت به كارگردانی ابراهمیم ایرج زاد و تهیه كنندگی جواد نوروزبیگی است.

نوروزبیگی بعد از انتخاب نشدن این فیلم در بخش مسابقه اصلی از نبودن عنكبوت گله مند بود و با احترام به فیلم های دیگرش در جشنواره، آنرا بهترین كار خود می دانست و در نهایت تصمیم گرفت فیلمی را كه پنجمین اثر لیست رزروهای بخش سودای سیمرغ بوده برای تك سانس و تماشای خبرنگاران و منتقدان برساند.
درباره فیلم «شین» هم خبرهای زیادی منتشر نشده بود اما این فیلم با بازی شهاب حسینی و جمشید هاشم پور نیز متقاضی نمایش در بخش خارج از مسابقه شده تا شاید به این وسیله پای شهاب حسینی كه برخی اظهارات و واكنش ها و درخواست هایش پیش تر حاشیه ساز شده بود و برای فیلم «آن شب» هم به جشنواره نیامد، به این رویداد سینمایی و نشست مطبوعاتی حتمالی آن باز شود. گویا او هم اكنون هنوز مشغول كار در خارج از كشور است اما شنیده شده همین روزها در تهران خواهد بود.
از دیگر اتفاقات حاشیه ای روز پنجم جشنواره باید به خبری درباره اجازه نمایش فیلم آشغال های دوست داشتنی اصل به كارگردانی محسن امیریوسفی اشاره نمود كه گفته شده بود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اكران یك سانس فیلم در پردیس سینمایی ملت برای اهالی رسانه موافقت كرده است اما یكی از مدیران جشنواره این خبر را یك شوخی دانست.
روز چهارشنبه همانند چند روز قبل سه فیلم جدید در پردیس سینمایی ملت برای خبرنگاران و منتقدان به نمایش در آمد اما حدودا هیچ كدام از آنها رضایت حداكثری را كسب نكردند.
نخستین فیلم "مغز استخوان" حمید رضا قربانی بود كه بازی پریناز ایزدیار، جواد عزتی، بابك حمیدیان و بهروز شعیبی ساخته شده و جواد عزتی نقشی را ایفا می كند كه بسیار شبیه چند فیلم اخیر او در رابطه با قتل و زندان است و انگار وی در نقش های شبیه این كم كم به كلیشه تبدیل می شود.
او و بابك حمیدیان از غایبان نشست پرسش و پاسخ این فیلم بودند كه البته حمیدیان در نشست مطبوعاتی فیلم بعدی یعنی روز بلوا كه بازیگر اصلی آن بود هم نتوانست حاضر شود.
روز بلوا به كارگردانی بهروز شعیبی با بازی بابك حمیدیان و داریوش ارجمند به ماجرای اختلاس و مفاسد اقتصادی می پردازد اما با وجود پرداختن به یكی از موضوعات ملتهب جامعه برخی آنرا فیلم سفارشی می دانستند كه بیشترین بهانه آن هم همكاری سازمان فیلم و سریال اوج بود. شعیبی بااینكه این مساله را رد كرد اما تكرار برخی سوال ها موجب انتقاد داریوش ارجمند شد و اصرار كرد كه اگر تهیه كننده دیگری در این جلسه حضور داشت چنین سوالاتی از او پرسیده نمی شد، اما چون اوج این فیلم را ساخته این مسئله اهمیت دیگری پیدا می كند.
این اظهارات ارجمند موجب واكنش یكی از خبرنگاران و نیز همراهی عده ای دیگر شد.
اما سومین فیلم اكران شده در سالن رسانه ها كمدی: «خوب بد جلف ۲» پیمان قاسم خانی بود كه بعد از چهار و نیم روز تماشای فیلم های تلخ و مصیبت زده خبرنگاران منتظر تماشای آن بودند تا این كمدی خشونت و خونریزیهای فیلم های قبلی را بشوید و با خود ببرد، ولی قاسم خانی بااینكه فیلمش در دقایق بسیار زیادی خنده تماشاگران را به صدا درآورد، ولی این فیلمش به طور كلی در مقایسه با دیگر آثارش جلب توجه نكرد و مهم ترین دلیل این مسئله كه در نشست مطبوعاتی هم اشاره شد این بود كه جای رونمایی از چنین فیلمی در جشنواره فجر نبود چونكه اثری مختص تماشاگران عام و احتمالاً موفق در گیشه خواهد بود.
پنجمین روز جشنواره آمار جدید رأی مردم منتشر گردید كه از لیست قبلی سه كام حبس در نتیجه دوم شمارش آرا از گردونه رقابت كنار رفت و به زودی نتیجه شمارش آرا در روز ششم هم منتشر خواهد شد.

/منبع:

1398/11/18
01:39:26
5.0 / 5
4127
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال