عادل بزدوده و یك نوستالژی 50 ساله

دغدغه های یك فعال تئاتر عروسكی از كرونا تا فقدان انبار عروسك ها

دغدغه های یك فعال تئاتر عروسكی از كرونا تا فقدان انبار عروسك ها سام فیلم: عادل بزدوده كه از فروردین سال آینده نمایش «حادثه ای در شهر عروسك ها» را به صحنه می برد، ابراز امیدواری كرد تا آن زمان وضعیت عمومی جامعه بهتر شده باشد و ویروس كرونا از كشور رخت بر بسته باشد.


این كارگردان تئاتر در گفتگو با ایسنا از دغدغه های گوناگون خود سخن گفت؛ از گسترش ویروس كرونا تا ضرورت پایبندی به اصل صداقت و از اینكه پس از این همه سال یك انباری خشك و خالی برای نگهداری عروسك های نمایشی مان نداریم.
وی در آغاز اشاره كرد: دغدغه من كودك و نوجوان است و اگر قرار باشد سلامتی آنان به خطر بیفتد، به هیچ قیمتی حاضر به اجرای نمایش نیستم. هر آنچه سلامتی كودكان و نوجوانان را به خطر بیندازد، برای من خط قرمز است و هیچ گاه حاضر نیستم تماشاگرانم لطمه ببینند.
بزدوده از وزارت بهداشت و دیگر وزارتخانه هایی كه با مردم سر و كار دارند، درخواست نمود صداقت را بعنوان اصل اول انسانیت در هر جامعه ای فراموش نكنند و اشاره كرد: اگر از همان ابتدا راستگویی را رعایت نمایند، مردم آسان تر پذیرا می شوند و راهكاری پیدا می كنند اما پنهان كاری سبب می شود تا فاجعه ها مانند آوار بر سرمان فرو بریزد و دیگر جبران آن بسیار دشوار است.
او كه با اجرای نمایش «حادثه ای در شهر عروسك ها» نخستین نمایش مدرن تئاتر عروسكی در ایران را احیا می كند، دراین زمینه توضیح داد: این نمایش سال 50 و با آمدن "اسكار باتك" به ایران در مركز تئاتر و تئاتر عروسكی كانون پرورش فكری اجرا شد و مترجم آن زنده یاد اردشیر كشاورزی بود و زنده یاد كامبیز صمیمی مفخم هم عروسك های آنرا ساخته بود و من پس از نزدیك به 50 سال این نمایش را به یاد این دوستان به صحنه می برم.
بزدوده اشاره كرد: اثر این دوستان در این اجرا وجود دارد و خوشحالم با این اجرا بار دیگر نام آنها مطرح می شود.
او افزود: تمام تلاش مان این است كه با اجرای این كار، شور و نشاطی را كه حق كودكان ماست، به آنان ببخشیم. متاسفانه این روزها عارضه های بسیاری گریبان جامعه ما را گرفته و اهتمام ما بر این است نمایشی سرگرم كننده برای كودكان به صحنه ببریم و در كنار وجوه تفریحی اش، آموزشی غیرمستقیم هم داشته باشیم تا در ذهن مخاطبان مان ماندگار شود.
این كارگردان تئاتر كه برای اجرای این نمایش قسمتی از عروسك های دهه 50 و قسمتی از عروسك های دهه 70 را به كار می گیرد، دراین زمینه توضیح داد: از همان عروسك های زنده یاد كامبیز صمیمی مفخم استفاده می كنم و دكور هم همان دكوری است كه ایشان ساخته است و در تمام این سال ها این عروسك ها و دكور را نگهداری كرده ام.
بزدوده با ابراز تاسف از اینكه هم اكنون هیچ مكان مطمئنی برای نگهداری عروسك های نمایشی نداریم، افزود: در تمام این سال ها قسمتی از این عروسك ها را در خانه و بخش دیگر را در مركز تئاتر كانون نگهداری كرده ام. هر بار كه مدیری تازه به این مركز آمده، با ریش گرو گذاشتن خواسته ام جعبه های مخصوصی را كه این عروسك ها در آن نگهداری می شود، حفظ كنند چون با یك لحظه غفلت، این عروسك ها مانند یك فوت آب، از دست می روند.
سازنده عروسك «زی زی گولو» ابراز تاسف كرد: حتی یك انباری خشك و خالی برای نگهداری عروسك ها نداریم؛ یك مكان ساده كه شرایط جوی مناسبی داشته باشد. متاسفانه سلیقه ها حاكم است و سیستم درست مدیریتی نداریم. به هر حال قسمتی از عروسك های دهه 50 كه باقی مانده، برایم بسیار نوستالژیك است و آنچه داشته هایم است را در زمینه عروسك های این نمایش به كار می گیرم.
بزدوده كه در نخستین اجرای این نمایش در سال 50 ایفاگر یكی از نقش های اصلی بوده است، با به یاد آوردن خاطرت خود از آن روزها افزود: ما آن زمان این نمایش را به كمك تریلی نمایشی كانون در دیگر شهرها و حتی نقاط دور افتاده ای كه حتی نام تئاتر را نشنیده بودند، اجرا كردیم. هم اكنون هم كانون تریلی دارد ولی باید دست كم پنج شش تریلی دیگر داشته باشد چون این حق كودكان و نوجوانان ما در اقصی نقاط این كشور است كه از تئاتر بهره مند شوند و ما هستیم كه باید این حق را به آنان ادا نماییم.
او در انتهای سخنان خود اظهار داشت: اهتمام و كوشش ما بر این است كه این نمایش را از نیمه دوم فروردین ماه در مركز تئاتر و تئاتر عروسكی كانون در پارك لاله به صحنه ببریم اما باید دید تا آن زمان روزگار چه نقشی برایمان می زند. این روزها خیلی از دوستان ما حتی علاقه ای به برون آمدن از خانه ندارند چه رسد به اینكه دور هم جمع شوند و كاری را برای اجرا آماده كنند. متاسفانه در این دوره یكسری بی اخلاقی ها به وجود آمده و قبح خیلی از چیزها شكسته شده است. با این وجود نومید نیستیم ولی امید به تنهایی كاری از پیش نمی برد و باید اراده ای برای ساختن هم به وجود بیاید.
نمایش «حادثه ای در شهر عروسك ها» نوشته نویسنده اهل چك ژوزف پر است كه سال 50 همزمان با حضور "اسكار باتك" در ایران در مركز تولید تئاتر و تئاتر عروسكی كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان اجرا شد و عادل بزدوده همین نمایش را پس از نزدیك به 50 سال در فروردین سال 99 در همین مركز به صحنه خواهد برد.
در خلاصه داستان این اثر نمایشی آمده است: در شهر عروسك ها همه چیز روبراه است اما پسری نامنظم سیستم شهر را به هم می ریزد و نظم و مرتب بودن شهر را تعطیل می كند. در آخر تصمیم گرفته می شود تا این پسر را اصلاح كنند.


منبع:

1398/12/04
13:46:30
5.0 / 5
3976
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال