دستمزد 90 هزار تومانی محمد علی كشاورز برای كمال الملك

دستمزد 90 هزار تومانی محمد علی كشاورز برای كمال الملك به گزارش سام فیلم این روزها كه بسیار از مردم در تعطیلات الزامی كرونایی، كشوها و گنجه های قدیمی خویش را گشوده اند یا سراغ عكس ها و اشیای گذشته رفته اند و خاطرات خوش شان را زنده می كنند، موزه سینما هم قراردادی را منتشر نموده كه طرف اول آن محمد مهدی دادگوست و طرف دومش محمد علی كشاورز و البته شخص كارگردان هم علی حاتمی است.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، کمتر سینما دوستی را بتوان پیدا کرد که فیلم «کمال الملک» علی حاتمی را ندیده باشد. فیلمی که پس از گذر سالیان گرد کهنگی بر آن ننشسته و همچنان دیدنی و شنیدنی است.
اما آنچه شادی بتوان رنگ گذر زمان را بر آن احساس کرد، قرارداد یکی از آثار ماندگار سینمای ماست. قراردادی در نهایت سادگی... بدون هیچ پیش شرط عجیب و غریبی، بدون هیچ حاشیه و زیاده خواهی... قراردادی که از سلامت سینمای ایران در آن سال ها حکایت دارد.
و البته مبلغ این قرارداد که حالا برای ما اعجاب انگیز است و بطور قطع لبخندی هم بر گوشه لب مان می نشاند. چه کسی باورش می شود یکی از بازیگران سرشناس ایران برای بازی در این فیلم، 90 هزار تومان دستمزد گرفته باشد. درست است سال 62 زمانی که این قرارداد بسته شده، عدد و رقم ها با امروز ما فاصله ی بسیار دارد اما این رقم در همان دوره هم رقمی نجومی محسوب نمی شده است.
محمد علی کشاورز که در همان زمان هم یکی از بازیگران بنام ایران بوده، برای بازی در این اثر 90 هزار تومان دستمزد گرفته است. در این قرارداد ذکر شده اگر مدت زمان فیلمبرداری بیشتر از زمان مقرر به طول بینجامد، با توافق طرفین، مبلغی به این دستمزد افزوده خواهد شد.
37 سال از نگارش این قرارداد و ساخت این اثر می گذرد. صرف نظر از نوستالژی و خاطره بازی، هنوز «کمال الملک» برای ما حرف و سخن دارد و با زیبایی ستایش برانگیزش، می تواند در این روزهایی که به رنگ انتظار آمیخته است، حالی خوش به ما ببخشد.
فیلمی که درباره زندگی نقاش چیره دست سرزمین ماست. جمشید مشایخی (در نقش کمال الملک)، عزت الله انتظامی (در نقش ناصرالدین شاه)، علی نصیریان ( در نقش مظفرالدین شاه)، داود رشیدی (در نقش رضا شاه) و محمد علی کشاورز (در نقش اتابک اعظم) جلوی دوربین علی حاتمی قرار گرفتند و اثری را خلق کردند که حالا جزو خاطره های مشترک نسل های مختلف است.
بهرام بیضایی در جایی درباره یکی از دیالوگ های این اثر گفته است (نقل به مضمون): بهترین دیالوگ را علی حاتمی در فیلم «کمال الملک» درباره فرش ایرانی گفته است: جایی که کمال الملک خطاب به یارمحمد که یک بافنده فرش است، می گوید: استاد تویی، هنر، این فرشه، شاهکار این تابلوست، دریغ همه عمر یک نظر به زیر پا نینداختم. هنر، این ذوق گسترده است، شاهکار، کار توست...»
1399/02/11
11:27:38
5.0 / 5
3438
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال