گزارشی تئاتری در روزگار كرونایی

گزارشی تئاتری در روزگار كرونایی هرچند این روزها برای هنرمندان و علاقه مندان تئاتر دوره خوشایندی نیست با این وجود چند گروه نمایشی در همین ایام دشوار هم با اجرای نمایش های خود چراغ نیم سوز تئاتر را روشن نگه داشته اند؛ گروه هایی كه هر كدام برای اجرای تئاتر در دوران سخت كرونا، دلایلی دارند.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، مجموعه تئاتر شهر این روزها میزبان دو نمایش «کوکاکولا» نوشته و کار نصیر ملکی جو و «سه شنبه های لعنتی» به نویسندگی و کارگردانی محمد مهدی خاتمی است.
«کوکاکولا» نمایشی است که در تالار قشقایی روی صحنه رفته است و سیاوش چراغی پور و پگاه کاظمی بازیگران آن هستند. این اثر نمایشی که ویژه تماشاگران بالای ۱۵ سال است، هر شب راس ساعت ۲۰ و چهل و پنج دقیقه روی صحنه می رود.
در تالار سایه نیز نمایش «سه شنبه های لعنتی» اجرا دارد. محسن افشار، مانلی حسین پور، سروش طاهری، شهرام مسعودی، اتابک نادری، نسرین نکیسا بازیگران این نمایش هستند.
«سه شنبه های لعنتی» هر شب ساعت ۱۹ و سی دقیقه اجرا می شود و در خلاصه داستان آن آمده است: روایتی از فروپاشی یک خانواده محترم.
تالار مولوی و پنهان خانه پنج در
تالار «مولوی» هم پس از پشت سر گذاشتن یک هفته تعطیلی، بار دیگر میزان نمایش «پنهان خانه پنج در» نوشته حسین کیانی و کار آرش فلاحت پیشه است.
در خلاصه داستان این نمایش هم آمده است:
در زمانه ای که آگاهی برای زنان جرم محسوب می شد، عطری جان منزل خودرا وقف آموزش و تحصیل زنان کرده که مردان، شوهران، گزمه ها و درآخر بیگانگان و مغول ها بر آنها وارد می شوند و هر بار به ترفندی باید ایشان را مغلوب سازند.
«پنهان خانه پنج در» با بازی کوشا ابراهیمی، مریم بهشتی، حمید باهوش، علیرضا رشیدی، مائده شهوازیان، سارا علاقمند، سارا فتحی، آیدا نوروزی بازیگران نمایش هستند. این نمایش نیز هر شب راس ساعت ۲۰ و سی دقیقه روی صحنه می رود.
افسانه پری دریایی در تالار هنر
«تالار هنر» این روزها شاهد اجرای نمایش «افسانه پری دریایی» نوشته و کار رضا بیات است که ویژه تماشاگران کودک روی صحنه می رود.
این نمایش هر شب ساعت ۲۰ با بازی رضا بیات، پویا پیروزرام، فرهاد تفرشی، لیلی حسینی، نادر داهیم، راشین رضایی، فائزه سنایی، مریم کوچک خانی، سحر نعمتی، روی صحنه می رود.
سنگلج میزبان «عجیب السلطنه» است
تماشاخانه سنگلج هم میزبان نمایش «عجیب السلطنه» نوشته علی بهروزی نسب و کار بهنود محمدی پور است که هر شب ساعت ۱۹ و سی دقیقه به صحنه می رود.
در خلاصه داستان این نمایش آمده: یکی بود یکی نبود. پادشاهی بود که بعد از سال ها صاحب پسری شد اما نوزاد دم و گوش بلندی داشت. او حکم داد هرکس این خاصیت ها را نداشت ناقص الخلقه قلمداد شود. بعد از او ولیعهد به تخت نشست و صاحب پسری شد که بی دم و بی گوش بود. او همه را فراخواند و گفت دم و گوش خاص حیوانات و وحوش است نه برای انسان. مردم که این مساله را برنتابیدند.
«درد و داد» در خانه نمایش مهرگان
خانه نمایش مهرگان این روزها میزبان نمایش «درد و داد» نوشته رسول بانگین و کار کامبیز نیک آیین است که با بازی علیرضا حنیفی، مریم قریشی، فاطمه زمانی، آرام سلیمانی، محمد قائم مقامی، علی پیله ور به صحنه می رود.
در خلاصه داستان این نمایش آمده: یه بار باور کردم یکی شون مرد دیگه باور نمی کنم، هیچ گاه دیگه هیچی رو باور نمی کنم من همون شب که رفتن مردم نفس کشیدم که فقط خاکم نکنن، یکی شون واسم شد درد اون یکی داد. این اثر نمایشی هر شب ساعت ۲۱ و پانزده دقیقه اجرا می شود.
یک نقل زنانه در تالار محراب
نمایش «قصه بخت» عنوان نمایشی است که در تالار محراب روی صحنه می رود. این نمایش نوشته داود فتحعلی بیگی و کار مشترک احمد دهقان، رعنا زرگرزاده است.
این نمایش به شیوه نقل زنانه اجرا می شود و رزا ماندنی، رعنا زرگرزاده، شیرین ریاضی، آرزو صدری، طناز کلانتریان، پریا پرنیان، نشاط رازانی، افرا جبارزارع و شیدا باطنی اجرا می شود.
این نمایش ساعت ۲۰ به صحنه می رود.
نمایشی سیاسی در تئاتر مستقل
«کوریولانوس» نمایشی است با طراحی و کارگردانی مصطفا کوشکی که در تئاتر مستقل روی صحنه می رود.
این نمایش با بازی هدیه بختیاری، یزدان دارابی، سحر سالک، شکیلا سماواتی، حمید عاشوری، سحر عبدالملکی، ایمان عبدی، سهیلا کمری، محمد امین لطفی، توحید لواسانی، سحر مصباح، هانیه مقدم هر شب ساعت ۱۹ اجرا دارد و در خلاصه داستان آن آمده است:
سرگذشت سردار افسانه ای رومی گایوس مارسیوس کوریولانوس در قرن پنجم قبل از میلاد که بعد از کامیابی در نبرد و سیاست، خواستار رهبری سیاسی است، ولی به خاطر ناسازگاری اهالی رم با دشمن هم پیمان می شود تا از مردم رم انتقام بگیرد.
آنچه در نوفل لوشاتو می بینیم
تماشاخانه نوفل لوشاتو این روزها میزبان نمایش «ښځه (زن) شزه» است.
«ښځه و یا( شزه)» کلمه ای است به زبان پشتو به مدلول (زن) زبان پشتو در کنار زبان دری(فارسی) یکی از دو زبان های اصلی کشور افغانستان است. ښځه، از زندگی زنان افغانستان برایتان می گوید، تلخ و شیرین با دهانی بسته. ښځه، تلاش می کند تا ما را با حقیقت روبه رو کند تا یک دفعه دیگر اتفاقات گذشته را مرور نماییم و ببینیم که کجا، کی، و چگونه چشمان خودرا بستیم و سکوت کردیم ! ښځه، نمی خواهد چیزی را قضاوت کند فقط می کوشد که خودرا از اعماق وجودش بیرون بکشد و به زبان بیاورد. ښځه به دنبال خودش می گردد، کسی که سال هاست به همه چیز عادت کرده و خودش را فراموش کرده است و شاید منتظر تلنگری باشد تا خودرا باردیگر پیدا کند.
نویسنده این نمایش امین غلامی است که با همراهی عارف غلامی، آنرا کراگردانی می کنند.
نسرین حیدری، فردین حبیبی، فرزانه حکیمی، زهرا حسینی، سمیرا نظری، فاطمه خادمی، حلیمه حسینی، گلی قاسمی، زینب مقصودی نیز بازیگران این اثر نمایشی هستند.
این نمایش هر شب راس ساعت ۱۹ و سی دقیقه به صحنه می رود.
«آزادی از قید تعلق» دیگر نمایشی است که در این تماشاخانه روی صحنه می رود. نویسنده و کارگردان این نمایش محمد میرزا حسینی است و بازیگران آن کسری راحمی، مهدی رفیعی، آریان مجد هستند.
در خلاصه داستان این نمایش آمده: روایت داستان زندگی یه ارباب و نوکر در چارچوب اجرایی ابزورد و پرداخت به شکست ها و ناکامی های زندگی این دو. این اثر نمایشی هم هر شب راس ساعت ۲۱ روی صحنه می رود.
آقای اشمیت در شانو
تماشاخانه شانو هم میزبان نمایش «آقای اشمیت کیه» نوشته سباستین تیری است که با کارگردانی محمد مهدی رضاییان و بازی نازنین خلیلی، شایان قنادزاده، حامد سوری، مهدی اسدی، علی همایونی فر روی صحنه می رود. این نمایش هر شب ساعت ۱۹ اجرا دارد.
آنجا که من سنگ می شوم
«آنجا که من سنگ می شوم» عنوان نمایشی است نوشته ناهید مرادی که با کارگردانی یگانه یوسف در تماشاخانه استاد مشایخی اجرا می شود. پگاه مشتاقی، تنها بازیگر این نمایش است که در خلاصه داستان آن آمده است: داستان زنی که گذشته درد آورش را برای مخاطبان بازگو می کند.
این نمایش ساعت ۲۰ و سی دقیقه روی صحنه می رود.
نمایشی که فقط شنبه ها اجرا دارد
«فقرات بی ستون» عنوان نمایشی است به کارگردانی میلاد شجره که فقط روزهای شنبه در عمارت رو به رو اجرا دارد.
انوشیروان آریا، کاوه ستاری و میلاد شجره، اجراگران این اثر نمایشی هستند که اجرای آن تا ۲۵ مرداد ادامه دارد. ساعت اجرای این نمایش ۲۰ و سی دقیقه است.
«با من حرف بزن»
«با من حرف بزن» نمایشی است نوشته و کار حامد شیخی که در تماشاخانه ملک روی صحنه است.
در خلاصه داستان آن آمده است: نویسنده ای در مواجهه با روابط زمینی، عشق آسمانی خودرا از دست می دهد. او تلاش می کند که رابطه زمینی خودرا به آسمانی برساند.
این نمایش با بازی حامد شیخی، شراره صبور، یگانه سروری هر شب ساعت ۲۱ در تماشاخانه ملک اجرا دارد.
واجد شرایط در تماشاخانه دا
«واجد شرایط»، دیگر نمایشی است که در دوران کرونا در تماشاخانه دا روی صحنه می رود.
متن این نمایش نوشته آیدین آقازاده است که با کارگردانی مصطفی کزازی و بازی رضا پهلوان، سعید خدادوست، آتنا دولت آبادی، حسین عارفی کیا، مریم محمدوند اجرا می شود.
در خلاصه داستان این نمایش آمده: هنرمندی می خواهد برای خلق اثر جدید خود از رابطه های عاشقانه در زمان های مختلف تاریخ الهام بگیرد، شناخت او از گذشته موجب می شود در زندگی امروزی خود به مشکل بر بخورد.
«واجد شرایط» هر شب ساعت ۲۰ و سی دقیقه اجرا دارد.
خانه نمایش دا و برلین ۱۰: ۱۰
خانه نمایش «دا» پذیرای نمایش «برلین ۱۰: ۱۰» نوشته علی صفری و کار رها حاجی زینل است که با بازی حسن محمدیان، سارینا آزاد میلانی، نابت شفائی، محمد پسندیده، فرخ مهر، کیوان مهر به صحنه می رود.
در خلاصه داستان این نمایش آمده است: وقتی پشت ویترین ساعت فروشی ها می ایستیم، همه ساعت ها روی ۱۰: ۱۱ دقیقه تنظیم شده اند، باور بر این است که در این ساعت جنگ جهانی دوم به انتها رسیده، اما چه کسی می دونه که یک دقیقه پیش از اختتام جنگ چه اتفاقاتی افتاد؟
این اثر نمایشی هر شب ساعت ۱۹ به صحنه می رود.1399/05/05
15:08:01
5.0 / 5
2182
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال