حرف های یك پزشك فیلمساز درباره كرونا و سینما

حرف های یك پزشك فیلمساز درباره كرونا و سینما به گزارش سام فیلم كارگردان فیلم «پسر كشی» با اشاره به اینكه شاید تا عادی شدن كامل جامعه لذت تماشای فیلم در سینما به مخاطب برنگردد، اشاره كرد: اكران آنلاین بعنوان یك جایگزین اكران سینمایی باید تقویت و حمایت شود.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، فیلم «پسر کشی» از همان زمانی که به جشنواره فیلم فجر سال قبل راه پیدا کرد، ناخواسته گرفتار حاشیه های فراوانی شد که حتی در هنگام نمایش هم، فیلم را رها نکرد و وقتی هم قرار بود به اکران نوروز برسد گرفتار کرونا شد. بنا بر این محمدهادی کریمی در ایام سوت و کور سینما ترجیح داده که فیلمش را راهی اکران آنلاین کند و گویا با استقبال خوبی هم روبه رو شده است.
او که خود پزشک است و در این روزهای کرونایی در راه مطب بیمارستان در تردد، خیلی خوب شرایط جامعه و نگرانی ها را درک می کند و اتفاقا شاید همین مسئله او را بیشتر به اکران آنلاین ترغیب کرده باشد چونکه با وجود رعایت بیشتر سفارش های بهداشتی نکات دیگری را هم در نظر دارد.
کریمی در این زمینه در گفت وگویی با ایسنا بیان کرد: به نظرم بیماری ناشی از کرونا یک طرف قضیه است و ترس از ابتلاء به آن هم یک بیماری شایع تر و خطرناک تر. بسیار کسانی هستند که گرفتار وسواس فکری شدیدی نسبت به این مساله شده و ترس از حضور در جامعه پیدا کرده اند که نمی توان آنرا به آسانی فوبیا قلمداد کرد و بیمارگونه خواند، چون رفتارهای ویروس کاملا شناخته شده نیست و پروتکل های بهداشتی هم گاه به یک حداقل بسنده می کند. در چنین شرایطی فیلم دیدن در سینما باوجود رعایت همه پروتکل ها برای کسانی که می خواهند از دیدن فیلم لذت ببرند چندان میسر نخواهد بود چونکه ذهن پیشاپیش درگیر مسائلی است که فرصت اشتراک ذهن با پرده را از دست می دهد.
او اضافه کرد: بنا بر این فکر می کنم تا عادی شدن کامل وضعیت جامعه لذت تماشای فیلم در سینما به مخاطب باز نخواهد گشت، حتی اگر سالن سینما نسبت به جاهای دیگرِ پرتردد امن تر باشد. البته مقایسه سالن سینما با مترو و اتوبوس و... قیاس مع الفارقی است، چون بااینکه معتقدم سینما امن تر است اما استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی یا شرکت در سالن آزمون سراسری و... برای یک عده لزوم است.
کارگردان فیلم «برف روی شیروانی داغ» در ادامه درباره بازخورد مخاطب فیلم «پسر کشی» در اکران آنلاین اظهار داشت: استقبال از این فیلم فوق العاده خوب بوده و بازتاب های مثبت فراوانی داشته ایم، از رضایت بالای هفتاد درصدی کاربرانی که آنلاین فیلم را دیده و در نظر سنجی شرکت کرده اند تا سفارش های سینماگران مختلف در صفحات شخصی شان و نقدهای مثبت نویسندگان و منتقدین، اما این ها همه یک تشفی خاطر است که آن غم پیدا و نهان از اینکه نمی توانیم در سالن سینما و کنارهم فیلم ببینیم را فراموش نماییم.
وی اشاره کرد: بااینکه مشکلات اکران نوپای آنلاین مثل قاچاق فیلم، نمایش های گوناگون ماهواره ای، نادیده گرفته شدن این نوع اکران توسط تلویزیون در زمینه تبلیغات و آگهی های بازرگانی، فراگیر نبودن تعداد کاربران پلت فرم ها باتوجه به جمعیت کشور و حتی ایرانیان خارج از کشور، کندی سرعت اینترنت و... همه سرجای خود برقرار هستند، اما بالاخره باید از این نوع اکران حمایت کرد، آنرا بعنوان یک جایگزین اکران سینمایی تقویت کرد و اشکالاتش را مرتفع ساخت. باید عزم جدی برای این قضیه باشد و گام اول هنگامی برداشته می شود که تلویزیون خودرا رقیب پلت فرم ها نداند.


کارگردان فیلم های «بشارت به یک شهروند هزاره سوم » و «کمدی انسانی» در آخر افزود: دلیل استقبال از «پسرکشی» شاید دراین نکته هم باشد که یک قصه معمایی پرتعلیقی برای بیننده بازگو می کند که مخاطب نمی تواند بسادگی آنرا حدس بزند. ضمن اینکه تماشاگر در طول روایت داستان تشویق و ترغیب به حدس و دعوت به مشارکت می شود. علاوه براین ها قصه برای چند نسل در یک خانواده می تواند جذاب باشد و افراد سالمند نیز قسمتی از زندگی خودرا در آن ببینند، البته عوامل فیلم و همکاران محترم بنده هر یک کارشان را درخشان در فرا رو و پشت دوربین انجام داده اند و مسلما همه این ها بی تاثیر نیست.
«پسر کشی» ششمین ساخته محمد هادی کریمی است که در شهرهای تهران، کاشان و قزوین فیلمبرداری شده و ژاله صامتی، آرمان درویش، بهاره کیان افشار، نسیم ادبی، فرخ نعمتی، گلوریا هاردی و صحرا اسداللهی در آن بازی کرده اند.
کریمی نویسندگی فیلم هایی همچون «ساکن طبق وسط»، «دختران انتظار»، «سیب سرخ حوا»، «مارال»، «آدم کش» و «شمعی در باد» را در کارنامه خود دارد و داستان «پسر کشی» هم در دو دهه ۴۰ و ۷۰ می گذرد. این فیلم داستانی معمایی از پیچیدگی های روابط خانواده ای است که به خاطر یک باور غلط، دهه ها گرفتار بحران هستند.


منبع:

1399/05/18
15:55:27
5.0 / 5
1987
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال