تعزیه خوانی كه پس از 80 سال محرم را در خانه می ماند

تعزیه خوانی كه پس از 80 سال محرم را در خانه می ماند مرتضی صفاریان اظهار داشت: پس از 80 سال تعزیه خوانی، سال جاری برای نخستین بار تعزیه ای با حضور مردم اجرا نمی كنم.


این تعزیه خوان قدیمی در گفت وگویی با ایسنا درباره برنامه های امسالش در محرم بیان نمود: در این 87 سال عمری که پشت سر گذاشته ام، هر سال در محرم تعزیه خوانی کردم یعنی از 6 سالگی تا کنون که بیشتر از 80 سال می شود، ولی سال جاری برای نخستین بار بخاطر کرونا شرایط مهیا نیست، همان گونه که در ماه رمضان هم این امکان وجود نداشت و من چنین چیزی را تاکنون به یاد ندارم.
او با اشاره به اینکه خانواده اش هم بخاطر شیوع بیماری کوید 19 موافق سفر و اجرای تعزیه او نبودند، اظهار داشت: قرار بود سال جاری در سبزوار اجرا داشته باشیم که بانی مراسم ما گفت، «اگر شما نیایید ما هم برنامه ای نداریم چون نمی توان جمعیت را کنترل کرد». ضمن اینکه علاوه بر گرفتن مجوز نگران این هم بودیم که حتی یک نفر در بین جمعیت به کرونا مبتلا شود.
صفاریان اضافه کرد: تا جایی که می دانم در خیلی جاها برنامه های تعزیه کنسل شده و گروه هایی مقرر است آنلاین تعزیه اجرا کنند. خود ما هم فقط مقرر است در حوزه هنری تعزیه ای داشته باشیم تا در محرم از شبکه دو پخش شود و برای هر تعزیه خوان دو شب را در نظر گرفته اند.
این تعزیه خوان اظهار داشت: برای دهه آخر ماه صفر برنامه ای در خوانسار داشتیم که فعلا متتفی نشده چون هم مقرر است پروتکل ها رعایت شوند و هم با یک چهارم ظرفیت برگزار شود، البته امیدواریم تا آن زمان این بیماری برطرف شده باشد. با این وجود وضعیت فعلی بگونه ای نیست که بخواهیم مردم را جمع نماییم و تعریه بخوانیم. سفارش من به تعزیه خوان ها هم این است که باید مراقب سلامتی خود و مردم باشند چون اگر برای محرم و صفر سال جاری پولی برای اجرا بگیرند و قرار باشد در آخر برای درمان خرجش کنند چه فایده ای دارد؟ هرچند شاید در روستاهای با جمعیت کم و با رعایت پروتکل ها بتوان تعزیه اجرا کرد، ولی مردم با تعزیه های آنلاین و در خانه هم می توانند سال جاری عزاداری کنند.
صفاریان در انتها در پاسخ به اینکه آیا با عنایت به تعطیلی تعزیه های ماه رمضان و الان هم محرم حمایتی از جانب انجمن های مربوط صورت گرفته است یا خیر؟ اظهار داشت: هیج حمایتی از راه وزارت ارشاد ودولت به ما نشده و فعلا بعضی بانی های تعزیه که قرار بود سال جاری برایشان تعزیه اجرا نماییم، بیعانه ها را پس نگرفتند تا برای سال آینده بماند.1399/05/19
20:44:38
5.0 / 5
2484
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال