توضیحات مبسوط یك مدیر به دنبال انتشار گزارش مالی فارابی

توضیحات مبسوط یك مدیر به دنبال انتشار گزارش مالی فارابی سام فیلم: سیدمهدی سجادی ـ خزانه دار بنیاد سینمایی فارابی در گفت وگویی تفصیلی در زمینه عملكرد مالی و فعالیتهای یكساله این نهاد سینمایی، به برخی جریان سازی ها كه آنرا مغرضانه و ناآگاهانه می داند، پاسخ داد.


به گزارش سام فیلم به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، متن صحبت های سجادی در محورهای مختلف مالی بنیاد سینمایی فارابی به این شرح است:
از شفاف سازی مالی تا سال مالی
در امور مالی، شفاف سازی ماهیانه، انتشار گزارشات عملکرد مالی امسال و سال قبل به صورت فصلی و هم انتشار گزارش کامل تر به شکل سالانه از اتفاقات مهم این سال ها در بنیاد سینمایی فارابی است. شفاف سازی هایی که از جانب سازمان سینمایی صورت می گیرد، این حسن را دارد که سبب می شود ما با دقت بیشتری گزارشات و اطلاعات مالی را تهیه و عرضه دهیم. ذکر این نکته مهم می باشد که گزارش دهی مالی باید مبنای سیاستگذاری و تصمیم گیری باشد، نه محل تسویه حساب های شخصی و سیاسی. من این را با نگاه حرفه ای می گویم. این را هم باید متذکر شوم که برای تدوین اطلاعات مالی، «سال مالی» تعریف شده است که یکی از مفروضات حسابداری است. «سال مالی» ارزیابی یک دوره کامل است. همان گونه که بودجه برای یک سال نوشته می شود نه برای یک ماه، پاسخگویی هم برای یک سال باید انجام بشود. در واقع انتشار گزارش های مالی پس از آن که صورت های مالی تهیه و حسابرسی هم انجام شد، کاربردی تر است. در واقع پیشنهاد مشخص من برای پیشگیری از برخوردهای مغرضانه، سیاسی و زرد، این است که اطلاعات مالی به صورت سالیانه، هم در تناسب با بودجه هر سال و هم با سال قبل مقایسه و منتشر شود.
هزینه کرد مطالبات معوق
عمده مطالبات معوق بنیاد سینمایی فارابی، از محل تسهیلاتی است که در مقاطع زمانی مختلف، توسط بنیاد سینمایی فارابی به شکل مستقیم پرداخت شده و در قبال آن چک و سفته دریافت شده است، تضمین هایی که خیلی محکم نبوده اند و چون همه اهالی سینما، از یک خانواده هستند، معمولا کسی نمی آید و یک چک را برگشت بزند و... بالاخره بنیاد سینمایی فارابی در مواجهه با مثلا تهیه کننده ای که وام گرفته، نمی تواند روش های خیلی شدیدی را به کار بگیرد و او را به دادگاه بکشاند و... این کارها واقعا اتفاق نیفتاده و امکان آن هم نبوده است. مطالبات باقی مانده از گذشته، رقم خیلی بالایی است که در صورت های مالی هر سال، نمایش داده می شود. این ارقام، مطالبات معوق و درواقع راکد بنیاد است. برای ساماندهی به این مطالبات، یک کارگروه تشکیل و ضوابطی ـ با هماهنگی هیات امنای بنیاد سینمایی فارابی و سازمان سینمایی ـ تدوین شده تا نسبت به تعیین تکلیف آنها اقدام گردد. سازمان سینمایی در سال ۹۸، بخشنامه ای جدید برای تعیین تکلیف این مطالبات عرضه داد که ما برای اجرای آن وقت گذاشتیم و در آن، راهکارهای خوب و مناسبی برای نحوه تعیین تکلیف مطالبات راکد پیشبینی شده است. البته تعیین تکلیف، فقط این نیست که برخوردهای خشن برای بازپس گیری مطالبات صورت گیرد بلکه روش های مختلفی وجود دارد و در جهت شفافیت مالی در حال انجام می باشد. البته بعضی از تهیه کنندگانی پا را از جاده انصاف فراتر گذاشته اند و در اظهارات خود، طلبکارانه در مورد عملکرد بنیاد سینمایی فارابی حرف می زنند که خودشان جزو خوش حساب های سینما نیستند. متاسفانه می بینیم به بهانه انتشار عملکرد مالی یک ساله بنیاد، برخی افراد در فضای مجازی با کلی گویی و نسبت های ناروا، فرار به جلو را برگزیده اند، اما می دانند که باید نسبت به تعیین تکلیف حساب های قبلی خود، حتما اقدام نمایند و با فضاسازی و انحراف مبحث نمی توان از بار پاسخگویی مالی و انجام تعهدات سابق شانه خالی کرد.
ساماندهی تسهیلات
از سال ۹۶ که امور مربوط به تسهیلات، به سمت صندوق اعتباری هنرمندان رفت، تفاهمنامه به این صورت تنظیم شد که هر مبلغی که بنیاد سینمایی فارابی بعنوان آورده نزد صندوق اعتباری هنرمندان تودیع می کند سه برابر آن اعتبار ایجاد می شود که در فرایند مربوطه تهیه کنندگان برای ساخت فیلم به صندوق معرفی می گردند و پس از طی مراحل اداری تکمیل مدارک توسط صندوق اعتباری هنرمندان، به صندوق کارآفرینی امید معرفی و تسهیلات به آنها پرداخت می شود. یک خصوصیت مهم این شیوه (که بر مبنای ضوابط و آیین نامه های مربوطه جلو می رود) آن است که منابع مالی افزایش می یابد و مهم تر از آن وصولش است چون که آنها از ابزار و تضامین کافی برای این اقدام برخوردار می باشند و دیگر بنیاد سینمایی فارابی نیستند و با کسی هم تعارف ندارند. ضمن آن که وقتی درخواست ها، در شورای تخصصی تصویب می شود، به شورای تولید (که این شورا هم برپایه آئین نامه های بنیاد سینمایی فارابی ایجاد شده) می رود و بعد از تصویب نهایی در این شورا، به صندوق اعتباری هنر معرفی می شود. ادامه ماجرا، بر مبنای ضوابط صندوق است که متناسب با آن، صاحب اثر پول را می گیرد و طبق شرایطی هم باید نسبت به بازپرداخت پول اقدام نماید.
کاهش هزینه کرد در جشنواره ها
علیرغم برخی جوسازی ها، کاهش هزینه کرد در جشنواره هایی که توسط بنیاد سینمایی فارابی برگزار می شود، با وجود تورم، مشهود است. کافی است هزینه های سال های گذشته جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان را با دوره اخیر مقایسه کنید تا مشخص شود این جشنواره با افزایش هزینه برگزاری روبه رو نشده است. منابع ما در بنیاد، نسبت به سال های خیلی گذشته محدود است. وقتی که منابع محدود می شود باید مدیریت هزینه خیلی دقیق تر اتفاق بیفتد. برای جشنواره ها، اعتقادمان این است که باید با یک حواس جمع پیش برویم. در جشنواره کودک سال ۹۸، دبیر جشنواره و تیم اجرایی جشنواره همه بسیج شدند و برای هر اقدامی، از قبل قرارداد بستیم. قرارداد یعنی اینکه نگاه می نماییم چقدر بودجه داریم، از قبل با هم به توافق برسیم که آیا می توانیم این کار را انجام بدهیم یا نمی توانیم، با چه قیمتی و... می نشینیم با هم صحبت می نماییم و می گوییم ما اینقدر منابع داریم و نباید به سمت انجام کاری برویم که توان مالی انجامش را نداریم. ما در حین کار و پیش از جشنواره، خیلی واضح می دانستیم که چقدر پول لازم داریم و منابع چقدر است و برای تمام کارها قرارداد بستیم. یعنی اگر کسی برای سه روز می خواسته به اصفهان بیاید، از قبل می دانستیم که چقدر باید پرداخت داشته باشیم. قرارداد بستیم که دیگر شبهه ای وجود نداشته باشد. در جشنواره فیلم فجر هم به همین صورت است و دبیرهای دو جشنواره ملی و جهانی، با دقت نظر ویژه ای هزینه کرده اند. با وجود افزایش شدید نرخ تورم، منابع جشنواره ها سال جاری نسبت به سال گذشته، افزایشی نداشته است. البته با شیوع ویروس کرونا، رویکردهای نوینی برای برگزاری این رویدادها متناسب با پروتکل های بهداشتی پیشبینی شده است.
مفهوم هزینه بنیاد فارابی برای حضور بین المللی سینمای ایران
بازار فیلم برلین و بازار تخصصی و سال های سال است (تا قبل از شیوع کرونا) که در کنار جشنواره بین المللی فیلم برلین و کن برگزار می گردد و به صورت حرفه ای هم محل دیدار و گفت وگوی فعالان عرصه سینما در اروپا و جهان به حساب می آید. در این بازارهای معتبر، شرایط برای عرضه محصولات سینمای ایران فراهم می شود. بنیاد سینمایی فارابی و همینطور سازمان سینمایی بیشتر از دو دهه است که با برگزاری چتر سینمای ایران این امکان را فراهم می کنند که پخش کننده ها و فعالان حوزه سینما در عرصه پخش و توزیع فیلم، بتوانند در اینجا حضور داشته باشند و محصولات خودشان را عرضه بکنند. خوشبختانه سال ۹۸ هم این مهم، برای چندمین سال پی در پی محقق شد و تعداد زیادی از فعالان سینمایی در چتر سینمای ایران حضور داشتند و مباحثی در کنار عرضه محصولات و عرضه آثار فرهنگی و حضور جشنواره ای، بحث کوشش برای فروش فیلم ها و محصولات ایرانی به متقاضیان و خریداران آثار بود که از این باب، اتفاق بسیار مهمی و نوید بخشی است. در کنار این ها مباحث حوزه تولید مشترک با شرکت ها و مؤسسات سینمایی که پروپوزال های آنها در این مکان محقق شد. همینطور در مورد عرضه تجاری و این که چگونه سینمای ایران می تواند بیشتر در این عرصه و در بازارهای جهانی سهم بیشتری دریافت بکند؛ با فعالان و صاحب نظران خارجی بحث و گفت وگوی مفصلی صورت می گیرد. اهمیت حضور بازار جهانی مانند برلین و کن مکانی برای دیدن و دیده شدن آثار و محصولات سینمایی، شرکت های تولید فیلم و مؤسسات سینمایی است. از این بابت، حضور سینمای ایران بسیار حائز اهمیت می باشد. کاری که بنیاد سینمایی فارابی در حقیقت بعنوان تسهیل گر این حوزه، انجام می دهد این است که هزینه های برگزاری چتر سینمای ایران را متقبل می شود و این امکان را فراهم می آورد که بیشتر، بخش خصوصی و فعالان این عرصه بتوانند در اینجا حضور داشته باشند و از حضور در این بازار، بتوانند بهره کافی و وافی را ببرند و این یکی از وظایف اصلی است. آثار سینمایی با اسم ایران و با پرچم ایران در چتر سینمای ایران حضور دارند و این یک اتفاقی است که باید تلاش شود تا امکان دیده شدن هر چه بیشتر محصولات و آثار سینمایی فراهم گردد. اگر به هر علتی این امکان سلب شود؛ به تبع آن هدف اصلی که دیده شدن آثار و در حقیقت حضور بیشتر فرهنگی و تجاری سینمای ایران در عرصه بین المللی است، میسور نمی گردد. با نادیده گرفتن این امر اهدافی که برای رسیدن به بازارهای جهانی گذاشته شده است، قابل دسترس نخواهد بود.
هزینه کرد برای کاهش نیروها
کاهش نیروی انسانی در پنج سال گذشته با عنایت به دیجیتالی شدن سینما و تغییر در بعضی از مأموریت های بنیاد سینمایی فارابی، خود هزینه های عمده ای را برای این بنیاد به دنبال داشته است. بنیاد سینمایی فارابی از دهه ۶۰ یعنی ۳۸ سال است که بوجود آمده و سن و قدمت آن بالا است. نیروی انسانی در هر مجموعه، یکی از آیتم هایی است که هزینه بالایی به خود اختصاص می دهد و هزینه حقوق و دستمزد نیروی انسانی در اینجا، یک هزینه ثابت است. از آن سو، طبیعتا چون میزان سنوات افراد شاغل در بنیاد بالا بوده، همین رقم هزینه کرد را در زمان تعدیل یا بازنشستگی بالا می برد. خیلی از نیروهایی که در بنیاد سینمایی فارابی، استخدام شدند، در چند سال گذشته بازنشسته شده اند و این به آن معناست که برای آنها ۳۰ سال بیمه رد شده (ممکن است بخشی از رقم بیمه در جاهای دیگر رد شده باشد و مابقی در فارابی). در نهایت آن فرد، ۳۰ سال بیمه داشته و سن اش هم به حدی رسیده که می تواند بازنشسته شود. بازنشستگی کارکنان بنیاد در دو، سه سال گذشته، سبب شده که از تعداد نیروهای شاغل در بنیاد به شکل قابل توجهی کاسته شود و حذف هزینه حقوق و دستمزد آنها اتفاق بیفتد، اما به هر حال سنوات آنها برپایه قانون پرداخت شده است. وقتی که این بخش از همکاران ما، بازنشسته می شوند، باید یک رقم سنگین بابت سنوات آنها پرداخت گردد و در گزارشات آخر سال مالی نمایش داده می شود. این رقم های سنگین، هزینه های پشتیبانی را زیاد می کند و راه گریزی هم از آن نیست.
ارزشیابی با نگاه کیفی گرا و توجه به نیروی انسانی
سال قبل «کارگروه تحول اداری» در بنیاد سینمایی فارابی با حکم مدیرعامل بنیاد، به منظور ساماندهی نیروی انسانی و با این رویکرد که باید به نیروی انسانی، نگاه سرمایه ای داشته باشیم، به وجود آمد. ما معتقدیم که «نیروی انسانی» سرمایه است؛ ازاین رو به ساماندهی نیاز دارد. جلسات این کارگروه که در اوایل خیلی فشرده بود و از سال قبل به صورت هفتگی تشکیل شد، رویکرد مفیدی را در این راستا با ایجاد بحث های انگیزشی پشت سرگذاشت و نیروهای فعال بنیاد در آن شرکت داشتند. اتفاقا این نشان داده است برعکس آنچه از بیرون به نظر می آید که گروهی از افراد در اتاق های بنیاد نشسته اند و کار نمی کنند، ما به شدت دغدغه کیفی داشته ایم. هر کس خصوصیت هایی دارد و صرفاً نمی توانیم بگوییم نیروی بدی است، بلکه می توانیم بگوییم که جای خوبی به کارگرفته نشده است. کارگروه تحول اداری با این رویکرد، به وضعیت کارکنان بنیاد سینمایی فارابی رسیدگی کرده است تا به تخصص بها دهد، کسی بیکار نباشد یا اگر کم کار است، فعالیت او تحت نظارت مدیران مربوطه ساماندهی گردد. در دوره حاضر، با عنایت به بحث های سرمایه ای نیروی انسانی، پارامترهای انگیزشی همچون توجه به جایگاه، رفاهیات و پرداخت بموقع حقوق مهم تلقی شده است. برای ما این مهم می باشد که یک نیروی شاغل، احساس نکند که حق و حقوقی از او ضایع می شود و یا حقی از او سلب شده و یا به او تعلق نگرفته است.
ادغام موسسه رسانه های تصویری با بنیاد سینمایی فارابی
همانطور که می دانید نفس تأسیس و فعالیت موسسه رسانه های تصویری، ایجاد ظرفیت و توان برای بخش خصوصی در شبکه نمایش خانگی بود و موسسه، این نقش تاریخی را طی دو دهه انجام داد. پارسال بر مبنای ابلاغ سازمان سینمایی قرار شد موسسه مذکور در بنیاد سینمایی فارابی ادغام شود که این امر بر مبنای قوانین کشور به خوبی انجام شد و با انحلال موسسه رسانه های تصویری، بخشی از کارکنان سابق آن موسسه هم جزو کارکنان بنیاد سینمایی فارابی محسوب می شوند و این فرایند با تعیین و تعریف فعالیت جدید و جایگاه شغلی برای آنها طی شده است.
به روزرسانی «کمیته طبقه بندی مشاغل» و ارتقاء امنیت اداری
«کمیته طبقه بندی مشاغل» در دوره اخیر، به روزرسانی شده است. قانون کار این اجبار را دارد که هر کارگاهی که بیشتر از ۵۰ نفر نیروی انسانی دارد، باید طبقه بندی مشاغل را اجرا نماید. اعضای کمیته، دوره دیدند و با جدیت بیشتری جلسات را تشکیل دادند. نکته مهم این است که کارکنان بنیاد هم می توانند بهره این طبقه بندی را ببینند و ارتقائات و حق وحقوقشان در این کمیته اتفاق می افتد. یکی از فعالیتهای ما در این زمان، توجه به ایجاد و ارتقاء امنیت اداری بوده است. همکار باید بداند که فضایی که در آن کار می کند، در ابعاد مختلف و البته به لحاظ اداری امنیت دارد. در همین راستا آیین نامه های اداری در حال تدوین است و آیین نامه های انضباط کار و مکاتبات و... تدوین و اجرا شده است که تابحال برکات خوبی داشته است.
از کاهش هزینه ها با اتوماسیون تا هزینه های پشتیبانی
تا سال ۹۷، عمده مکاتبات به شکل کاغذی بود؛ اتوماسیون اداری اواخر سال ۹۷ بعد از استقرار و آموزش، مورد بهره برداری قرار گرفت، به صورتی که الان دیگر هیچ مکاتبه ای به شکل فیزیکی و دستی نداریم و همه مکاتبات، ارجاعات و دستورات به صورت اتوماسیون است. با ردیابی مکاتبات، اگر جایی یک دستور متوقف شده باشد، در اتوماسیون معلوم می شود ضمن آن که این فرایند، فقط داخلی نیست و بوروکراسی اداری برای همه مراجعان به بنیاد سینمایی فارابی را هم کاهش داده است. در همین راستا و با هدف نظم دهی، «آیین نامه ی مکاتبات» به دنبال راه اندازی اتوماسیون وضع شد و به اجرا درآمد. این روزآمدی، بر سرعت کار افزوده و از هزینه ها کاسته است. ساختمان بنیاد سینمایی فارابی، یک بنای تاریخی و قدیمی است و ارزش خاصی دارد. از آن طرف، هزینه های نگهداری اش با یک بنای امروزی متفاوت می باشد. مرمت بنا، کف حیاط، بندکشی دیوارها و... کلیه عملیاتی برای نگهداری بنای بنیاد و هم ساختمان میثاقیه، کار هر کسی نیست و باید با سلیقه و تخصص صورت گیرد. تأسیسات این بنا قدیمی است و نمی گردد کار خاصی در روزآمدی آن انجام داد و فقط باید پیشگیرانه نگاه کرد و مراقب بود. در واقع بخش مهمی از هزینه های پشتیبانی، جهت نگهداری از یک بنای تاریخی و میراث فرهنگی کشور و بهسازی آن به صورت مستمر اختصاص دارد و از آنجائیکه بنیاد سینمایی فارابی از این مکان استفاده می نماید، باید هزینه نگهداری آنرا (به انضمام اقداماتی چون زیباسازی محوطه و فضای سبز و... ) بپردازد. به این هزینه ها، می توان سایز اقدامات عمرانی را هم اضافه کرد. بعنوان نمونه، سال قبل در سالن سینمای بنیاد سینمایی فارابی، اقدامات اساسی انجام شد، از نظر مساحت گسترش یافت و از نظر تجهیزات فنی، به یکی از مدرن ترین سالن های سینمای کشور تبدیل شد ضمن آن که عمر مفید آن سالن، افزایش پیدا کرد.
توجه به آئین نامه مالی معاملاتی
یکی از اتفاقات خوبی که در بحث انضباط مالی افتاد که در شرایط فعلی، در کشور ما اهمیت دارد جزو مسائل روز کشور به حساب می آید، تدوین و تصویب آئین نامه مالی معاملاتی است. سال ۹۷ آئین نامه مالی معاملاتی نوشته شد و در هیأت امنا، بعنوان بالاترین رُکن بنیاد تصویب گردید و بعد از آن، کلیه عملیات مالی بنیاد سینمایی فارابی در آن چارچوب انجام می شود. در این آئین نامه، برای هزینه های اجرایی و پشتیبانی، یک کمیسیون معاملات پیشبینی شده که این کمیسیون هم منطبق با کمیسیون های معاملات در همه سازمان ها است و ضوابط خودش را دارد. بر این اساس، معاملات به سه دسته جزء، متوسط و عمده تقسیم شده و در هزینه های پشتیبانی و اجرایی اعمال می شود. کمیسیون فرهنگی هنری (که با همان عنوان پیشین شورای تولید فعال است) هم هر هفته تشکیل می شود و در آئین نامه مالی معاملاتی پیشبینی شده که وظایفش چیست و در چه مواردی باید تصمیم گیری کند ضمن آن که نحوه هزینه کرد آن و مستنداتش در قالب آئین نامه پیشبینی شده است. در واقع همه تصمیمات و تولیدات فیلم و فیلمنامه بنیاد سینمایی فارابی در شورای تولید (کمیسیون فرهنگی هنری) مصوب می شود و عقد قرارداد با تهیه کننده، فیلم نامه نویس و... هم طبق آن مصوبه است. با این کار، توزیع منابع خیلی دقیق تر و بهتر انجام می شود.1399/05/23
23:07:24
5.0 / 5
2219
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال