درخواست یك كارگردان جوان تئاتر

گل به خودی نزنیم!

گل به خودی نزنیم! سام فیلم: سعید زارعی كه به زودی نمایش «اسموكینگ روم» را  به صحنه می برد، انتقاداتش را از جامعه تئاتری و متولیان بیان و تصریح كرد اگر تئاتر را امری ضروری می دانیم، امروز بیشتر از هر وقت دیگر، زمان اثبات این ادعاست.


این کارگردان جوان با انتقاد از برخی اظهار نظرها درباره ندیدن تئاتر در دوران کرونایی به ایسنا اظهار داشت: چگونه است که تا چندماه پیش تئاتر برای همه تئاتری ها امری مقدس و ضروری بود ولی حالا که در این وضعیت سخت قرار گرفته ایم، تئاتر آخرین انتخاب آن هاست. در صورتی که مهمانیها همچنان برقرار است و مردم از وسایل نقلیه عمومی مثل مترو استفاده می نمایند، مراسم ها با رعایت پروتکل ها برگزار می گردد اما تئاتر دیدن بیشتر توسط بزرگتر های تئاتری نهی می شود درحالیکه این جوان ترها هستند که به تنهایی چراغ سالن ها را روشن نگه داشته اند.
زارعی تصریح کرد: اگر به هر علتی نمی خواهیم خودمان نمایشی اجرا نماییم ولی تئاتر ندیدن را تبلیغ نکنیم و گل به خودی نزنیم.
او با انتقاد از بی توجهی مسؤلان به تئاتر افزود: متاسفانه تئاتر هیچ اهمیتی برای مسولان ندارد. هرچند که زمان انتخابات، همین هنرمندان، برای دولت فعلی تبلیغ و مردم را به مشارکت در انتخابات تشویق کردند ولی در تمام این سال ها حتی یک مرتبه نشنیدیم واژه تئاتر بر زبان مسؤلان رده بالای کشورمان جاری شود.
زارعی در ادامه نوک انتقادات خویش را متوجه جامعه تئاتری کرد و اضافه کرد: در وضعیت فعلی گروه های جوان و دانشجو هستند که با انگیزه های بالای خود و شوقی که برای حضور روی صحنه دارند، همه سختی ها و خطرات را به جان می خرند تا تئاتر همچنان زنده بماند.
او افزود: اگر وضعیت قرنطینه همانند زمان عید بود، می پذیرفتم که دوستان از دیدن تئاتر صرف نظر کنند ولی حالا که همه به زندگی عادی خود بازگشته اند و در شرایطی که مردم همه امور روزمره خویش را جاری کرده اند، درک نمی کنم این چه ادعایی است که برای جلوگیری از کرونا، تئاتر نبینیم؟ آن هم در شرایطی که بیشتر از نیمی ظرفیت سالن ها خالی است، همه تماشاگران ملزم به زدن ماسک هستند و متوسط مدت زمان نمایش ها حدود یک ساعت است، تئاتر دیدن از بسیاری کارهای غیر ضروری دیگر با رعایت پروتکل های بهداشتی کم ریسک تر است.
او با اشاره به تعطیلی چند ماهه سالن های نمایش اضافه کرد: مگر در این چند ماه، تعطیلی تئاتر کسی مهم بود. اگر ده سال دیگر هم تئاتر تعطیل باشد، باز هم برای کسی اهمیتی ندارد. ازاین رو خود ما هستیم که باید به زنده ماندن تئاتر بیندیشیم و برایش کاری نماییم.
این کارگردان با یادآوری یکی از جملات مشهور پیتر شومان ـ هنرمند شهیر تئاتر و موسس گروه نان و عروسک ـ در خصوص اینکه «تئاتر ضرورتی است شبیه نان»، اضافه کرد: همه آن دوستانی که آن شعار را سر می دادند، امروز باید ادعای خویش را ثابت کنند. اگر علاقه ای به اجرا ندارند، دست کم گروه هایی را که اجرا دارند حمایت کنند حتی اگر از همین حمایت هم دریغ می کنند، مردم را به ندیدن تئاتر، ترغیب نکنند.
زارعی که نمایش خویش را با گروهی از هنرجویان جوان تئاتر روی صحنه می برد، درباره انگیزه اش برای اجرای نمایش در وضعیت دشوار کرونایی اضافه کرد: بازیگران من برای نخستین بار است که حضور روی صحنه را تجربه می کنند. آنها پر از شور و انگیزه اند و من در مقابل اشتیاق آنان خویش را متعهد می دانم با این که اطمینان دارم با اجرای این نمایش متضررمی شوم، ولی باید پاسخگوی انگیزه های جوانانه آنان باشم.
او با ارائه توضیحاتی درباره مراحل آماده سازی این نمایش اضافه کرد: از 25 مهر سال قبل تمرین را شروع کردیم. قرار بود اسفند اجرا داشته باشیم که کرونا پیش آمد. متن را بازنویسی کردیم چون جهان بعد و پیش از کرونا، کاملا متفاوت شده است و باردیگر از اوایل اردیبهشت ماه با ماسک، تمرین خویش را از سر گرفتیم تا به اجرا برسیم.
این دانش آموخته تئاتر افزود: مدام با بچه های دانشجو در تماسم. بعضی از خوابگاه ها تعطیل شده اند و بسیاری از بچه های غیر تهرانی، به شهرهای خودشان برگشته اند در صورتی که با هزار امید و آرزو به دانشکده های هنری تهران آمده بودند و فکر می کردند با تئاترهایشان دنیا را تکان می دهند ولی حالا با آینده ای نامعلوم رو به رو شده اند.
زارعی که جزو هنرجویان حمید پورآذری هم بوده است، تصریح کرد: این وضعیت مرا بیشتر در قبال اعضای گروهم مسئول می کند و از آنجاکه هیچ کس نمی تواند پایانی برای کرونا متصور شود، فکر می کنم باید خویش را با شرایط جدید تطبیق دهیم.
او که این نمایش را بدون هیچ حمایتی به صحنه می برد، افزود: می دانم ضرر می کنم و بنابراین سراغ هیچ تهیه کننده ای هم نرفتم. گروهی هستیم جوان و کاملا مستقل که امیدواریم دست کم هم نسلان مان از ما حمایت کنند.
زارعی که نمایشش را بعنوان نخستین اثر تماشاخانه ایرانشهر امسال روی صحنه می برد، با قدردانی از حمایت های حسین مسافر آستانه، رئیس شورای سیاستگذاری این تماشاخانه اظهار داشت: ایشان به ما اعتماد کرد و زمانی که ایده خویش را با او در بین گذاشتم، آنرا در شورای سیاستگذاری بیان کرد و حالا ما به اجرا رسیده ایم و از این بابت قدردان حمایت شان هستیم.
او با تاکید بر اینکه تمام پروتکل های بهداشتی در اجرای این نمایش رعایت می شود، اضافه کرد: شعار نمی دهم واقعا همه پروتکل ها را رعایت می نماییم و با این که گفته شده، نیمی از ظرفیت سالن را برای اجرا در نظر بگیریم، ما یک سوم ظرفیت را تعریف کرده ایم. به همه تماشاگران ماسک می دهیم و بروشور را هم حذف کرده ایم.
سعید زارعی در انتها اظهار داشت: چشم امیدی به مسؤلان نداریم هرچند از این دولت انتظار حمایت داشتیم ولی روی حرفم با جوانان است، هم نسلان خودمان که همه در این راه در کنار یکدیگریم، ما باید به داد هم برسیم.
نمایش «اسموکینگ روم» از 29 مرداد ماه در تالار استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه می رود.
این نمایش چهارمین تجربه او پس از «لایو»، «خیط خون» و «کف خواب» است که بازیگرانش برای نخستین بار روی صحنه می روند. نمایش های «بیدینجیلی»، «درنیومده »( در سالن مولوی)، «درنیومده بود» (در سالن ناظرزاده ایرانشهر)، دیگر تجربه های سعدی زارعی در زمینه تئاتر است.
منبع:

1399/05/25
13:50:42
5.0 / 5
1953
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال