محمد امامی در دادگاه:

از سال 90 تا 98 وام تولیدی و ارز دولتی نگرفتم

از سال 90 تا 98 وام تولیدی و ارز دولتی نگرفتم به گزارش سام فیلم محمد امامی تهیه كننده سریال شهرزاد و از متهمان پرونده بانك سرمایه، در دادگاه اظهار داشت: از ظلم بزرگی كه در حق بازیگران شریف سریال شهرزاد شد و از آنها به سبب همه توهین هایی كه به خاطر من صورت گرفته بود، با تمام وجود عذرخواهی می كنم.به گزارش سام فیلم به نقل از قوه قضاییه، چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات محمد امامی تهیه کننده سریال شهرزاد و از متهمان پرونده بانک سرمایه و ۳۳ متهم دیگر پرونده به ریاست قاضی مسعودی مقام انجام شد.

در این جلسه متهم امامی در جایگاه قرار گرفت و اظهار داشت: در ابتدا سخنم با اهالی رسانه است. بدیهی ترین خواسته من این است که به همان میزان که کیفرخواست را پوشش دادید دفاعیات من را نیز پوشش دهید. بزرگترین مشکل من طی این چند سال بایکوت رسانه ای بوده.

متهم امامی اظهار داشت: در ادامه از ظلم بزرگی که در حق بازیگران شریف سریال شهرزاد شد و از آنها به سبب همه توهین هایی که به خاطر من صورت گرفته بود، با تمام وجود عذرخواهی می کنم و از نامه حمایتی که برای مرخصی من نوشتند کمال تشکر را دارم. از اینکه به خاطر این نامه مورد حمله رسانه های قرار گرفتند عذرخواهی می کنم.

این متهم اظهار داشت: من از کودکی کار کردم و ساخته ام و می سازم. تشنه شهرت نبودم و نیستم و از دقایق زندگی برای تحقق رویاهایم استفاده کردم و کارنامه ام مستندترین متن دفاعیه من است.

متهم امامی اظهار داشت: آقای قهرمانی در تلاش هستی که زمینه برچیده شدن سفره صدها نفر را فراهم کنی و آنچه که گفتی و کردی فساد ستیزی نبود.

وی در ادامه با اشاره به عناوین بعضی از سریال ها و فیلم هایی که خود در تولید آنها نقش داشته است اظهار داشت: این ها همه محصول ذوق و خلاقیت من به سینما است.

متهم امامی در ادامه خطاب به نماینده دادستان اظهار داشت: من نیز امکان دادخواهی از خدا را داشتم و تا جایی که توانستم از جهان تصویر زیبا وامید بخش ساختم.

متهم امامی اظهار داشت: دادستان وقتی ورود می کند که حق کشی عمومی صورت گرفته باشد. آقای قهرمانی در همین حوالی مردی را می شناسم که کارآفرین است و جایزه دریافت نمود و قربانی هیاهویی شد که شما ساختید او کسی نیست جز سید محمد امامی مالک تصویرگستر پاسارگاد.

وی بیان کرد: از سال ۹۰ تا ۹۸ وام تولیدی و ارز دولتی نگرفتم.

متهم امامی اظهار داشت: بالاترین رتبه آی ام دی بی در سریال های بخش خصوصی را دارم، محصول من پلی کربنات است و من وام صادراتی نگرفتم.

این متهم اظهار داشت: اردیبهشت سال ۹۶ بعد از شش ماه سخت در زندان در دانشگاه تورنتو وقتی از علت بازداشت من پرسیده شد گفتم که قوه قضاییه با عدالت کارش را انجام می دهد و غیرتم اجازه نداد که بی اخلاقی عده ای را به نام کشور حساب کنم و حیثیت نظام و ایران لکه دار شود.

وی اظهار داشت: نمی دانم چه دفاعی کنم، چون نمی دانم چه پرونده ای دارم چونکه اصلا پرونده ای ندارم و این پرونده نیست، من با موجودیت واقعی سر و کار ندارم.

در ادامه متهم امامی اضافه کرد: پیچیده کردن پرونده حقیقت را گم نمی کند.

متهم امامی اظهار داشت: هرچیزی تاریخ مصرف دارد کمی این شانتاژها نخ نما شده است.

وی خطاب به نماینده دادستان اضافه کرد: اگر من حقی بر گردن بیت المال دارم تو به باور و اعتقاد مردم بدهکاری.

در ادامه متهم امامی به ادامه دفاعیات خود پرداخت و اظهار داشت: دروغ ها را بی جا، جابه جا نکنید، نشر اکاذیب و بهتان بی خود حکم تولد یک شایعه را دارد.

در ادامه متهم خطاب به قاضی مسعودی مقام اظهار داشت: گزارش ضابطین درباره یک موضوع مشترک در پرونده من با یکدیگر متفاوت می باشد.

امامی افزود: در مقابل همین تریبون تقاضا می کنم پرونده من کارشناسی شود و تقاضای اجرای عدالت دارم.

متهم امامی اضافه کرد: در پرونده های دیگر بانک سرمایه باتوجه به مشخص بودن موضوع تسهیلات و روند ردیابی وجوه متهمان تماماً پرونده به کارشناسی رفته است.

وی اضافه کرد: در این بیش از ۳۰ ماه که از بازداشت من گذشته است همه اهتمام من بر آن بود تا بعنوان متهم نباشم اما چه کنم!

متهم امامی در ادامه بیان داشت: با تمام اجحافی که به من رفت جام شوکران را نوشیدم و امروز در محضر دادگاه هستم.

متهم امامی در ادامه اظهار داشت: آقای قهرمانی باید پاسخگوی فعل ها و ترک فعل هایش باشد. سه سال است بازداشت هستم.

متهم امامی اظهار داشت: من ۲ بار آمدم دفتر شما آقای مسعودی مقام؛ اما شما حتی یک دقیقه هم به من اجازه صحبت ندادید.

قاضی مسعودی مقام اظهار داشت: صحبت و بیان دفاعیات باید در جلسه رسیدگی در دادگاه باشد.

قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم امامی اظهار داشت: شما می توانید دفاعیات خودرا مطرح کنید؛ بطور مثال بگویید که مقابل من سندسازی شده است، اما نمی توانید کلی گویی کنید؛ پرونده قضات گوناگون داشته و آقای قهرمانی بعنوان نماینده دادستان باید از کیفرخواست دفاع کند و ممکنست شما از ادله مطرح شده از جانب وی ایراد بگیرید بدین سبب می توانید یک به یک این ایرادات را در چارچوب دفاعیات خود مطرح کنید.

رییس دادگاه گفت: اگر وارد شوید و توضیح دهید که چقدر مستندات دارید و چه دلایلی را ارائه می دهید مفیدست چونکه بعضی از متهمان و وکلا دفاعیاتشان در رابطه با شماست.

متهم امامی اظهار داشت: از بنده نخواهید که جز به جز وارد شوم آقای قهرمانی دروغ گفته و مسائل کلی تر از را نیز مقرون به واقع نمی گوید.

رییس دادگاه اظهار نمود: ما برمبنای کیفرخواست اقدام می نماییم.

رییس دادگاه در این بخش از جلسه اظهار نمود: در پرونده کارکنان بازرسی در باب ارتشا و غیره مخاطب شما هستید، ادعاهایی پیرامون همکاری برخی با شما مطرح است و شکایت ناظر به شما و دیگر افراد است. در تحقیقات مقدماتی آقای استیجانی و غیره مطالبی را گفتند و اگر لازم باشد مستنداتی که شاید برخی به شما منتسب است ارائه خواهد شد.

متهم امامی اظهار داشت: از سال 95 تا امروز نامه های مختلفی را برای مسئولان بانک نوشتم و املاکم در بهترین نقاط تهران و لواسان را به نام بانک زدم. بنده در سال 95 در جشنواره کن بودم که رئیس شعبه اسکان بازداشت شد. در تیر ماه نیز زاهدی بازداشت شد و در مرداد ماه نیز خانواده غندالی بازداشت شدند. مهر نیز خودم بازداشت شدم و سپس آزادم کردند و به کانادا رفتم و بازگشتم در نتیجه هیچ دلیلی نداشت تا با این لباس در اینجا حاضر باشم،.

متهم امامی عنوان کرد: من و حاجیان از آقای قهرمانی شکایت کردیم.

رییس دادگاه اظهار نمود: زمانی که شما دفاعتان روند منطقی داشته باشد پاسخ نیز دارد، شما بگویید این تسهیلات که در بند بند کیفرخواست آمده، پاسختان چیست و نماینده دادستان نیز باید توضیحات خودرا عرضه نماید.

متهم امامی بیان کرد: بهترین املاک من را بانک در بهترین نقاط در اختیار داشت، اما پای گران نمایی را وسط کشیدند و کارتون خواب ها را به من چسباندند.

متهم امامی در ادامه اظهار داشت: ارزش املاک من چندین برابر بدهی هایم است. در هیچ یک از کارهایم بیشتر از نیم ساعت وقت نمی گذارم.

در ادامه متهم محمد امامی اظهار داشت: فایل صوتی ای در اختیار دارم که از جلسه مدیران بانک سرمایه و با حضور بنده بوده است. در این فایل صوتی بنده گفته ام اگر حق الناسی گردنم است بدون پیش شرطی آنرا پرداخت می کنم اما به من گفتند ملک هایت را به تو پس نمی دهیم؛ آقای قاضی از شما می خواهم این فایل را بشنوید و جمع بندی کنید. همین را بعنوان دفاع آخرم بپذیرید.

در ادامه محمد امامی خطاب به نماینده دادستان اظهار داشت: وصول اسناد بانک را به من نشان دهید، من کجا باید هزینه می کردم؟

این متهم از قاضی خواست تا پرونده به کارشناسی ارجاع شود.

قاضی مسعودی مقام در پاسخ به وی اظهار داشت: وقتی تسهیلاتی به شما مربوط نبوده و آنرا به شما منتسب کردند شما می توانید مدرک آنرا ارائه دهید و هرکدام ابهام داشت می توان به کارشناسی داد که کارشناسی هم آنرا حسابرسی می کند.
متهم امامی به ادامه دفاعیات خود پرداخت و اظهار داشت: از آقای قهرمانی می خواهم که مشخص کنند آیا بانک از این وام و معاملات سود برده است یا خیر و آنرا نشان دهند.
متهم امامی افزود: این رقم تسهیلات در مقابل گردش مالی شرکت های من شامل بازرگانی و فرهنگی، آیا ۲۰ درصداز کل سرمایه گذاری من بوده است؟ شما چه تصوری از پروژه های ساخته شده از طرف من یا درحال ساخت دارید که گمان می کنید من اموال بانک سرمایه را تاراج کرده ام و حتی دکمه سردستم را نیز از بانک سرمایه گرفته ام.
این متهم اضافه کرد: موجب تاسف است که هر طرح، نامه نوشته شده، هر محصول نفتی و هر محصول تولیدی که در طول عمر کاری خودم انجام دادم جرم تلقی شده و با سیاه نمایی خدمات کارآفرینی من، خوراکی برای رسانه ها ایجاد می کنید.
متهم امامی اظهار داشت: جلسه قبل نماینده دادستان گفت بنده وام گرفته ام و به حساب هنرپیشه ای ریختم در صورتیکه با من قرارداد نداشته است حال می خواهم بدانم آیا شما قراردادی از من خواستید که من به شما ندادم؟ همین طور بگویید آن دختر ۱۴ ساله که پول به حساب وی ریخته شده است کیست؟ این دختر دختر مدیر مالی بنده هستند و من حق دارم به حساب دیگری پول واریز کنم و این برای من منع قانونی ندارد.
در ادامه متهم خطاب به قاضی اظهار داشت: نماینده دادستان به شما دسترسی دارند، اما من و وکیلم این دسترسی را نداریم.
قاضی به وی اظهار داشت: دسترسی شما در جلسه دادگاه است اگر حرف محرمانه دارید لایحه بدهید. ضمن آنکه آقای قهرمانی نیز هیچ زمانی درباره پرونده شما به بنده مراجعه نکرده است.
قاضی مسعودی مقام در ادامه جلسه دادگاه بیان داشت: آقای امامی شما باید از کیفرخواست دفاع کنید؛ اما از پیش از ساعت ۹ تا الان که حدود ساعت ۱۱ است هنوز درباب کیفرخواست صحبت نکرده اید.
متهم امامی اظهار داشت: من در چارچوب بازرگانی عام، تسهیلات ستاندن کردم و هر کاری می توانستم با این پول انجام دهم.
قاضی اظهار داشت: چه میزان تسهیلات ستاندن کردید؟
این متهم اظهار داشت: نمی دانم.
قاضی مسعودی مقام اظهار داشت: تحت چه عنوانی این تسهیلات را ستاندن کردید؟
متهم امامی اظهار داشت: تحت عنوان شرکت سون که عضو هیات مدیره آن بودم این تسهیلات ر ا ستاندن کردم؛ شرکت سون ۲۰ میلیارد تومان سرمایه داشت و می توانست تا ۲۰۰ میلیارد تسهیلات بگیرد و وثایق کافی هم داشته است.
قاضی مسعودی مقام از متهم امامی پرسید: در روز تسهیلات، سپرده را تامین کردید؟
متهم امامی پاسخ داد: بله
قاضی در ادامه پرسید: حساب بانکی را چه زمانی باز کردید؟
این متهم اظهار داشت: حساب ما در قشم بود، اما شعبه قشم کد اعتباری نداشت پس به شعبه اسکان فرستادند.
قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم امامی اظهار داشت: شما گفتید که ۲۰ میلیارد سپرده پیش از تسهیلات داشتم و ۵۰ میلیارد هم میزان تسهیلات بود؛ وثایق آن چه بود؟
امامی اظهار داشت: سپرده نقدی ۲۰ میلیاردی و ۵ میلیارد نیز سپرده از محل تسهیلات که آقای قهرمانی گفت این میزان را هادی رضوی تامین کرده است.
متهم امامی در ادامه اظهار داشت: من وامم را بخاطر پدرم تسویه کردم وگرنه نمی کردم چونکه همه زندگی من پدرم هست و من با اکراه این کار را کردم. این بوی تعفن پرونده سازی است که بلند شده.
وی خطاب به قاضی مسعودی مقام اظهار داشت: شجاعت شما در این است که بگویید در این صد آدم که محکوم کردم راجع به یک نفر اشتباه کردم، من یک ریال به فرهنگیان بدهکار نیستم.
رییس دادگاه خطاب به متهم امامی اظهار داشت: شما دوست دارید حرف هایی بزنید که مستندی برای آن نیست. ۵۰ میلیارد گرفته اید که می گویید سپرده و وثیقه داشته اید، می گویم نحوه پرداخت چیست که می گویید غندالی کار را خراب کرد.
متهم امامی بیان کرد: من به بیت المال یک ریال بدهکار نیستم که هیچ طلبکار نیز هستم و حاضرم این ادعا را اثبات کنم، بهترین ملک را دادم و سون را تسویه کردم، من به بانک علاوه بر ملک پول نیز دادم.
در ادامه وکیل مدافع متهم امامی به دستور قاضی مسعودی مقام در جایگاه قرار گرفت و با قدردانی از ریاست دادگاه اظهار داشت: روز گذشته توانستم ۶ جلد پرونده را کپی کنم و زمینه دسترسی من به اسنادی که قابل انتشار بودند برقرار شد.
وی در ادامه بیان کرد: ما در شعبه ۳ بازپرسی ۳ شکایت مطرح کردیم که یکی مربوط به سفید امضا بودن و سو استفاده از اسناد بانکی است.
وکیل مدافع متهم امامی اظهار داشت: من به همه می گویم که تفکر آقای مسعودی مقام را در مبارزه با فساد اقتصادی همه جانبه ببینید من به آقای سمیعی گفتم که نسبت به این اسناد ایراد داریم و همان اجازه روز گذشته شما برای من صدق بود و شرمنده مدیر دفتر و کارمندتان شدم که تا آخر وقت ماندند.
وی بیان کرد: من مقابل هیچ بانکی در جمهوری اسلامی طرح دعوی نکردم وقتی که وارد شدم کارشناسی یک نفره نظر داده بود و وارد کارشناسی سه نفره شده بود، متوجه شدم اسنادی که بانک سرمایه به کارشناسی یک نفره دادند با اسناد دیگر تطابق ندارد و متوجه شدم وسط اسناد سفید امضا پرانتز باز کردند من اسناد را از اول کپی گرفتم و الان در هیئت ۷ نفره است.
وی اضافه کرد: اگر من خاطره ای از دوره قضایی گفته ام و گفتم نوجوان عدلیه به این علت است که ما همه روزی نوجوان عدلیه بوده ایم و این عنوان را برای شما نیز استفاده کردم. ما اینجا آمدیم تا دفاعیات خودرا در مقابل ارزیابی ۳ قاضی عادل بگذاریم.
وکیل مدافع متهم امامی اظهار داشت: روز گذشته بحث اسپرسو عنوان شد، من خواهش می کنم وارد این حواشی نشوید.
وی افزود: یکی از چیزهایی که موجب شد در رسانه حرف بزنم. به دوره دادسرا ربط دارد و نه دادگاه.
وکیل مدافع متهم امامی اظهار داشت: غیر از گزارشات وزارت اطلاعات ۶ جلد را به من دادند، ما شکایت کردیم و گفتیم قراردادهای بانک سرمایه سفید امضا بوده و در بعضی جاها دست بردند و برخی جاها نیز سفید است و محل مصرف مشخص نبوده است.
وکیل مدافع متهم امامی اظهار داشت: من تا حالا اصول اسناد بانک سرمایه را ندیده ام از طرفی اراده بانک ها بر انجام مشارکت نیست و هیچ بانکی دنبال ضرر نیست استدعا دارم نماینده بانک سرمایه اصول اسناد را بیاورد و به شما دهد و شما نیز نامه بزنید و هر سه پرونده شعبه ۸۹ را نیز ببینید امروز از شما تشکر می کنم که چشمان مرا به قسمتی از اسناد باز می کنید چونکه ما شکایتی در خصوص جعل و استفاده از سند مجعول و سو استفاده از اسناد از بانک سرمایه کرده ایم.
رییس دادگاه در ادامه اظهار داشت: در ارتباط با سون توضیح دهید شما مدعی هستید این قرارداد ممکنست جعلی باشد.
وکیل متهم امامی اظهار داشت: بله صددرصد جعلی است.
وی اضافه کرد: من دلم می خواهد امروز تا آخر شب صحبت کنم.
وکیل مدافع بانک سرمایه ضمن قرار گیری در جایگاه اظهار داشت: به حکم انصاف واخلاق لازم است تا مطالبی را بگویم ولازم است مراتب قدردانی بانک سرمایه وشرکت توسعه ساختمان بانک سرمایه از زحمات، دلسوزی و شجاعت آقای قهرمانی را عرض کنم که شجاعانه ایستادند، اما آقای امامی موضوع را شخصی کردند لازم است به ایشان بگویم که بجای نوشیدن جام شوکران منابع مالی تاراج رفته بانک سرمایه را بازگردانید و باید بگویم سناریویی که نوشتید مربوط به سالن تئاتر بود و نه سالن دادگاه.
در ادامه نماینده دادستان ضمن قرارگیری در جایگاه اظهار داشت: بدوا به دادگاه به جهت اینکه امامی از اول تا اخر حرف های پراکنده ای را زدند عرض می کنم.
قاضی خطاب به نماینده دادستان اظهار داشت: موضوعات شخصی نیست.
قهرمانی اظهار داشت: باید درباب پرونده موضوع به موضوع صحبت می کردند درباب سون ادعا کردیم که ۵۰ میلیارد به صورت نامشروع تحصیل شده و ادله را نیز آورده ایم از طرفی تسویه در توسعه ساختمان است که جرایم مختلفی رخ داده.
نماینده دادستان اظهار داشت: صرفنظر از تسویه ها، ۵۰ میلیارد ستاندن مجرمانه تسهیلات توسط امامی را بررسی می نماییم.
قهرمانی عنوان کرد: امامی صلاحیت دریافت این ۵۰ میلیارد را نداشته و مالیات نداده است. ۵ میلیارد فروش خالص ارائه دادند. در صورتیکه صورت مالی که به بانک ارائه دادند ۱۰۹ میلیارد بوده است و شرکت در روز تسهیلات افتتاح حساب کرده است.

ادامه دارد...منبع:

1399/07/21
14:33:26
5.0 / 5
1537
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال