یك كارگردان جوان مطرح كرد:

مراقب باشیم، چراغ سینما خاموش نشود

مراقب باشیم، چراغ سینما خاموش نشود به گزارش سام فیلم یاسر عرب كارگردان فیلم های داستانی «طوسی چركتاب» و «محاكمه» پیش تولید «چالش» را شروع كرد.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، یاسر عرب که کارگردانی دو فیلم داستانی «طوسی چرکتاب» و «محاکمه» را در کارنامه خود دارد، درباره جدید ترین اثر خود اظهار داشت: «چالش» اثری متفاوت در روزگاری متفاوت می باشد. ایده اولیه این فیلم چند سال پیش به ذهن من آمد، اما باتوجه به پیش فرض های کیفی که در ذهنم بود شرایط تولید آن فراهم نشد.
وی اضافه کرد: تجارب فنی که در آثار گذشته به دستم آوردم این جسارت را به من داد تا به سمت ساخت فیلمی بروم که قواره کیفی آن بی اغراق و بدون زیاده گویی های معمول، فراتر از سطح کیفی تولیدات روز سینمای ایران است.
این کارگردان افزود: فیلم با وجود اینکه تمام مشخصه های ژانری خویش را یدک می کشد، اما در روایت، ساختاری کاملا نو و تا حدودی ساختارشکنانه دارد. به حدی که از یک جایی به بعد بخشی از عناصر ژانری اش را از دست می دهد، اما در فینال به یک غافلگیری منحصر به فرد منجر می شود. این فیلم با تمام بداعت هایی که در فرم خواهد داشت، برای من خاطره فضای نوآرهایی نظیر به دور از گذشته ژاک ترنر یا گان کریزی (دیوانه تفنگ) ژوزف اچ لوئیس که جزو آثار محبوبم هستند را زنده می کند.
عرب در ادامه با انتقاد از مشکلات و موانعی که سر راه فیلمسازی در ایران وجود دارد تصریح کرد: ما در شرایطی هستیم که سرمایه سالاری در سینمای ما موج می زند و اهداف اغلب قریب به یقین فیلمها نه خروجی کیفی استاندارد، بلکه تنها تضمین سود سرمایه گذارست. این باعث می شود که جرات ساختن فیلمهای متفاوتی چون «پنجره خاکستری» از بین برود اما من در سینما یادگرفته ام به جای حرف زدن و غرغر کردن بجنگم و پوست کلفت باشم! باید بپذیریم که سینمای ما در زندان کمدی های هجو و فیلمهای اجتماعی بی سر و ته محبوس شده و به سختی نفس می کشد.
وی افزود: تجربه های ژانری نظیر «پنجره خاکستری» در فضای تولیدات سینمای ایران جایی ندارند. قصه و کشش دراماتیک در فیلمها به شدت کمرنگ شده و شخصیت پردازی در فیلمنامه ها عملا رنگ باخته و وجود ندارد. در «اتاق مرگ» تلاش دارم تا یکبار دیگر تاکید کنم سینمایی که قصه داشته باشد علیرغم همه عناصر تکنیکی، درانتها یک کل واحد را خلق کرده و فرم بگونه ای پیش چشم مخاطب قرار می گیرد که واجد جاذبه دراماتیک بوده و او را قانع می کند.
این کارگردان ضمن اشاره به قطعی شدن بازیگر نقش های اصلی خاطرنشان کرد: محوریت انسان در آثار من با جدیت مورد توجه قرار خواهد گرفت. همینطور نیمی از بازیگران اصلی این فیلم را بازیگران بومی استان خوزستان می سازند و فیلم همزمان در لوکیشن های تهران و اهواز تولید خواهد شد.
عرب در انتها صحبت های خود اظهار داشت: در این روزهای سختی که درگیر ویروس مرگبار کرونا هستیم، بیشتر از پیش بایستی مراقب این باشیم تا مبادا در گیر و دار این اوضاع و احوال چراغ سینما خاموش شود.1399/08/30
16:43:05
5.0 / 5
1463
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال