بررسی عوارض ویروس كرونا؛

بروز علایم عصبی كووید ۱۹

بروز علایم عصبی كووید ۱۹ به گزارش سام فیلم علایم عصبی کووید ۱۹ مانند سردردهای شدید امکان دارد مدت ها بعد از بیماری باقی بماند.


به گزارش سام فیلم به نقل از مهر، دانشکده بهداشت و موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، راهنمای پاسخ به این پرسش که با علایم عصبی ماندگار پس از مبتلا شدن به کووید ۱۹ چه نماییم را منتشر نمودند. بررسی جدید علایم عصبی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ نشان داده است این بیماری تهدیدی برای سیستم عصبی است. خیلی از بیماران بستری در بیمارستان، تظاهرات عصبی دارند که شامل سردرد، سرگیجه، کاهش هوشیاری، مشکل در تمرکز، اختلالات بویایی و چشایی، تشنج، سکته مغزی، ضعف و درد عضلانی است. باآنکه نسبت بیماران با علایم عصبی در مقایسه با بیماران تنفسی اندک است، اما با ادامه همه گیری و اینکه امکان دارد بخش بزرگ تری از جمعیت جهان تا پیش از دستیابی به واکسن موثر آلوده شوند، تعداد کلی بیماران مبتلا به علایم عصبی می تواند زیاد شود. عوارض عصبی، بخصوص التهاب مغز و سکته مغزی، می تواند سبب معلولیت مادام العمر همراه با نیازهای مراقبتی طولانی مدت و افزایش هزینه های بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی شود. حال سوال این است که شایع ترین علایم عصبی ماندگار پس از مبتلا شدن به کووید ۱۹ چه هستند و سفارش ها چیست.

سردرد سردرد یکی از نخستین علایم عصبی کووید ۱۹ است. بخصوص اگر علایم دیگری مانند درد، تب و از دست دادن چشایی یا بویایی وجود داشته باشند. حساسیت به نور و سایر علایم چشمی باآنکه تقریباً به اندازه سردرد شیوع ندارد، اما حساسیت به نور (یا به اصطلاح فوتوفوبیا) و سایر علایم چشمی می توانند در دوره عفونت حاد کووید ۱۹ و همینطور در هفته های پس از بهبودی رخ دهند. تخمین ها از آن حکایت می کند که حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از بیماران به فوتوفوبیا مبتلا می شوند، حتی بعضی از محققان دریافتند که این رایج ترین علامت چشمی کووید ۱۹ است. توصیه ها نخستین قدم برای مقابله با عواقب جسمی و عصبی کووید ۱۹ مشاوره با پزشک متخصص است، به خصوص اگر این علایم جدید و شدید باشند. در حالیکه هنوز سفارش های خاصی راجع به مواردی که به صورت مستقیم توسط ویروس کرونا ایجاد می شود در دسترس نیست، اما امکان دارد بتوانند درمان های معمول سردرد یا میگرن و همینطور گزینه هایی برای درمان حساسیت به نور مانند عینک های مخصوص و سایر اصلاحات سبک زندگی شامل نوشیدن آب، انجام حرکات کششی و تنفسی عمیق، روش های تمرکز ذهن و حواس و هم چنین وعده های غذایی سالم را پیشنهاد دهند. بررسی بموقع مایع مغزی نخاعی و مدیریت مناسب عوارض عصبی در رابطه با عفونت امکان دارد کلید بهبود پیش آگهی بیماران در موارد جدی مانند سکته و التهاب مغز و مننژیت (التهاب پرده های محافظتی مغز) باشد. از آنجایی که دانش در مورد نتیجه طولانی مدت علایم عصبی کووید ۱۹ محدود است، لازم است مطالعات دقیق بالینی، تشخیصی و اپیدمیولوژیکی برای کمک به تعریف علایم و بار بیماری عصبی صورت گیرد. علایم عصبی کووید ۱۹ مانند سردردهای شدید امکان دارد مدت ها بعد از بیماری باقی بماند. اطلاعات کافی در مورد نحوه مدیریت این علایم محدود است اما پیشنهاد می شود در قدم اول به یک پزشک متخصص رجوع شود. اصلاح سبک زندگی شامل نوشیدن مقدار کافی آب، روش های تمرکز ذهن و حواس، تنفس عمیق و مصرف مواد غذایی سالم امکان دارد در کنترل و بهبود علایم عصبی مفید باشد.

1399/10/05
00:57:15
5.0 / 5
1214
تگهای خبر: متخصص , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال