واكنش تهیه كننده شیشلیك به شیوه رای گیری سیمرغ مردمی فجر

واكنش تهیه كننده شیشلیك به شیوه رای گیری سیمرغ مردمی فجر به گزارش سام فیلم تهیه کننده فیلم ˮشیشلیکˮ که در رتبه سوم آرای مردمی جشنواره فیلم فجر در مراسم اختتامیه عرضه شد، معتقد است: ما با ارزش ترین سیمرغ ( سیمرغ مردمی )که از هر منظر وجاهت دارد را به ساده ترین شیوه ممکن، برگزیده اش را انتخاب می نماییم.


محمدرضا منصوری درباره حواشی سیمرغ مردمی جشنواره امسال با بیان این مطلب به ایسنا اظهار داشت: امسال مشکل اول، سپردن رای گیری سیمرغ مردمی به سامانه "سمفا" بود؛ این سامانه در زمینه اطلاعات و آمار سینماداری و بلیت فروشی برای دست اندرکاران سینما، سامانه خوبی است اما برای ارزیابی آرای مردمی طراحی نشده است.
وی اشاره کرد: بدین سبب به نظرم نباید آرای مردمی را به سامانه "سمفا" می سپردند چون ساختار آن برای کار دیگری طراحی شده است.
منصوری اشاره کرد: وقتی در سامانه سمفا به آسانی می توان در آرای مردمی دخالت و دست کاری کرد، چه تضمینی داریم که صاحبان فیلم در رای گیری شان دخالت نکنند؟! همین که می توانند دخالت کنند، طبیعی است که مشکلی اصلی بوجود میآید.
وی در توضیح سخنانش اظهار داشت: هر یک نفر با یک شماره تلفن همراه می توانست، چهار بلیت تهیه نماید و زمانیکه فیلم به اتمام رسید، پیامک نظرسنجی برای مخاطب ارسال می شد (که البته در ایام نخست جشنواره برخی مخاطبان پیامک را هم دریافت نکردند) بدین سبب حتی بدون اینکه فیلم را ببیند، هر مخاطب می توانست، چهار رای بدهد. البته در پاسخ به این مساله دست اندرکاران جشنواره گفتند، هر کسی که بلیت می خرد باید از کانتری که در سالن سینماست، کد بلیت اش را بزند تا بتواند در رای گیری شرکت نماید اما همان شخص می توانست داخل سالن نرود، اما دوستان می گویند ما اینها را پالایش کردیم؟! البته نمی دانم چقدر تضمین این پالایش درست است.
تهیه کننده شیشلیک در پاسخ به اینکه آیا سیمرغ مردمی را حق فیلم خودش می دانسته است، اظهار داشت: من در جایگاه قضاوت نیستم. اما آنچه لازم است را بیان می کنم. وقتی 1500 رای از دو فیلم اول کم می شود به جهت اینکه سیستم رای گیری را درست اجرا نماییم، چگونه می توانیم به کلیت این رای گیری اعتماد کنیم؟! وقتی درسامانه سمفا عدد دیگری نشان داده می شود اما در مراسم اختتامیه عدد دیگری اعلام می شود!
او ابراز امیدواری کرد که "برای سال بعد این اتفاقات نیفتاد" و در پاسخ به اینکه ایا اگر دست خانه سینما بود (مثل سالهای قبل) این اتفاقات نمی افتاد؟! اظهار داشت: واقعیت این است که مشروعیت سیمرغ مردمی به گونه است که کلا رای گیری و شیوه آن به پوست اندازی نیاز دارد. باید این شیوه بگونه ای باشد که سینماگران را مقابل هم قرار ندهد. الان موضوع حق کدام فیلم نیست، موضوع آمار درست است. فیلم ما بر طبق آمار تا روز هشتم جشنواره فیلم فجر پربیننده ترین بود هم از لحاظ فروش و هم آرای مردمی، چگونه می شود در سه روز آخر اتفاق دیگری می افتد؟!
تهیه کننده شیشلیک در آخر اظهار داشت: امسال کلا تجربه خوبی در سیمرغ مردمی نبود، امیدوارم برای سالهای بعد تکرار نشود.
محمد حسین مهدویان کارگردان شیشلیک نیز شامگاه گذشته نسبت به سیمرغ مردمی در فضای مجازی واکنش نشان داد که مشروح حواشی مطرح شده را در این گزارش می توانید بخوانید.
تهیه کننده فیلم "ابلق" هم که در مراسم اختتامیه سیمرغ مردمی را گرفت، با اشاره به انتقادی که از سیستم رأی گیری داشت، اظهار داشت: پس از انتقاد ما به این مسئله رسیدگی شد، ولی حالا که جایزه به فیلم ابلق تعلق گرفته، این سیمرغ نزد ما امانت خواهد بود تا اگر نیاز بود رصد باردیگر ای صورت گیرد.

منبع:

1399/11/23
22:59:08
0.0 / 5
1054
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال