سینمای جهان در سال ۲۰۱۷ از برترین ها تا شگفتی ها

سینمای جهان در سال ۲۰۱۷ از برترین ها تا شگفتی ها سام فیلم: برگزاری جشنواره های معتبر سینمایی چون كن، ونیز و برلین، اعطای جوایز سینمایی اسكار و گلدن و... همچون مهمترین رویدادهای سینما در سال ۲۰۱۷ بودند.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، در فاصله چند روز به آخر سال ۲۰۱۷ میلادی نگاهی خواهیم داشت به مهمترین رویدادهایی كه سینمای جهان در طول ۱۲ ماه اخیر به خود دیده است.
جوایز سینمایی و تلویزیونی گلدن گلوب (۸ ژانویه)
مراسم اعطای جوایز هفتادوچهارمین دوره جوایز سینمایی و تلویزیونی گلدن گلوب روز ۸ ژانویه ۲۰۱۷ (۱۹ ددی) با اعطای بیشترین جوایز به فیلم «لالا لند» به كار خود آخر داد.
این رویداد سینمایی با اعطای ۷ جایزه همچون بهترین فیلم كمدی و موزیكال و كارگردانی به فیلم «لالا لند» ساخته «دیمین شزل» همراه بود تا این فیلم برنده بزرگ جوایز گلدن گلوب ۲۰۱۷ نام گیرد و شانس خویش را برای جوایز اسكار به حداكثر برساند.
فیلم «مهتاب» ساخته «بری جنكینز» هم جایزه بهترین فیلم درام را از آن خود كرد. در بخش تلویزیونی هم سریال «مدیر شب» بیشترین جوایز را از آن خود كرد و سریال معروف «بازی تاج و تخت» از كسب جایزه بازماند.جشنواره فیلم برلین (۱۸-۹ فوریه)
مراسم اعطای جوایز شصت و هفتمین جشنواره فیلم برلین، بزرگترین جشنواره سینمایی جهان هم شامگاه ۱۸ فوریه (۳۰ بهمن) برگزار گردید و هیأت داوران این رویداد سینمایی به ریاست «پل ورهوفن» جایزه خرس طلای بهترین فیلم این رویداد سینمایی را به فیلم «در روح و بدن» به كارگردانی «ایلدیگو انیادی» از مجارستان اعطاء كردند.
خرس نقره ای جایزه بزرگ هیئت داوران جشنواره برلین، مهمترین جایزه بعد از خرس طلا به فیلم «فلیسیته» به كارگردانی «آلن گومز» رسید و «آكی كوریزماكی» كارگردان سرشناس فنلاندی هم خرس نقره ای بهترین كارگردانی جشنواره را برای فیلم «سوی دیگر امید» به خانه برد.
اولین جایزه مستند جشنواره برلین هم به «شكارچی روح» به كارگردانی «رعد آندونی» رسید.


جوایز آكادمی فیلم و تلویزیون بریتانیا، بفتا (۱۲ فوریه)
برندگان هفتادمین دوره جوایز آكادمی فیلم بریتانیا (بفتا) هم با پیشتازی فیلم موزیكال «لالا لند» برگزار گردید. این فیلم كه جوایز سینمایی متعددی را در فصل جوایز سینمایی كسب كرده بود در جوایز آكادمی فیلم بریتانیا (بفتا) هم خوش درخشید و پنج جایزه همچون بهترین فیلم و كارگردانی را از آن خود كرد تا یك قدم دیگر به كسب جایزه اسكار نزدیك شود.
در بخش جوایز «بفتا»ی تلویزیونی، سریال «دره خوشبختی» بهترین سریال درام شناخته شد و جایزه بخش بین المللی به سریال «مردم علیه او. جی. سیمپسون: داستان جنایی آمریكایی» تعلق گرفت.


جوایز اسكار، دومین اسكار سینمای ایران (۲۶ فوریه)
برندگان هشتادونهمین دوره جوایز سینمایی اسكار صبح ۲۶ فوریه (۹ اسفند) در حالی اعلام گردید كه جایزه بهترین فیلم بر خلاف پیش بینی ها به فیلم «مهتاب» رسید و فیلم «فروشنده» هم برنده اسكار خارجی شد تا سینمای ایران به دومین جایزه اسكار خارجی خود دست یابد.
فیلم موزیكال «لالا لند» كه با نامزدی در ۱۴ شاخه پیشتاز این رویداد سینمایی بود در نهایت رقابت را به فیلم «مهتاب» ساخته «بری جنكینز» واگذار كرد اما مراسم اعطای جوایز این رویداد سینمایی با اتفاقات عجیبی همراه بود. در ابتدا «وارن بیتی» و «فی داناوی» برنده جایزه بهترین فیلم را به اشتباه «لالالند» اعلام نمودند اما بعد از آمدن عوامل فیلم «لالا لند» به روی صحنه و صحبت كردن مشخص شد، فیلم «مهتاب» برنده اسكار بهترین فیلم بوده تا یكی از خجالت آورترین لحظه ها در تاریخ جوایز سینمایی اسكار رقم خورد و عوامل فیلم «لالا لند» بسیار از این مورد آزرده شدند. در سایر بخش ها «دیمین شزل» (لالا لند) برنده اسكار كارگردانی شد، جایزه بهترین بازیگر مرد به «كیسی افلك» (منچستر كنار دریا) رسید و «اما استون» (لالا لند) هم بهترین بازیگر اسكار ۲۰۱۷ نام گرفت.


پیام فرهادی برای ترامپ
اصغر فرهادی در اعتراض به سیاست های مهاجرتی دونالد ترامپ از حضور در اسكار ۲۰۱۷ انصراف داده بو و از این رو دو ایرانی سرشناس ساكن آمریكا (دكتر فیروز نادری و انوشه انصاری) را به نمایندگی خود روانه این مراسم كرده بود.
انوشه انصاری بعد از دریافت جایزه اسكار بیانیه ای از جانب فرهادی خواند كه در آن آمده بود: "تقسیم بندی جهان به ما و دشمنان ما توسط سیاستمداران افراطی سبب ترس می شود؛ ترسی كه توجیهی است دروغین برای خشونت ها و جنگ ها؛ جنگ هایی كه مانع بزرگی بوده اند برای رسیدن به دموكراسی و رعایت حقوق بشر در كشورهایی كه مورد تهاجم واقع شده اند. سینماگران می توانند با چرخش دوربین هایشان به مشتركات انسانی، كلیشه هایی كه از ملیت ها و ادیان مختلف تولید شده است را بشكنند و زمینه همدلی و به دنبال آن همبستگی مردمان جهان را فراهم نمایند. همدلی چیزی است كه ما امروز بیشتر از هر زمان به آن نیازمندیم".


جشنواره فیلم كن (۲۸-۱۸ می)
هفتادمین دوره جشنواره فیلم كن، معتبرترین جشنواره سینمایی جهان هم شامگاه ۲۸ می (۷ خرداد) با اعطای جایزه نخل طلای بهترین فیلم به فیلم سوئدی «میدان» ساخته «رابین اوستلوند» به پایان رسید. هیأت داوران بخش رقابتی این رویداد سینمایی به ریاست «پدرو آلمادوار» از فیلم فرانسوی و تحسین شده «۱۲۰ تپش در دقیقه» به كارگردانی «رابین كامپیلو» با اعطای جایزه ویژه هیئت داوران تقدیر كردند و «سوفیا كاپولا» برای ساخت فیلم «فریب خورده» جایزه مهم بهترین كارگردانی را از هفتادمین جشنواره كن به خانه برد. فیلم «بی عشق» ساخته «آندری زویاگینسف» از روسیه كه یكی از شانس های اصلی نخل طلای بهترین فیلم بود هم در نهایت به جایزه هیأت داوران بسنده كرد.


جشنواره فیلم كارلووی واری (۳۰ ژوئن تا ۷ جولای)
مراسم اختتامیه پنجاه ودومین دوره جشنواره بین المللی فیلم «كارلووی واری» هم روز ۷ جولای (۱۶ تیرماه) با اعطای جایزه گوی بلورین بهترین اثر به فیلم «جنگجوی كوچك» از كشور میزبان برگزار گردید.
جایزه ویژه هیئت داوران به فیلمی درباره مصائب جنگ در یوگسلاوی با عنوان «مردان گریه نمی كنند» ساخته «آلن دریژویچ»، كارگردان اهل بوسنی اعطاء شد و «پیتر بِبیاك» از اسلواكی هم برای فیلم «خط» جایزه بهترین كارگردانی جشنواره را به خانه برد.

جشنواره فیلم لوكارنو (۱۲- ۲ اوت)
برای نخستین بار در تاریخ ۷۰ ساله جشنواره فیلم «لوكارنو»، جایزه اصلی این رویداد سینمایی به یك اثر مستند اعطاء شد و جایزه یوزپلنگ طلایی بهترین فیلم این جشنواره به مستند «خانم فانگ» به كارگردانی «وانگ بینگ» از چین رسید.
در سایر بخش ها جایزه ویژه هیئت داوران به فیلم برزیلی «رفتار خوب» به كارگردانی «جولیانا روجاس» و «ماركو دوترا» رسید، فیلمی كه به دوستی غیرمعمول بین یك زن ثروتمند و پرستارش می پردازد. جایزه یوزپلنگ بهترین كارگردانی جشنواره به «اف جی اوسانگ» برای فیلم «۹ انگشتی» رسید و «ایزابل هوپر»، بازیگر سرشناس فرانسوی هم برای بازی در «خانم هاید» در نقش یك معلم فیزیك، جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره را به خانه برد.


جشنواره فیلم ونیز (۳۰ اوت تا ۹ سپتامبر)
هفتادوچهارمین دوره جشنواره ونیز بعنوان قدیمی ترین جشنواره سینمایی جهان با اعطای شیر طلای بهترین فیلم به «شكل آب» ساخته رومانتیك و فانتزی «گیلرمو دل تورو» به كار خود آخر داد.
همچنین جایزه شیر نقره ای (جایزه بزرگ هیأت داوران) این رویداد سینمایی به «فاكس ترات» به كارگردانی «ساموئل مائوز» اعطاء شد و «زاویه لاگراند» از فرانسه هم برای فیلم «تا نگهبان» بهترین كارگردان این رویداد سینمایی نام گرفت.
دو جایزه از ونیز برای سینمای ایران
در بخش افق های جشنواره كه امسال رخشان بنی اعتماد سینماگر ایرانی یكی از اعضای هیأت داورانِ آن بود، فیلم «بدون تاریخ، بدون امضا» دو جایزه بهترین بازیگر مرد (نوید محمدزاده) و بهترین كارگردانی (وحید جلیلوند) این بخش از جشنواره را كسب كند و جایزه بهترین فیلم به «نیكو، ۱۹۹۸» به كارگردانی «سوزان نیكارلی» (ایتالیا و بلژیك) رسید.
همچنین فیلم «آیه های فراموشی» به كارگردانی علیرضا خاتمی كه محصول مشترك فرانسه، آلمان، هلند و شیلی است هم جایزه بهترین فیلمنامه بخش افق ها را دریافت كرد.
جوایز سینمایی آسیاپاسیفیك (۲۳ نوامبر)
مراسم اعطای جوایز یازدهمین دوره این جوایز سینمایی هم روز ۲۳ نوامبر (پنجشنبه، دوم آذر) در بریزبن استرالیا برگزار گردید. امسال در بخش بهترین فیلم «لِرد» ساخته محمد رسول اُف، در شاخه بهترین بازیگر مرد نوید محمدزاده برای بازی در فیلم «بدون تاریخ بدون امضاء» و «اسكی باز» از فریدون نجفی در بخش بهترین فیلم بلند جوانان نامزد كسب جایزه بودند كه در نهایت نوید محمدزاده در بخش بازیگری مورد تقدیر ویژه هیئت داوران قرار گرفت. جایزه ویژه دستاورد هنری جوایز سینمایی آسیاپاسیفیك۲۰۱۷ هم به عباس كیارستمی كارگردان سرشناس و فقید سینمای ایران، برای فیلم «۲۴ فریم» اختصاص یافت.


مهمترین جشنواره های سینمای مستند و انیمیشن
سی اُمین جشنواره بین المللی فیلم مستند آمستردام (ایدفا) مهم ترین رویداد سینمایی در عرصه مستند امسال جایزه بهترین فیلم را به «آن روی دیگر همه چیز» به كارگردانی «میرا تورالژیچ» از كشور صربستان داد.
امسال فیلم «علی آقا» به كارگردانی كامران حیدری به نمایندگی از سینمای ایران یكی از ۱۵ فیلم بخش رقابتی جشنواره ایدفا بود.
همچنین مستند «خانه سیاه است» ساخته فروغ فرخزاد یكی از آثار به نمایش گذاشته شده در بخش «صدای بصری» جشنواره بود.
جوایز «آنی» كه یكی از مهمترین رویدادهای سینمایی در عرصه پویانمایی جهان است هم در چهل وچهارمین دوره خود شش جایزه همچون بهترین انیمیشن سال را به «زوتوپیا» داد و این اثر در نهایت اسكار بهترین انییمشن ۲۰۱۷ را هم به خود اختصاص داد.1396/10/05
19:24:07
5.0 / 5
5031
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال