رییس حوزه هنری كشور:

سینمای حوزه هنری باید انعکاس بزرگی و شرافت مردم ایران باشد

سینمای حوزه هنری باید انعکاس بزرگی و شرافت مردم ایران باشد به گزارش سام فیلم کردستان رئیس حوزه هنری کشور با اشاره به اینکه سینمای حوزه هنری باید انعکاس بزرگی و شرافت مردم ایران باشد اظهار داشت: زنجیره سینمایی مهر را با محوریت خانواده شکل می دهیم.


محمدمهدی دادمان، در مراسم افتتاح همزمان ۶۵ سالن تازه تاسیس حوزه هنری اظهار نمود: انقلاب اسلامی یک الگوی نو برای اداره و پیشرفت ایران عزیز و هر جامعه بشری پیش روی جهانیان قرارداد، مردم سالاری دینی؛ ایده ای برآمده از حاقِّ اندیشه اسلامی. غایتِ در مردم سالاری دینی حضور مردم و میدان داری مردم در همه عرصه های اجتماعی است، فرهنگ و هنر هم در پرتو این فکر ناب معنایی دِگر خواهد یافت و مسیر رشد و تعالی را خواهد پیمود.
وی اضافه کرد: هنر و بصورت خاص سینمای متعهد بر مدارِ مردم به شکلی دیگر تکان یافته و به بافته های پوچ کاسب کاران و خام اندیشان برای هنر خوانده نمی گردد. قلب سینما باید برای مخاطب بتپد. این اصلی ترین رویکرد حوزه هنری در فصل نوین حرکت آنست. البته که مخاطب سینمای ایران مردمی دین دار و انقلابی اند. امتی که هرچه داشته برای اهتزاز آرمان های خود به میدان آورده و از ایثار هیچ کدام از دارایی هایش بخل نورزیده است. سینمای حوزه هنری برای این مخاطب شریف تولید می کند و خویش را متعهد می داند که انعکاس بزرگی و شرافت این مردم باشد.
رئیس حوزه هنری عنوان کرد: بر صدر نشاندنِ این مردم و میدان داری شان مستلزم تحول در تمام حلقه های زنجیره سینماست. استعدادیابی و پرورش نسل نوی سینمای ایران، مضمون یابی، تولید و ساختارهای توزیعی و ترویجی باید تغییر اساسی کند. امروز، مع الاسف مخاطب اصلی سینما یعنی اغلب مردم سال هاست که خانه شان را به سینما ترجیح داده اند. ما امیدواریم که شرایط میزبانی و خادمی از مردم شریف ایران را در تمامی نقاط کشور به نحوی فراهم نماییم تا اوقاتی آسوده و به سامان را به تماشای آثار جذاب، سالم و مؤثر سپری کنند. این مخاطب خاموش کنشگر فعال سینمای ایران خواهد شد، به شرط آنکه ما خدمت گزاران فرهنگ و هنر اقدامات اساسی را سامان دهیم.
به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی بهمن سبز، وی در ادامه صحبت های خود عنوان کرد: تشکیل زنجیره سینمایی مهر حوزه هنری در سراسر کشور با تمرکز بر مخاطب کودک و خانواده و مطابق با نیازهای آنها شکل خواهد گرفت. در این زنجیره توسعه سینماها در قالب مجموعه های چندمنظوره فرهنگی و مبتنی بر زنجیره صنایع فرهنگی شامل کتاب، فیلم، موسیقی، تجسمی، گالری، فکر و اندیشه و با تمرکز بر احیای سینماهای ماندگار با بهره برداری فرهنگی از بناهای فرهنگی رخ خواهد داد. توزیع عادلانه و متوازن زیرساخت های فرهنگی در فرا تهران درحالی که دیگران حاضر به پذیرش تبعات سرمایه گذاری در آنجا نیستند و همینطور تقویت جریان تولید محتوا برای این زنجیره ازجمله رویکرد های تحولی در دوران تازه حوزه هنری است که در حال انجام می باشد.
دادمان همینطور بیان کرد: انتخاب سقز بعنوان میزبان این افتتاحیه کشوری، برای همه ما نمادین و الهام بخش است. گسترش زیرساخت های فرهنگی باید مبتنی بر نگاه عادلانه بوده و به جای توجه به شهرهای برخوردار از امکانات فراوان بر شهرهای کمتر برخوردار و درعین حال بهره مند از فرهنگ و هنر متعالی باشد.
رئیس حوزه هنری در آخر تاکید کرد: ان شاءالله در مرحله دوم و سوم این طرح توسعه، برنامه توسعه سایر سینماهای حوزه هنری در سراسر کشور تا سال ۱۴۰۲ پیش گرفته خواهد شد. هدف ما در این طرح، رسیدن به مرز ۴۰۰ پرده نمایش در سراسر کشور و گسترش زیرساخت فرهنگی در همه استانهای کشور است.
با افتتاح ۹ سالن در کردستان، تعداد سالن ها به ۱۳ رسیده است
در ادامه امین مرادی رئیس حوزه هنری استان کردستان، ضمن خوشامدگویی به حاضران، طی سخنانی بیان کرد: سفر مقام معظم رهبری به استان کردستان در سال ۸۸ نقطه عطفی در تاریخ کردستان بود، چونکه ایشان این استان را استان هنر و فرهنگ نامیدند. این نام گذاری از دو جهت قابل بررسی بود، اول اینکه استان کردستان امنیتی نیست و دوم اینکه بستر توسعه این استان از مسیر فرهنگ باید بگذرد که کارآمدترین و مهم ترین سرمایه آن فرهنگ است که باید محور اصلی توسعه باشد. حوزه هنری این استان بعنوان نهاد مولود انقلاب اسلامی، پس از سفر معظم اله به استان جلسات کارشناسی بسیاری داشت که طی آن توسعه فرهنگی استان در دستور کار قرار گرفت و حاصل آن تأسیس پردیس سه سالنه بهمن سنندج بعنوان مجهزترین پردیس غرب کشور بود که در سال ۹۱ راه اندازی شد.
او افزود: وجه تمایز حوزه هنری تولید محور بودن آن است که ادعا داریم و ثابت کردیم تا جایی که امروز کردستان قطب اصلی فیلم کوتاه است. در گام دوم و در امتداد توجه به اصل عدالت در سال ۹۶ سینمای آزادی در شهر بیجار راه اندازی شد و در گام سوم باتوجه به مطالبه هنرمندان سقز، کلنگ این مجموعه در اسفند سال ۹۸ زده شد که به سبب شیوع ویروس کرونا وقفه کوتاهی افتاد، اما در نهایت با تلاش حوزه هنری و موسسه بهمن سبز، باوجود محدودیت های اعتباری و شیوع کرونا، این تهدید تبدیل به یک فرصت شد و امروز شاهد افتتاح این پردیس سه سالنه هستیم.
رئیس حوزه هنری استان کردستان در ادامه بیان کرد: این پردیس صرف نمایش فیلم نیست و یک پاتوق فرهنگی است برای کشف استعدادهای جوانان این دیار جهت تولیدات فاخر؛ خرسندم که با شروع به کار ۹ سالن در استان کردستان، تعداد سالن ها به ۱۳ سالن رسیده است، جا دارد همین جا از همه نهادهایی که ما را همراهی کردند تشکر کنم که کمک کردند. این هدیه جمهوری اسلامی به مردم شریف این دیار پس از سه دهه تحقق پیدا کند. امیدوارم این پروژه بیشتر از گذشته باعث ارتقای فرهنگ این خطه باشد.
سقزی آباد و توسعه یافته
کامل کریمیان، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهر سقز هم در ادامه این مراسم اظهار داشت: طی چند سال قبل هنرمندان این گلایه را داشتند که چرا شهری با قدمتی بیشتر از سه هزار و پانصد سال، در زمان رونق سینماها سه سالن داشت، درحالی که پس از گذشت چهل سال از انقلاب اسلامی و با جمعیت دویست و پنجاه هزار نفری امروز فاقد سینما و مکانی برای انجام کارهای فرهنگی است؛ بدین سبب ما سعی کردیم این گلایه ها را به گوش استاندار محترم برسانیم و با همت رئیس حوزه هنری و مدیر آموزش و پرورش شهرستان سقز این سالن در اختیار ما قرار گرفت و توسط حوزه هنری و موسسه بهمن سبز ساخته و تکمیل شد تا امروز در خدمت هنرمندان عزیز قرار گیرد.
غفلت از حوزه های فرهنگی
بهرام نصرالهی زاده، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان، هم طی سخنانی اظهار نمود: بعنوان کسی که مسئولیت توسعه، مدیریت و برنامه ریزی استان بر عهده ماست، اگر بخواهم به نقطه ضعفی در جهت گیری توسعه کشور اشاره کنم، این نقطه ضعف، غفلت در زمینه فرهنگی است که در حاشیه سبد خیلی از مسئولین و حتی مردم در زمینه های فرهنگی و اجتماعی قرار دارد و کمتر موردتوجه واقع می شود. ما ابتدا به مسائل دیگر توجه می نماییم و کمتر به مسائل فرهنگی نگریسته ایم. این غفلت در نظام برنامه ریزی ما را با صدمه های اجتماعی بسیاری در کشور مواجه کرده است تا جایی که مقام معظم رهبری شخصاً به این امر ورود کردند و جلساتی انجام شد که در نتیجه این کم توجهی ها، در بخش های مختلف مرتفع شود. کارهایی از این دست و تأسیس سالن ها نه فقط مبنایی برای پر کردن اوقات فراغت است، بلکه یکی از اساسی ترین کارها در امتداد توسعه جامعه خواهد بود.
مردم شهر سقز با هنر بیگانه نشده اند
بهزاد رحیمی، نماینده مردم سقز و بانه هم طی سخنانی بیان کرد: اتفاق فرخنده ای است که پس از سه دهه تعطیلی سالن های سینما چنین سالنی در این شهر راه اندازی شد. متأسفانه پس از ورود فضای مجازی ما از لمس فیزیکی فرهنگ و هنر محروم شدیم، اما اساسا به سبب جایگاه فرهنگی شهر سقز و برگزاری جشنواره تئاتر کردی، این اتفاق نخواهد افتاد، چونکه مردم شهر سقز با هنر بیگانه نشده اند. از طرف دیگر هنر سینما بعنوان هنر هفتم، جایگاه ویژه ای دارد و تأثیرگذاری خودش را خواهد داشت. سالنی با این کیفیت همه مردم را از هر قشری دعوت خواهدنمود.
همزمان با آخر فاز نخست طرح توسعه سینماهای حوزه هنری، ۶۵ سالن سینمای تازه تأسیس و بازسازی شده با شروع به کار نمادین اولین پردیس سینمایی در شهر سقز استان کردستان، به چرخه اکران سینمای ایران اضافه شدند.
آئین افتتاح سینماهای فاز یک طرح توسعه حوزه هنری به میزبانی پردیس سینمایی مهر سقز در صورتیکه این شهر در وضعیت زرد قرار دارد، با رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی انجام شد.
در ابتدای این مراسم مژده لواسانی که اجرای این برنامه را بر عهده داشت به میهمان نوازی مردم غیور استان کردستان اشاره نمود و از افتتاح ۶۵ سالن سینمایی در ۱۲ استان کشور و افتتاحیه نمادین ۹ سالن سینمایی در استان کردستان سخن گفت.
در این مراسم محمدمهدی دادمان رئیس حوزه هنری، عبدالحمید قره داغی معاون اداری- مالی حوزه هنری، حمیدرضا جعفریان رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری، سیدمصطفی حسینی مدیرعامل موسسه بهمن سبز، ماموستا سیدحسین حسینی امام جمعه شهر سقز، بهزاد رحیمی نماینده شهرستان های سقز و بانه، کامل کریمیان استاندار ویژه شهر سقز، خالد جعفری معاون اقتصادی و برنامه ریزی استاندار کردستان، بهرام نصرالهی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان، سایر مدیران و هنرمندان استانی حضور داشتند.
خاتمه بخش این مراسم افتتاحیه گالری مانا با حضور مدیران و تقدیر از عوامل بازسازی و افتتاح سالن های کشور بود.
منبع:

1400/05/11
12:25:52
5.0 / 5
293
تگهای خبر: آموزش , اكران , تئاتر , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال