علی اکبر خرمدین هنوز هم پشیمان نیست!

علی اکبر خرمدین هنوز هم پشیمان نیست! به گزارش سام فیلم وکیل تسخیری پدر بابک خرمدین در پاسخ به این پرسش که قاتل بارها ابراز رضایت از عمل خود کرده و صراحتا گفته پشیمان نیست، آیا بعد گذشت ماه ها همچنان بر همان عقیده است، می گوید: «علی اکبر خرمدین هیچ گاه ابراز ندامت نکرده و همچنان بر همان عقیده است که کار بدی نکرده و تصمیم و عمل او حتما بهترین تصمیم بوده است!»به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، روزنامه آفتاب یزد نوشت: «شبیه این قتل ها و پرونده ها در مراجع قضائی وجود دارد اما این قتل به سبب اینکه مقتولِ نخست یعنی «بابک خرمدین»، چهره شناخته شده ای بود به سرعت رسانه ای شد و به اصطلاح بیشتر به چشم آمد. حسن امیدوار، وکیل تسخیری این پرونده، ضمن اشاره به موضوع بالا اظهار داشت: «این که اولیاء دم رضایت داده اند به چند مسئله مربوط است. نخست خویشاوندی با قاتل، دوم سن بالا و سوم پادرمیانی کسانی که بر این مسئله موثر بوده اند اما باید این نکته نیز در نظر گرفته شود که پرونده «علی اکبر خرمدین» همچنان در مراحل تحقیقات به سر می برد و هنوز هیچ حکمی صادر نشده اما قطع به یقین، «قصاص» شامل حال قاتل نخواهد شد.»

فقط ۱۰ سال حبس و تمام!

اکبر خرمدین، متهم به قتل و مثله کردن سه تن از اعضای خانواده خود، با گذشت اولیای دم تنها از بابت جنبه عمومی جرم ممکنست به ۱۰ سال زندان محکوم شود. اکبر خرمدین و همسرش، ایران موسوی ثانی، ۲۶ اردیبهشت به بهتان قتل پسرشان، بابک خرمدین، کارگردان سینما، بازداشت شدند اما بعدتر اعتراف کردند که با مشارکت یکدیگر و دخترشان، آرزو، در سال ۹۰، دامادشان، فرامرز، را کشته اند و به سبب اختلافات با آرزو او را هم در سال ۹۷ به قتل رسانده و جسدش را مثله و ناپدید کرده اند. چند روز بعد از انتشار اخبار مربوط به قتل اعضای خانواده خرمدین، یکی از دوستان آرزو اعلام نمود که او مدعی شده بود که پدرش در کودکی به او تجاوز کرده است. این ادعا بعدها توسط خانم موسوی ثانی، مادر آرزو، نیز تکرار شد.

موضوع تجاوز اثبات نشد

حسن امیدوار در گفتگو با آفتاب یزد به این مساله نیز پرداخت و اظهار داشت: «موضوع تجاوز اثبات نشد و قاتل نیز منکرِ هرگونه تجاوزی شد؛ ضمن آن که اظهارات همسر علی اکبر خرمدین به سبب «محجوریت» نمی تواند دلیلی بر اثبات باشد.

رضایت به سبب خویشاوندی و کهولت سن قاتل

با وجود پیچیدگی های این پرونده، علی اکبر خرمدین تنها در صورت درخواست خانواده دامادش که خواهرزاده اش نیز بوده، حکم قصاص دریافت می کرد و از بابت قتل فرزندانش این حکم برای او صادر نمی گردد. ماده ۲۲۰ قانون مجازات اسلامی پدر را در جایگاه ولی دم فرزند قرار می دهد و برمبنای آن، پدر به جرم قتل فرزند قصاص نمی گردد بلکه قصاص تبدیل به دیه و تعزیر می شود.

در تازه ترین اخبار مربوط به پرونده علی اکبر خرمدین، خواهرزاده او و خواهر فرامرز، به روزنامه همشهری گفته است که به همراه دو برادرش مدتی پیش به دادسرای جنایی تهران رفته و اعلام نموده اند که از قصاص دایی شان می گذرند اما درخواست کرده اند که او به «حبس محکوم شود و هیچ گاه روی آزادی را نبیند»؛ موضوعی که طبیعتاً در قوانین پذیرفته نخواهد بود. خواهر فرامرز البته افزوده است که مقرر است پزشکی قانونی در گزارشی اعلام و مشخص نماید که آیا مادرش باتوجه به حال بدی که دارد می تواند بعنوان ولی دم درخواستش را اعلام نماید یا نه و در صورتیکه مادرش هم از قصاص گذشت کند، اکبر خرمدین، دایی او، قصاص نخواهد شد.

وکیل تسخیری این پرونده در توضیحاتی خاطرنشان می کند: «این که می گویند همه اولیا دم رضایت داده اند درست نیست اما برخی رضایت داده و برخی نیز قول داده اند از قصاص چشم پوشی کنند.»

امیدوار در مورد همسر قاتل و مادر دو مقتول به مسئله «محجوریت» استناد کرده و می گوید: «مادر بابک خرمدین بعنوان احدی از اولیای دم نیز به سبب محجوریت نمی تواند تقاضای قصاص کند.»

پرونده در مراحل رسیدگی های مقدماتی است

با وجود اظهارات خواهر فرامرز، روزنامه همشهری، گزارش داده که پرونده این جنایات در دادسرای جنایی هم چنان تحت رسیدگی است و باید منتظر ماند که پزشکی قانونی درباره شرایط جسمانی و روحی مادر فرامرز نظر دهد. بر این اساس، سرنوشت نهایی این پرونده بعد از ثبت رضایت خواهر اکبر خرمدین مشخص خواهد شد. در صورت رضایت او، آقای خرمدین، قصاص نخواهد شد. در غیر این صورت برمبنای ماده ۳۵۶ قانون مجازات اسلامی، تصمیم گیری درباره سرنوشت این پرونده با رییس قوه قضائیه خواهد بود. بر طبق این ماده از قانون «اگر مقتول یا مجنی مقابل یا ولی دمی که صغیر یا مجنون است ولی نداشته باشد یا ولی او شناخته نشود یا به او دسترسی نباشد»، قوه قضائیه در این زمینه تصمیم گیری خواهدنمود.

حسن امیدوار، وکیل علی اکبر خرمدین، به آفتاب یزد می گوید: «نخست باید توجه داشته باشیم که این پرونده همچنان در مراحل مقدماتی رسیدگی است و هنوز به مرحله دادگاه و صدور رای نیز نرسیده اما در اینکه اولیاء دم گذشت کرده و برخی نیز بطور قطع گذشت خواهند کرد هیچ تردیدی وجود ندارد.»

وی در بخش دیگری از گفتگوی خود به این نکته نیز اشاره دارد که پیگیر اثبات «محجوریت» همسر علی اکبر خرمدین است و در صورت به نتیجه رسیدن، قاتل فقط باید برای تحمل حبس راهی زندان شود.

امیدوار با اشاره به «امکانِ اثبات جنون و محجوریت علی اکبر خرمدین» اظهار داشت: البته این مسئله برمبنای نظر کارشناس پرونده رد شد که به آن اعتراض شده و توسط هیات سه نفره درحال رسیدگی است.

این وکیل دعاوی در واکنش به این پرسش که آیا این پرونده، یک پرونده خیلی خاص است که این اندازه جنجالی شده است، اشاره کرد: «نظایر این پرونده در مراجع قضائی وجود داشته و دارد و تنها به سبب سرشناس بودن مقتول، بابک خرمدین، ابعاد رسانه ای این پرونده اینچنین گسترده شده و مورد توجه رسانه های داخلی و خارجی قرار گرفته است.»

حسن امیدوار ضمن اشاره به «تسخیری بودن» خود در این پرونده خاص گفت حساسیتی روی این پرونده نداشته و به وظایف محوله برمبنای قانون عمل خواهدنمود.

به آقای امیدوار می گوییم بااینکه همیشه «قصاص» و «اعدام» مورد اعتراض مجامع داخلی و خارجی بوده اما این دفعه ممکنست گذشت و عدمِ قصاص قاتلی که دو فرزند و داماد خودرا به قتل رسانده و «افکار عمومی را جریحه دار کرده» نیز جنجالی شود. وکیل علی اکبر خرمدین به این نکته بسنده می کند که قاضی بطور قطع در مورد جنبه های عمومی جرم رای به اشد مجازات یعنی «۱۰ سال حبس» خواهد داد و عملاً توجهی به دیگر ابعاد و حواشی این پرونده نخواهد داشت.

حسن امیدوار در نهایت و در پاسخ به این پرسش که قاتل بارها ابراز رضایت از عمل خود کرده و صراحتا گفته پشیمان نیست، آیا بعد گذشت ماه ها همچنان بر همان عقیده است، می گوید: «علی اکبر خرمدین هیچ گاه ابراز ندامت نکرده و همچنان بر همان عقیده است که کار بدی نکرده و تصمیم و عمل او حتما بهترین تصمیم بوده است!»

منبع:

1400/06/24
20:50:51
5.0 / 5
2237
تگهای خبر: خانواده , سینما , كارگردان
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال