مالیاتی در پیچ وتاب اجرا

مهلت به اتمام رسید و خانه خالی معرفی نشد!

مهلت به اتمام رسید و خانه خالی معرفی نشد! به گزارش سام فیلم مطابق قانون، وزارت راه و شهرسازی برای معرفی خانه های خالی تا آخر آذرماه سالجاری فرصت داشت در حالیکه این وزارت خانه ادعای ارسال اطلاعات ۲.۳ میلیون خانه خالی را به سازمان امور مالیاتی داشت اما سازمان مالیاتی اعلام می کند که این اطلاعات را دریافت نکرده است. از طرفی، سامانه املاک و اسکان هم به علت مشکلاتی فعلاً امکان ثبت اطلاعات سکونتی برای شناسایی خانه های خالی و صاحبان آنها را ندارد.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، بر مبنای قانون مالیات خانه های خالی مصوب آذرماه سال گذشته، اگر واحد مسکونی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر بیشتر از ۱۲۰ روز خالی از سکنه باشد، مشمول مالیات می شود و به ازای هر ماه بیشتر از زمان مذکور، ماهانه مشمول مالیاتی بر اساس مالیات بر درآمد اجاره به شرح ضرایب سال اول معادل شش برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل ۱۲ برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل ۱۸ برابر مالیات متعلقه خواهد شد.
در این بین، وظیفه شناسایی خانه های خالی را بر عهده وزارت راه و شهرسازی از راه سامانه املاک و اسکان گذاشته شده است اما هم اکنون امکان درج اطلاعات سکونتی در سامانه املاک و اسکان وجود ندارد و رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ گفته است که بزودی این سامانه باردیگر راه اندازی خواهد شد.
از طرفی، ماه هاست که بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی اختلاف بر سر معرفی خانه های خالی بوجود آمده است زیرا، وزارت راه می گوید که اطلاعات ۲.۳ میلیون خانه خالی را به سازمان امور مالیاتی داده اما این سازمان اعلام می کند که این اطلاعات را دریافت نکرده است.
در این حوزه، رئیس سازمان امور مالیاتی به ایسنا گفته بود که تا وقتی که مهلت قانونی در نظر گرفته شده برای وزارت راه و شهرسازی به منظور تکمیل اطلاعات در ارتباط با خانه های خالی تمام نشده است، اطلاعاتی که در این حوزه در اختیار وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی قرار می گیرد، نمی توان بعنوان اطلاعات نهایی تلقی نمود.
اختلاف دیگری که در زمینه معرفی خانه های خالی مطرح می شود، به چگونگی معرفی این واحدها بر می گردد که گفته می شود، اطلاعات به صورت دستی و در چارچوب سی دی تحویل سازمان امور مالیاتی شده اما سازمان امور مالیاتی ترجیح می دهد که این اطلاعات را در چارچوب سامانه دولتی دریافت کند.
این در شرایطی است که مسؤلان سازمان مالیاتی بارها سامانه املاک و اسکان را مرجع اطلاعات واحدهای خالی از سکنه اعلام نموده اند.
سرانجام، کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به این اختلاف این گونه خاتمه داد که به علت پایین بودن ضریب امنیت سامانه املاک و اسکان به دنبال حمله سایبری تابستان سال جاری که به توقف دو ماهه این سامانه منجر گردید، سامانه ای امن با محوریت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد شود که تابحال چنین سامانه ای طراحی و به وزارت راه و شهرسازی تحویل نشده است.
لازم به ذکر است که مجوز ایجاد یک سامانه جدید مقرر است توسط مجلس عرضه شود و قبلا این مجوز از جانب ستاد ملی کرونا عرضه شده بود.
از آنجائیکه طبق بند یک تبصره ۸ ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم باید تا آخر آذرماه، اطلاعات خانه های خالی به دست سازمان مالیاتی می رسید که این سازمان تا آخر دیماه به صاحبان این خانه ها اعلام کند تا با فرصت یک ماهه مالیات را وصول کند؛ اما هم اکنون، ۳ روز از مهلت قانونی ارسال اطلاعات واحدهای خالی از سکنه گذشته و خبری از این اطلاعات نیست و دریافت این مالیات را درگیر اختلافات کرده است.
بنابراین، در حالی به ماه های پایانی سال نزدیک می شویم که صاحبان خانه های خالی باید تا آخر بهمن ماه نسبت به پرداخت مالیات مربوطه مطابق قانون اقدام نمایند اما فعلاً نه تعداد و نه صاحبان این خانه ها مشخص نشده است که اجرای این قانون در سالجاری را دور از تصور می کند.
منبع:

1400/10/03
18:45:13
5.0 / 5
189
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال