من فیلمسازم، نه مورخ، هر چه هست برداشت شخصی است

من فیلمسازم، نه مورخ، هر چه هست برداشت شخصی است سام فیلم: نخستین نمایش مستند «سرپتی ها» که به تاریخ مشروطه کرمانشاه می پردازد، همزمان با 13 مرداد سالروز صدور فرمان مشروطیت، در مدرسه فیلمسازی هیلاج اجرا شد.


به گزارش سام فیلم به نقل از خبر آنلاین، جلسه نمایش و گفتگو درباره مستند «سرپتی ها» به کارگردانی کیوان مهرگان، با حضور علاقه مندان سینمای مستند، و برخی از شخصیت های علمی و فرهنگی کرمانشاه پس از ظهر پنجشنبه ۱۳ مردادماه همزمان با سالروز صدور فرمان مشروطیت در مدرسه فیلم سازی هیلاج فیلم انجام شد.
‎در ابتدای این جلسه دو ساعته از مستند «سرپتی ها» تازه ترین فیلم مهرگان که موضوع مشروطه در کرمانشاه را بررسی نموده و به زندگی و مرگ یارمحمدخان از سرداران مشروطه می پردازد، رونمایی گردید.
سپس در جلسه گفتگو درباره فیلم رضا صائمی منتقد و کارشناس، دکترمحمدعلی سلطانی پژوهشگر، استاد دانشگاه و نویسنده و کردپژوه و مهرگان درباره فیلم صحبت کرده و به سوالات تماشاگران پاسخ دادند. اجرای برنامه را محدثه واعظی پور برعهده داشت.
‎صائمی در صحبت هایش به این مساله پرداخت که سینما با مستند شروع شده و اهمیت سینمای مستند، از سینمای داستانی کمتر نیست و خیلی از موارد تاریخی و آنچه کیوان مهرگان در «سرپتی ها» به آن پرداخته، تنها در سینمای مستند به این شکل مورد توجه قرار گرفته و فیلم موجب می شود مخاطب، علاقمند شده و یکی از با اهمیت ترین شخصیت های تاریخ مشروطه یعنی یارمحمدخان را بشناسد. دلاوری که حتی در فیلمی داستانی درباره او و سرنوشتش اشاره ای نشده است. در صورتیکه در فیلم ها و سریال های مختلف به ستارخان و باقرخان به عنوان دو شخصیت مهم و موثر مشروطه پرداخته شده است.

‎صائمی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: «موضوع مشروطه، در جامعه ایرانی تمام نشده است. آنچه بر تاریخ ما گذشته و آنچه مشروطه را رقم زد، هنوز نیاز به بازبینی و بررسی دارد و «سرپتی ها» این کار را انجام داده و قسمتی از تاریخ را برای مخاطب زنده کرده و در ذهن او سوال هایی به وجود می آورد.»

‎دکتر محمدعلی سلطانی نخست از کیوان مهرگان که زوایایی از تاریخ مشروطه در کرمانشاه را که فراموش یا نادیده گرفته شده، روایت کرده تشکر کرد و در ادامه با اشاره به فرازهایی از زندگی یارمحمدخان و دیگر سرداران مشروطه و همراهان مشروطه در کرمانشاه اظهار داشت: متاسفانه سرنوشت خانواده های آنان مثل خود این قهرمانان و کسانی که جانشان را در راه آزادی وطن، از دست دادند شیرین نبود. مشروطه به هیچ یک از آنان وفا نکرد.
‎او در ادامه اضافه کرد: «بناها و یادگارهایی که از دوران مشروطه در کرمانشاه باقی مانده، مورد بی مهری قرار گرفته است. شایسته نیست که چنین بناها یا خانه هایی که از روحانیون، روشنفکران و آزادیخواهان کرمانشاهی باقی مانده، رها شود. این عمارت ها، هویت این استان، قسمتی از تاریخ این مملکت و قسمتی از تاریخ مشروطه است.»

‎کیوان مهرگان کارگردان مستند «سرپتی ها» با اشاره به تنوع منابع و گستردگی شخصیت هایی که در مشروطه حضور داشته اند، اظهار داشت: «تحقیق درباره مشروطه بی شباهت به شیرجه زدن در حوض خالی نیست چون منابع تحقیق بسیار محدود است.»
‎کارگردان مستند «سرپتی» افزود: «من فیلمسازم، مورخ نیستم. آنچه شما در «سرپتی ها» می بینید برداشت من است، حضورم در فیلم تاکیدی است بر اینکه آنچه شما می بینید همه تاریخ نیست. تاریخی است که من برداشت کرده و انتخاب نموده ام. فیلم می تواند یک نقطه شروع باشد. ادای دین من به زادگاهم، به مردان و زنان آزاده ای که برای آزادی و استقلال ایران جانشان را فدا کردند.
مستند ۶۰ دقیقه ای «سرپتی ها» به نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی کیوان مهرگان با محور قرار دادن شخصیت یلرمحمدخان، به موضوع مشروطه در کرمانشاه می پردازد.» ۵۷۲۴۴


منبع:

1401/05/14
13:43:51
5.0 / 5
193
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال