پیانو دیجیتال بهتر است یا آکوستیک

پیانو دیجیتال بهتر است یا آکوستیک سام فیلم: انواع پیانوها برای افراد حرفه‌ای و مبتدی در بازار وجود دارد و شما می‌توانید با توجه به میزان مهارت، بودجه و اندازه فضای خانه‌تان، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. اما یکی از دغدغه‌ها و سوالات طرفداران و خریداران پیانوها، تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک است.


پیانو یکی از تاثیرگذارترین و زیباترین صداها را میان انواع سازهای موسیقی دارد. به قدری که آن را مادر سازها نیز می‌نامند. افراد زیادی هم از گذشته تاکنون ساز پیانو را می‌نواختند و آثار زیبا و فاخری را از خود برجای گذاشته‌اند. سازندگان و فروشندگان پیانو نیز با توجه به محبوبیت این ساز، انواع مختلفی را از آن، به فروش می‌رسانند.

انواع پیانوها برای افراد حرفه‌ای و مبتدی در بازار وجود دارد و شما می‌توانید با توجه به میزان مهارت، بودجه و اندازه فضای خانه‌تان، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. اما یکی از دغدغه‌ها و سوالات طرفداران و خریداران پیانوها، تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک است. آن‌ها نمی‌دانند که کدام یک از این نوع پیانوها، برایشان مناسب است و هریک از آن‌ها چه مزایا و معایبی دارند؟ به همین دلیل در ادامه به پاسخ این سوال می پردازیم.

پیانو دیجیتال و آکوستیک، چه فرقی دارند؟

دانستن تفاوت‌های پیانو دیجیتال و آکوستیک، یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که در خرید و انتخاب پیانویی مناسب، به شما کمک می‌کند. در زیر تفاوت‌های پیانو دیجیتال و آکوستیک از جهت‌های گوناگون برای شما بیان می‌شود:

·طراحی و ابعاد

ابعاد پیانو دیجیتال، نسبت به پیانو آکوستیک کوچک‌تر است. طراحی و شکل ظاهری پیانو آکوستیک نیز نسبت به پیانو دیجیتال، شکیل‌تر و اشرافی‌تر است. همچنین از پیانو آکوستیک در فضاهای بزرگ و فاخر استفاده شده و پیانو دیجیتال، برای استفاده در خانه‌ها و فضاهای کوچک‌تر مناسب است.

·صفحه کلید و کلاویه‌ها

کلاویه، یکی از مهم‌ترین عوامل در نواختن موسیقی زیبا با پیانو است. جالب است بدانید که کلاویه‌ها و نوع آن‌ها نیز در پیانو دیجیتال و آکوستیک متفاوت است. در پیانو دیجیتال، تعداد کلاویه‌ها بین 61 تا 88 کلاویه یافت می‌شوند. اما در پیانو آکوستیک، این تعداد بیشتر است و کیبردهایی 85 تا 88 کلاویه‌ای برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود.

·میزان حساسیت

در کلاویه‌های آکوستیک، مکانیزم اکشن (حرکت قطعات اکشن) وجود دارد و این باعث می‌شود که نوازنده بتواند رنگ و شدت صدا را کنترل کند. اما در پیانو دیجیتال محدودیت‌های بیشتری در این زمینه وجود دارد.

·صدا

برنده این بخش پیانوهای آکوستیک هستند. تقریباً هر پیانوی آکوستیک، در مقایسه با پیانوهای دیجیتال، تجربه بهتری خواهد داشت. این موضوع کاملا قابل درک است، چون هرگز یک دستگاه کپی نمی تواند با دستگاه واقعی برابری کند.

در پیانو آکوستیک، صدا با ارتعاش سیم‌ها به وسیله چکش‌ها ایجاد می‌شود و صفحه صدایی متصل به سیم‌ها در آن وجود دارد. رزونانس این صفحه صدای چوبی، باعث تقویت صدا و افزایش کیفیت آن، در پیانو آکوستیک می‌شود. اما در پیانو دیجیتال، صداهایی ضبط‌شده از پیانوهای گرند، باکیفیتی بالا پخش می‌شود. این صداها در حافظه پیانو ذخیره شده و از طریق بلندگوهای نصب‌شده بر روی پیانو شنیده می‌شود.

کیفیت صدا در پیانو آکوستیک بهتر است. چون به نوازنده اجازه ایجاد همه جنبه‌های بیانی و اجرایی را می‌دهد. کیفیت صدا در پیانو دیجیتال، در چند سال اخیر بهتر شده و جنبه‌های بیانی و اجرایی نیز به آن اضافه شده است. اما به طور کلی صدا در پیانو آکوستیک، خیلی طبیعی‌تر از پیانو دیجیتال است.

·پدال‌ها

در پیانو آکوستیک و دیجیتال، پدال‌ها به لحاظ تعداد یکسان هستند. با این تفاوت که کارایی پدال‌های وسط در پیانو آکوستیک و دیجیتال متفاوت است.

·مراقبت و نگه‌داری

پیانو آکوستیک به دلیل تشکیل شدن از تجهیزات بیشتر و داشتن کلاویه‌هایی از جنس عاج، نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارد. از طرفی تمیز کردن آن نیز گذراندن مراحل خاصی را می‌طلبد.

پیانو آکوستیک، باید سالی 1 الی 2 بار کوک شود و رطوبت هوای اطراف آن نیز کنترل شود. توجه کنید که اگر از پیانو آکوستیک به خوبی مراقبت نکنید، در کیفیت صدای آن تاثیر می‌گذارد. اما پیانو دیجیتال در مقایسه با پیانو آکوستیک، نیازی به مراقبت خاصی ندارد و لازم نیست آن را هرچند وقت یکبار کوک کنید.

·قیمت

پیانو آکوستیک نسبت به پیانو دیجیتال، قیمت بالایی دارد. در واقع فرقی ندارد که شما پیانو آکوستیک نو یا دست دوم خریداری می‌کنید. چون هر دوی آن‌ها، گران‌تر از پیانو دیجیتال هستند. اما پیانو دیجیتال، قیمت به نسبت پایین‌تری دارد. چون از ابعاد کوچک‌تر و طراحی، تجهیزات و سیستم صدای ساده‌تری ساخته می‌شود و نسبت به پیانو آکوستیک، صدایی مصنوعی‌تر نیز دارد.

مقایسه مزایا و معایب پیانو دیجیتال و آکوستیک

پیانو آکوستیک و دیجیتال، هر کدام به نوعی نقاط قوت و ضعف خاصی به شرح زیر را دارند:

·مزایای پیانو آکوستیک

 1. کیفیت ارتعاشات ایجاد ‌شده و هارمونیک
 2. استفاده از مواد اولیه باکیفیت در طراحی ظاهر، جنس بدنه و کلاویه‌ها
 3. دقت بالا در ساخت و کیفیت نوازندگی بالا
 4. داشتن ابعادی بزرگ‌تر از پیانو دیجیتال به دلیل استفاده از سیم، چکش و صفحه صدا
 5. داشتن صدایی طبیعی‌تر و گوش‌نوازتر

·معایب پیانو آکوستیک

 1. حمل و نقل سخت و اشغال فضای زیاد، در واحدهای آپارتمانی
 2. قیمت بالا، نسبت به گران‌ترین مدل‌های دیجیتال
 3. نیازمند کوک و رگلاژ هرچند وقت یک‌بار
 4. تاثیر تغییرات آب و هوا و نحوه استفاده بر طول عمر آن‌ها
 5. داشتن زنگ صدای تکی

پس از بررسی مزایا و معایب پیانو آکوستیک، نوبت به پیانو دیجیتال می‌رسد:

·مزایای پیانو دیجیتال

 1. در دسترس‌تر بودن، سبکی و مناسب بودن استفاده در هر فضایی
 2. سادگی در طراحی و ساخت این پیانو و استفاده از آن
 3. داشتن آپشن‌ها و زنگ صدای متعدد در گستره‌های صدایی مختلف
 4. امکان تقسیم کلاویه‌ها، برای استفاده از دو نمونه خاص و رنج صدا به صورت همزمان
 5. قیمتی ارزان‌تر نسبت به ساده‌ترین و معمولی‌ترین انواع پیانو آکوستیک
 6. استفاده از فناوری‌های الکترونیکی مختلف مانند افکت‌های صدا، قابلیت سایلنت، اتصال به هدفون
 7. داشتن امکاناتی مثل ارتباط مستقیم با سیستم‌های پخش و اسپیکر داخلی، اتصال به گوشی‌های هوشمند، رایانه‌ها و کارت صداها جهت ضبط
 8. داشتن قطعات جداشونده

·معایب پیانو دیجیتال

 1. طول عمر پایین پیانو دیجیتال
 2. نامناسب بودن برای استفاده در کنسرت‌ها و استیج‌های موسیقی
 3. تن صدای پایین‌تر نسبت به پیانو آکوستیک
 4. نداشتن حسی جذاب در هنگام نواختن با کلاویه‌ها
 5. بروز نقص‌های نرم‌افزاری و نیاز به تعمیرات اساسی
 6. ارزش کم نسخه‌های دست دوم نسبت به پیانو آکوستیک
 7. نیاز به برق برای استفاده و نوازندگی

کدامیک برای مبتدیان گزینه بهترین است؟

یکی از مهم‌ترین مسائل برای مبتدیان نوازندگی با پیانو، انتخاب پیانویی متناسب با مهارتشان است. این افراد، باید یکی از پیانوهای دیجیتال و آکوستیک را برای شروع انتخاب کنند تا آموزش‌هایشان راحت‌تر و بهتر انجام شود. اما سوال اینجاست که کدام یک از این دو پیانو برای آن‌ها مناسب‌تر است؟

این نکته را فراموش نکنید که پیانو آکوستیک مناسب افرادی است که می‌خواهند تمامی نت‌ها را یاد بگیرند. از طرفی این نوع پیانو، همیشه از مدل‌های دیجیتالی به لحاظ کیفیت و استاندارد بودن کلیدها و کیفیت صدا بهتر بوده و هست.

اما به طور کلی با توجه به مزایا و معایب هر یک از انواع پیانوها، کار کردن و آموزش با پیانو دیجیتال نسبت به پیانو آکوستیک برای افراد مبتدی راحت‌تر و آسان‌تر است. چون پیانو دیجیتال سیستم ساده‌ای دارد. از طرفی تهیه پیانو دیجیتال برای افراد مبتدی مقرون به صرفه‌تر است. چون تجهیزات و طراحی ساده‌تری دارد.

 

1401/10/05
19:11:18
5.0 / 5
993
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال