فیلم سینمایی کدام قهرمانان ساخته می شود؟

فیلم سینمایی کدام قهرمانان ساخته می شود؟ به گزارش سام فیلم، بخشی از سینمای هر کشوری به تاریخ آن مربوط است. جنگ تحمیلی هشت ساله هم بخشی از تاریخ ماست که گروهی از آثار سینمایی مان زیر عنوان «سینمای دفاع مقدس»، در ارتباط با آن ساخته شده است. با این وجود همیشه این نقد وجود داشته که نهادهای مربوط، آنچنان که باید و شاید آثار در خوری برای شخصیت های برجسته جنگ تولید نکرده اند. حال خبرهایی به گوش می رسد که این وضعیت مقرر است با ساخت آثار جدیدی ترمیم شود.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، مروری در خبرها و گفته های هفته ها و ماه های گذشته، نشان داده است که گویا عزمی در این حوزه شکل گرفته که در صورت به نتیجه رسیدن آن، تعدادی فیلم سینمایی دیگر در سال ۱۴۰۲ و بعد از آن خواهیم داشت که به زندگی برخی قهرمان های جنگ می پردازند؛ قهرمانانی که البته گاها طی سالیان گذشته، چندان مشهور نشده اند.
این نام ها که مقرر است زندگی شان موضع فیلمهای سینمایی شود، عبارتند از:
«شاهرخ ضرغام»
یکی از لات های جاهل مسلک تهران بود که سابقه فعالیت در رشته کشتی و کسب مدال هم داشت. با شروع جنگ تحمیلی به آبادان رفت و یکی از میان دارهای تنومند مقاومت مردمی در مقابل لشگر بعثی شد. درنهایت هم در عملیات شکست حصر آبادان در یک نبرد جاده ای به شهادت رسید.
«رجبعلی محمدزاده»
از فرمانده گردان های خراسانی حاضر در جنگ بود که سال ها بعد، یعنی مهرماه ۱۳۸۸ به همراه سردار شوشتری و برخی از همرزمان اهل سنت، در عملیاتی انتحاری در سیستان و بلوچستان به شهادت رسید.
«محمد رضایی»
یکی از رزمندگان بسیار جوان اهل خراسان بود که در اسارت نیروهای بعثی، زیر شکنجه تخلیه اطلاعات، به شهادت رسید. بعثی ها برای صحنه سازی، پیکر او را روی سیم های خاردار قرار دادند و به آن شلیک کردند تا مدعی شوند که حین فرار به شهادت ر سیده است. سال ها بعد بازمانده های پیکر او به ایران انتقال یافت و در حسینیه ای در زادگاهش به خاک وطن سپرده شد.
«سعید قهاری سعید»
یکی از مسؤولان همدانی سپاه در ناآرامی های کردستان بود که در جنگ هم حضور فعالی داشت. درنهایت سالها بعد از پایان جنگ یعنی سال ۱۳۸۵ حین عملیات تفحص در نقطه ای هم مرز با کشور ترکیه، در درگیری با گروهک های تروریستی به شهادت رسید.
«محمدحسن طوسی»
اهل نکای مازندران بود که در جریان جنگ حضور فعالی به خصوص در فرماندهی داشت. درنهایت بعد از حضور در عملیات متعدد، سال ۱۳۶۶ در شلمچه بر اثر برخورد ترکش خمپاره به شهادت رسید.
«حسین بصیر»
او هم اهل فریدونکنار مازندران بود و در دوران جنگ حضور فعال و قابل ملاحظه ای در فرماندهی داشت. درنهایت بعد از شرکت در عملیات مختلف، در جریان عملیات کربلای ۱۰ در ماووت عراق به شهادت رسید.
«مرضیه حدیدچی دباغ»
او که به «خواهر طاهره» شهرت داشت، دو سال در اوایل تشکیل سپاه همدان فرمانده آن بود. «خواهر طاهره» که از همراهان امام خمینی در نوفل لو شاتو هم بود، با سابقه مبارزاتی چشم گیر در سالهای پیش از پیروزی انقلاب، بعد از جنگ، در جریان فعالیتهای سیاسی هم حضور جدی داشت که از آن جمله به نمایندگی مجلس میتوان اشاره نمود.
«اصغر وصالی»
با پسوند فامیلی طهرانی فرد، بچه محله دولاب تهران، از چریک های آموزش دیده در فلسطین در سالهای پیش از انقلاب بود. با آغاز جنگ، گروه تحت امرش به علت بستن دستمال گردن قرمز، به گروه دستمال سرخ ها معروف شد. در نهایت سال ۱۳۵۹ در گیلان غرب در یک درگیری بر اثر برخورد گلوله به سر به شهادت رسید.
«نادر مهدوی»
اهل دشتی بوشهر بود و در حوزه دریایی جنگ فعالیت داشت. درنهایت سال ۱۳۶۶ در جریان درگیری با نیروهای دریایی و هوایی آمریکایی، بر روی عرشه ناو کشتی در شرایط مجروحیت و اسارت به شهادت رسید.
«ابراهیم هادی»
بچه میدان خراسان تهران که معروف بود در جریان جنگ، مجروحان تشنه را سیراب می کند و پیکر شهیدان را به خانواده هایشان می رساند. درنهایت سال ۱۳۶۱ در جریان نبرد معروف گردان کمیل در کانال، همرمزمانش را به عقب فرستاد و تنها به مقاومت پرداخت اما دیگر اثری از او پیدا نشد.
بعضی از آثار مورد اشاره، به همت بنیاد شهید و برخی با پیگیری بنیاد روایت فتح ساخته خواهند شد.1402/01/06
14:00:56
5.0 / 5
768
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال