در افتتاحیه ی قلب سیمرغ چه گذشت؟

محسن امیریوسفی: جای وحید نصیریان خالی است

محسن امیریوسفی: جای وحید نصیریان خالی است سام فیلم: محسن امیریوسفی اظهار داشت: امیدوارم وحید نصیریان هایی كه در سینمای ایران هستند یا در آینده در تمام حوزه های سینما بصورت مستقل آغاز به كار می كنند، چنین اتفاقی را تجربه نكنند و در زمان حیات خود شاهد اكران فیلم شان باشند.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، طبق گزارش رسیده، آیین رونمایی از انیمیشن سینمایی «قلب سیمرغ» به كارگردانی زنده یاد وحید نصیریان، شامگاه (14 اسفندماه) با حضور مسئولان، سینماگران و انیماتورها در موزه سینما برگزار گردید.
در ابتدای این مراسم مجری برنامه آخرین دست نوشته ی وحید نصیریان را قرائت كرد و اظهار داشت: وحید نصیریان هنرمندی مستقل بود و در كنار خلق آثاری ارزشمند، بهترین سال های پرثمر زندگی اش را به پای خلق نخستین انیمیشن سینمایی ایران «قلب سیمرغ» گذاشت كه از هشت سال پیش مورد بی مهری واقع شد. نتیجه این بی عدالتی دیده نشدن نه تنها این اثر بلكه نادیده گرفته شدن خیلی از آثار پرارزش این هنرمند بود.
در ادامه این مراسم روانبخش صادقی؛ رئیس انجمن فیلمسازان انیمیشن ایران (آسیفا) اظهار داشت: وحید با «سه قطره خون» اثری از صادق هدایت كار خویش را آغاز كرد كه از دید من می خواست خیلی محكم خودش را در حوزه انیمیشن نشان دهد. همواره حفره ای در قلبش داشت و بنابراین انیمیشن «حفره» را ساخت. كنتراست عجیبی با اطراف و دوستانش داشت و بنابراین «كنتراست» را ساخت. «جای دیگر» را تهیه كرد چون از دید من احساس می كرد به جای دیگری تعلق دارد؛ همچنان كه در زندگی عادی هم با صراحتی كه داشت، متعلق به این دنیا نبود. سادگی داشت كه كمتر كسی از ما شاید داشته باشد. «قفس» را ساخت چون احساس می كرد باید از این قفسی كه برایش وجود دارد رهایی یابد و به جایی رسید كه عرصه سیمرغ را یافت و آن جا بود كه «قلب سیمرغ» را ساخت.
وی اضافه كرد: این انیمیشن هنوز به لحاظ كارگردانی كاری قابل اعتنا است و اگر در زمان خودش اكران می شد، می توانست مخاطب بسیاری داشته باشد. این انیمیشن كارگردانی و روایت خوبی دارد كه من در آثار دیگر انیمیشن كمتر دیدم. وحید در سال آخر زندگی اش سركشی هایی داشت كه می خواست آن ها را رام كند؛ بنابراین در حال ساخت «رام كردن ماهی سركش» بود. كاش قلب سیمرغ در زمان خودش اكران می شد و بسیاری كاش های دیگر كه امیدوارم آن ها را برای هنرمندان دیگر نگاه نداریم. در همین زمانی كه زنده هستند بگذاریم كار كنند و پای آن ها بایستیم، حتی اگر شكست بخورند. حیف كه وحید نیست اما یادش با ما بوده و هست.
سیدمحمدمهدی طباطبایی نژاد؛ مدیرعامل مركز گسترش سینمای مستند و تجربی هم درباره ی اكران «قلب سیمرغ» اظهار داشت: برای من كه در جلسات مختلف رونمایی از فیلم ها حضور داشتم، امشب بسیار متفاوت می باشد، به این دلیل كه وحید نصیریان برای من نه یك همكار بلكه یك رفیق بود. در دو مرحله با وحید نصیریان به واسطه «قلب سیمرغ» همكاری داشتم. سال 86 تا 88 بعنوان قائم مقام مركز گسترش با ایشان آشنا شدم و تماشاگر تلاش های شبانه روزی اش برای «قلب سیمرغ» بودم. سال 92 كه مدیرعامل مركز شدم ابتدا وحید نصیریان بسیار خوشحال بود كه حوزه هنری در حال تدارك اكران انیمیشن اش است. آن روزها برای من و وحید كه امید به اكران این انیمیشن داشت، روزهای خوشایندی بود، اما نمی دانم چه اتفاقی رخ داد كه آب پاكی را روی دست وحید ریختند و «قلب سیمرغ» اكران نشد.
وی ادامه داد: بیش از 20 بار جلسه گذاشتیم و با آدم های مختلفی درباره اكران «قلب سیمرغ» حرف زدیم و هیچ گاه هم پاسخ منفی نشنیدیم و همین سبب تاسف بود كه هر بار به امید روزی دیگر، اكران فیلم به تعویق می افتاد. امروز خوشحالم كه «قلب سیمرغ» به هر شكل روی پرده رفت و محزونم كه وحید عزیز در جمع ما نیست. برای روح بلندش آرزوی آرامش دارم.
در ادامه این مراسم افسانه جابری با قرائت متنی از حاضران خواست از نگاه وحید نصیریان فیلم را ببینند و از اكران این انیمیشن حمایت كنند.
جلال نصیریان عموی وحید نصیریان هم از تمام كسانی كه برای اكران انیمیشن «قلب سیمرغ» تلاش كردند، تشكر كرد.
محسن امیریوسفی؛ رئیس شورای مركزی كانون كارگردانان خانه سینما هم ضمن حضور در این مراسم اظهار داشت: مطمئن هستم كه روح وحید عزیز در گوشه ای از سالن مشغول تماشای ما است و به ما می خندد. خنده اش بیشتر از این بابت است كه من بعنوان یكی از دوستان صمیمی اش این جا صحبت می كنم و بعنوان رئیس كانون كارگردانان درباره ی وحیدی حرف می زنم كه یكی از متفاوت ترین كارگردانان سینمای ایران بود، اما متاسفانه قدرش را ندانستند.
وی با بیان این كه این قدر ندانستن اتفاقی بسیار ظالمانه بود، اضافه كرد: چند بار باید این جا بایستیم و حسرت دوستان از دست رفته مان را بخوریم و به ظاهر اظهار شادمانی نماییم كه فیلمشان فرصت اكران یافته است. جای وحید خالی است و ای كاش این اتفاق زمان بهتری می افتاد. بعد از هشت سال به همت گروه هنر و تجربه و آقای طباطبایی نژاد این فرصت فراهم گردید، اما ای كاش در زمان حیات وحید شاهد اكران انیمیشن اش بودیم. امیدوارم وحید نصیریان هایی كه در سینمای ایران هستند یا در آینده در تمام حوزه های سینما بصورت مستقل آغاز به كار می كنند، چنین اتفاقی را تجربه نكنند و در زمان حیات خود شاهد اكران فیلمشان باشند.
در آخر این مراسم انیمیشن «قلب سیمرغ» برای حاضران در سالن نمایش داده شد.
در مراسم افتتاح اكران فیلم انیمیشن سینمایی «قلب سیمرغ» در موزه سینما، مسئولان و هنرمندانی چون: روانبخش صادقی (رئیس آسیفا)، سیدمحمدمهدی طباطبایی نژاد، مرتضی رزاق كریمی، ابوالفضل رازانی، سعید توكلیان، دكتر علیرضا گلپایگانی، عباس اسداللهی، امیرمحمد دهستانی، دكتر محمدعلی صفورا، امیر سحرخیز، اسماعیل شرعی، محسن امیریوسفی، بیژن میرباقری، محمد شیروانی، مهدی نادری، امیر توده روستا، بهرام عظیم پور، كامران رسول زاده، شهنام صفاجو، سعادت رحیم زاده، الهام پاوه نژاد، علیرضا شفقی نژاد، امیر عابدی، رسول بابارضا، مهرداد علمداری، زینب تبریزی، سعید ترخانی، مهرداد شیخان و... حضور داشتند.
1396/12/15
14:04:29
5.0 / 5
4638
تگهای خبر: اكران , انیمیشن , سینما , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال