تماشای این آثار را از دست ندهید

تماشای این آثار را از دست ندهید سام فیلم: اسامی مستندهای خارجی پذیرفته شده در بخش «مستند زیر ذره بین» سی وششمین جشنواره جهانی فجر از جانب دبیرخانه این رویداد سینمایی اعلام گردید.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا طبق گزارش رسیده، امسال در بخش «مستند زیر ذره بین» جشنواره جهانی فیلم فجر 8 مستند خارجی از كشورهایی چون استرالیا، جمهوری چك، بریتانیا، اوكراین، لهستان و... به نمایش در می آید.
«داستان یك ازدواج» به كارگردانی هلنا ترِشتیكووا محصول 2017 جمهوری چك از فیلمهای پذیرفته شده این بخش است كه سوژهای خانوادگی را دنبال میكند.
اتفاق های زیادی در زندگی مشترك 35ساله یك زوج روی داده است؛ از فرازهای خاطره انگیز و تفاهم های لذت بخش تا فرودها و سقوط های دراماتیك. این زوج در بخش اعظمی از زندگی شان درگیر مسایل زندگی روزمره همچون بزرگ كردن بچه ها و اداره خانه یا كاروكاسبی خود بوده اند.
هلنا ترِشتیكووا از سال 1980 با دوربین خود سراغ زوجی رفته است كه بخشی از زندگی شان در جدیدترین مستند این فیلمساز كهنه كار اهل چك به نمایش گذاشته می گردد.
«داستان یك ازدواج» در ادامه فیلم های تلویزیونی قرار می گیرد كه ترِشتیكووا در طول چند دهه اخیر درباره ایوانا و واتسلاو ساخته است اما در مستند اخیر نقاط عطف تكان دهنده ای در زندگی این زوج ثبت شده است.
ترِشتیكووا كه عضو آكادمی فیلم اروپا است و برای مدت زمان كوتاهی وزیر فرهنگ جمهوری چك هم بود، نویسنده و كارگردانی است كه با فیلم های «زنان در آغاز این قرن» (2001)، «مارچِلا» (2007) و «مالوری» (2015) شناخته می گردد.
«آبی» به كارگردانی كارینا هولدن محصول 2017 استرالیا است كه نگاهی موشكافانه به مساله محیط زیست و بخصوص آلودگی آبها دارد.
این مستند به مبحث كاهش شدید سلامتی اقیانوس ها می پردازد. فیلم با اشاره به این مورد دردناك كه بیش از نیمی از زندگی دریایی از بین رفته است و صنعتی شدن دریاها همین طور بیشتر و بیشتر می گردد از چالش هایی می گوید كه ما با آن ها روبه رو هستیم و البته فرصت هایی كه برای تولید تغییرهای مثبت وجود دارد.
كارینا هولدن در 23 سالگی به واحد تاریخ طبیعی «ای بی سی» پیوست و هفت سال بعنوان پژوهشگر روی مستندهای حیات وحش دریایی كار كرد تا این كه در نهایت تهیه كنندگی را تجربه نمود.
او در بازگشت به زادگاهش استرالیا، مستندسازی را در ژانرهای مختلف ادامه داد و همین طور در كارش پیشرفت كرد. جدیدترین مستند او با عنوان «آبی» پیش از این در جشنواره های متعددی همچون ونكوور 2017 روی پرده رفته است.
«الدورادو» به كارگردانی ماركوس ایمهوف محصول 2018 سوییس و آلمان است به مبحث پناهندگان میپردازد.
ماركوس ایمهوف با الهام از برخورد خودش با كودك ایتالیایی پناهنده ای با نام جووانا در جریان جنگ جهانی دوم، چگونگی برخورد با پناهندگان و مهاجران را در این روزگار در دریای مدیترانه، لبنان، ایتالیا، آلمان و سوییس روایت می كند.
ماركوس ایمهوف متولد 1941 در شهر وینترتور سوییس در زوریخ تاریخ هنر خواند و در سال 1996 كمپانی فیلمسازی خودش را با همكاری دوستانش تأسیس كرد. او سابقه تدریس در مدرسه فیلم میلانو، آكادمی فیلم برلین و دانشگاه فیلم زوریخ را دارد. او با «الدورادو» پیش از این به جشنواره های بین المللی برلین و هنگ كنگ 2018 رفته است.
«دریا از دوردست به ما مینگرد» به كارگردانی مانوئل مونیوز ریواس محصول 2017 اسپانیا و هلند است.
این مستند سراغ چند مرد رفته كه به تنهایی در آلونك های رو به دریای خود زندگی می كنند؛ پناهگاه هایی كوچك و ساده كه در بین تپه های شنی به سختی به چشم می آیند. آنها از افسانه هایی كه از وجود یك شهر باستانی و باشكوه می گوید كه در دل شن های زیر پای آنها مدفون شده است، بی خبرند.
مانوئل مونیوز ریواس متولد 1978 در سویای اسپانیا، بعد از مطالعه در رشته ارتباطات در مدرسه بین المللی فیلم سن آنتونیو دِ لوس بانوس در كوبا ثبت نام كرد. او علاوه بر كارگردانی، تدوین هم می كند و مدرس سینما هم هست. وی كه فیلم هایی مانند «سِندِرو» (2008) و «همراه با باد» (2009) را در كارنامه دارد، پیش از جشنواره جهانی فجر با «دریا از دوردست به ما می نگرد» به جشنواره بین المللی برلین 2017 رفته بود.
«دریای غم» نخستین تجربه كارگردانی وَنِسا رِدگریو محصول 2017 بریتانیا و تعمقی پویا و بسیار شخصی در باب بحران پناهندگی این روزها در سراسر جهان است. فیلمساز با استفاده از زاویه دید و كلام آدم های مختلف، گذشته و حال و مستند و درام را درهم می آمیزد تا از نگاه خودش به اهمیت حقوق بشر بپردازد.
وَنِسا رِدگریو متولد 1937 یك از مشهورترین بازیگران تئاتر، سینما و تلویزیون انگلستان است. او كه در سال 2003 به تالار مشاهیر تئاتر آمریكا راه پیدا كرد و در 2010 جایزه دستاورد یك عمر را از آكادمی هنرهای سینما و تلویزیون بریتانیا دریافت كرد، بازیگر بزرگ و تحسین شده ای است كه آرتور پن و تنسی ویلیامز از وی بعنوان «بزرگ ترین بازیگر زنده عصر ما» نام برده اند.
رِدگریو تقریباً جایزه ای نیست كه تا امروز به دست نیاورده باشد و تندیس های اسكار، امی، تونی، بفتا، اولیویه، كن، گلدن گلوب و اتحادیه بازیگران سینمای آمریكا را در خانه دارد.
«شهاب سنگها» به كارگردانی گورجان كِلتِك محصول 2017 تركیه و هلند دیگر مستند حاضر در بخش «مستند زیر ذره بین» سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر است.
«شهاب سنگها» كه فیلمسازیِ مستند و تفسیر سیاسی را درهم می آمیزد و زمینی ها را با كیهان پیوند می زند، فیلمی است درباره خاطره و ناپدید شدنِ آدم ها، مكان ها و هر چیز دیگری.
گورجان كِلتِك متولد 1973 بعد از فارغ التحصیلی در رشته سینما، چند فیلم كوتاه را كارگردانی كرد. فیلم كوتاه او با نام «اضافه كار» (2012) به جشنواره های مختلفی همچون داك لایپزیگ رفت و فیلم نیمه بلندش با عنوان «مستعمره» (2015) در جشنواره فید مارسی روی پرده رفت. «شهاب سنگ ها» نخستین فیلم بلند اوست.
«خانه نویسندگان» به كارگردانی تاراس تومنِكو محصول 2017 اوكراین با سوژه ای نزدیك به ادبیات تولید شده است.
ماجرا از این قرارست كه در سال 1930 با تایید استالین ساخت خانه «اسلووُ» به خصوص برای نویسندگان اوكراینی آغاز می گردد. 64 آپارتمان راحت با اتاق نهارخوری، اتاق آفتاب گیر و نیروهای خدماتی كه در یك كلام بهشتی واقعی است برای خالقان آثار ادبی ساخته می شود، اما این بهشت با یك سیستم نظارتی ویژه و شبكه ای از ماموران به گونه ای طراحی شده كه نویسندگان را تحت كنترل قرار دهد.
تاراس تومنِكو متولد 1976 در شهر كی اف اوكراین از دانشكده های زبان شناسی و هنرهای تئاتر، سینما و تلویزیون دانشگاه كی اف فارغ التحصیل شد. وی از اواخر دهه 1990 با فیلم كوتاه «كشتارگاه» فیلمسازی را آغاز كرد و تا امروز آثار كوتاه، مستند و تلویزیونی مختلفی را جلوی دوربین برده است.
«همدلی» به كارگردانی آنا زامتسكا محصول 2016 لهستان هم سوژه ای خانوادگی را دنبال می كند.
اولا دختری چهارده ساله است كه از پدر معلول، برادر مبتلا به اوتیسم و مادری مراقبت می كند كه با آنها زندگی نمی نماید. او تمام تلاش خویش را به كار می گیرد تا دوباره خانواده اش را دور هم جمع كند.
آنا زامتسكا كه در ورشو زندگی و كار می كند، در همین شهر و كپنهاگ در رشته های روزنامه نگاری، مردم شناسی و عكاسی تحصیل كرده است. «همدلی» نخستین فیلم بلند زامتسكا است كه دوره مستندسازی حرفه ای را هم در مدرسه وایدا گذرانده است. او با این فیلم به جشنواره های مختلفی همچون ورشو رفته است و از رویدادهای مهمی مثل جشنواره بین المللی مستند برزیل، جوایز آكادمی فیلم اروپا، جشنواره بین المللی بوداپست و... دست پر بازگشته است.
سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ۱۹ تا ۲۷ آوریل ۲۰۱۸ (۳۰ فروردین تا ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷) به دبیری سیدرضا میركریمی در تهران برگزار می گردد.
1397/01/17
14:14:48
5.0 / 5
4574
تگهای خبر: بازیگر , تئاتر , جشنواره , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال