گفت وگوی ایسنا با شاهرخ دولكو

داوران جشنواره ی فیلم فجر شرایط سختی برای اهدای جایزه خواهند داشت

داوران جشنواره ی فیلم فجر شرایط سختی برای اهدای جایزه خواهند داشت به گزارش سام فیلم یكی از اعضای هیات انتخاب جشنواره فیلم فجر با اشاره به اینكه ˮاثری نداشتیم كه به خاطر مبحث و محتوا نتواند به جشنواره وارد شودˮ، در عین حال درباره ی كیفیت فیلم ها اعتقاد دارد كه ˮقطعا داوران، شرایط سختی را برای اهدا جایزه خواهند داشت.ˮ


شاهرخ دولكو كه با ایسنا گفت وگو می كرد، افزود: اگر هم در تولیدات یك ساله سینمای ایران فیلم هایی بودند كه از خط قرمزها عبور كرده باشند، خودشان درایت به خرج داده و اثرشان را به جشنواره عرضه ندادند و یا احساس كردند شاید حواشی بر روی اكرانشان تاثیر بگذارد و درنهایت فیلم هایی كه به دست ما رسید ممیزی عجیب و غریبی نداشتند كه به لحاظ مضمون و مبحث از جریان جشنواره كنار گذاشته شوند.

وی در بخش دیگری از این گفت وگو مطرح كرد: هرساله با عنایت به انتظار و شناختی كه از سینمای ایران داریم حدودا مشخص است كه سطح آثار چگونه خواهد بود و بدین سان هرساله با مقدار تغییر جزئی ای شاهد كم یا زیاد شدن تعداد فیلمهای خوب هستیم. به صورت كلی در هر دوره ای امكان دارد به تعداد آثار خوب اضافه شده یا از آن كم شود.

دولكو اظهار داشت: با این وجود در این دوره شاهد تعداد بیشتری فیلم خوب خواهیم بود و احیانا شاهد گله هایی كه همیشه منتقدان و كارشناس سینمایی به جشنواره داشتند و مثلا می گفتند تعداد فیلم های خوب در جشنواره كم است یا هیات انتخاب فیلم های خوب را كنار گذاشته اند، نخواهیم بود. به نظر می آید در این دوره فیلم هایی كه خوب باشند و بتواند رضایت مخاطبان را جلب نماید بیشتر از سال های قبل خواهد بود، از نظر من این اتفاق بهتر از این است كه تنها یك یا دو فیلم خوب وجود داشته باشد و بقیه متوسط یا ضعیف باشند چونكه در این حالت رقابت جدی تری می تواند بین آثار شكل بگیرند.

این عضو هیات انتخاب با تاكید بر اینكه "آثار مختلفی با مضامین گوناگون در جشنواره امسال وجود دارد" بیان كرد: فیلمسازان طبق درك و دریافتی كه از جهان اطرافشان دارند و مسائلی كه در زندگی روزمره با آن مواجه می شوند، موضوعاتی را انتخاب كردند و بنابراین مضامین مختلفی در فیلم ها دیده می گردد.

دولكو اضافه كرد: از بین این تعداد فیلم كه به جشنواره ارسال شده بودند می توانستیم در بخش نگاه نو ۱۳ یا ۱۴ فیلم را انتخاب و وارد بخش مسابقه نماییم. این درحالی بود كه قانون این اجازه را به ما نمی داد و مجبور شدیم چند اثر را با ناراحتی و بحث های فراوانی كه بین اعضای هیئت انتخاب صورت گرفت و باوجود آنكه فیلم های خوبی بودند و دوست داشتیم در بخش مسابقه وارد شوند، كنار بگذاریم.

او با اشاره به اینكه "دیگر مبحث جدیدی در سینما وجود ندارد" اظهار نمود: در جشنواره امسال طبیعتا فیلم هایی با مضامین تكراری داریم اما زاویه دید فیلمسازان متفاوت از هم است و همین، نوع روایت را تازه می كند. اساساً زاویه دید، نگاه فیلمساز و همینطور خط داستانی می تواند نگاه جدیدی به فیلم ها بدهد.می توان گفت ما گلچینی از بهترین های سینمای ایران را در جشنواره امسال آورده ایم كه در میان آنها نحوه روایت و به صورت كلی زیبایی شناسی سینما مهم بودند و بر مبنای همین زیبایی شناسی به بخش مسابقه وارد شدند.

این عضو هیئت انتخاب درباره تنوع ژانرهای سینمایی حاضر در جشنواره بیان كرد: هم اكنون ژانر كمدی از ژانرهای مورد علاقه سینماگران و مردم است، در جشنواره امسال، هم در بخش نگاه نو و هم در بخش سودای سیمرغ این گونه سینمایی وجود دارد اما خوشبختانه از نوع برخی فیلم های كمدی كه در چند سال اخیر شاهد ساخته شدنشان بوده ایم و اغلب سطح پایین و نازلی دارند، نیست. در واقع ما بعنوان عضو هیات انتخاب به خود این اجازه را نمی دهیم كه این نوع از كمدی ها را به جشنواره وارد نماییم.

وی ادامه داد: ما تلاش خودمان را كردیم كه از تمام ژانرهای سینمایی در جشنواره فیلمی حضور داشته باشد. البته در وهله اول انتخاب ما بر مبنای كیفیت آثار بود و نه بر مبنای ژانر و نه حتی بازیگر و نام كارگردان. انتخاب درست از نظر من این است كه كیفیت فیلم مورد نظر قرار گیرد. بر این اساس این كه بگوییم فلان كارگردان این اثر را ساخته است یا فیلم در این ژانر ساخته شده یا اینكه مردم می خواهند فلان بازیگر را در جشنواره داشته باشند بنابراین آن فیلم را بپذیریم و همین ملاكی برای انتخاب و ورود آن به جشنواره باشد، توجیه درستی نیست! درنهایت ما فیلم ها را بر مبنای كیفیت هنری می سنجیم و وارد بخش مسابقه می نماییم و در كنار آنها به ژانرشان هم نگاه می نماییم.

وی همینطور اظهار داشت: اثری نداشتیم كه به خاطر مبحث و محتوا نتواند به جشنواره وارد شود. فكر می كنم اگر هم در تولیدات یك ساله سینمای ایران احیانا فیلمهایی بوده اند كه از خط قرمزها عبور كرده باشند، خودشان درایت به خرج دادند و اثرشان را به جشنواره عرضه ندادند و یا احساس كردند شاید حواشی بر روی اكرانشان تاثیر بگذارد. ازاین رو احیانا بعضی از كسانی كه فیلمشان را به جشنواره ندادند امكان دارد چنین ملاحظاتی را در نظر داشتند كه بتوانند اكران بی دردسرتری را تجربه كنند و درحقیقت فیلم هایی كه به دست ما رسید ممیزی عجیب و غریبی نداشتند تا به لحاظ مضمون و مبحث كنار گذاشته شوند.

دولكو در انتها بیان كرد: فیلم هایی كه در این دوره انتخاب شدند از نظر كیفیت رو به بالا هستند و تعداد فیلم های خوب و قابل بحث زیاد هستند و بطور قطع داوران، شرایط سختی را برای اهدا جایزه خواهند داشت. در دوره های گذشته شاید یك یا دو فیلم شاخص وجود داشتند و بقیه فیلم ها سطح پایین تری داشتند اما امسال همه آثار، از سطح خوبی برخوردار می باشند و بنابراین برای تماشاگران جذاب تر خواهند بود و داوران كلنجار بیشتری برای دادن جایزه خواهند داشت.
1397/10/16
14:17:58
5.0 / 5
4399
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال