رییس موسسه هنری اوج:

گرفتاری های مردم را مستند كنید

گرفتاری های مردم را مستند كنید سام فیلم: رئیس موسسه هنری رسانه ای اوج در آستانه پخش مستند «دریابست» از تلویزیون اظهار داشت: «دریابست» توانست قدرت حقیقی رسانه را تجلی بخشد و به تمام مستندسازان كشور و هنرمندان متعهد كشور اعلام می كنم كه در هر نقطه از كشور، هر گرفتاری مردم را از جنس دریابست تولید كنند سازمان اوج تمام قد از آنان حمایت می كند.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، مراسم رونمایی از مستند سینمایی «دریابست» شامگاه شنبه (۲۷ بهمن ماه) با حضور عادل پیغامی استاد دانشگاه، احسان محمد حسنی مسؤول سازمان هنری رسانه ای اوج، سردار تنگسری فرمانده نیرو دریایی سپاه پاسداران و محمود شهبازی كارگردان مستند «دریابست» در شهر بندرعباس انجام شد.
عادل پیغامی استاد دانشگاه امام صادق (ع) در این مراسم اظهار داشت: پیام حضرت امام خمینی (ره) به هنرمندان مغفول مانده است. تنها هنری مورد قبول قرآن است كه صیقل دهنده اسلام ناب محمدی (ص) و اسلام فقرای دردمند، اسلام پابرهنگان، اسلام تازیانه خوردگانِ تاریخِ تلخ و شرم آور محرومیت ها است.
وی افزود: در بخش دیگری از این پیام می خوانیم كه «هنری زیبا و پاك است كه كوبنده سرمایه داری مدرن و كمونیسم خون آشام و نابودكننده اسلام رفاه و تجمل، اسلام التقاط، اسلام سازش و فرومایگی، اسلام مرفهین بی درد، و در یك كلمه «اسلام آمریكایی» باشد.» بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران در ادامه پیام خود هنر را در مدرسه عشق نشان دهنده نقاط كور و مبهم معضلات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و نظامی می داند.
این استاد دانشگاه بیان كرد: امام راحل در این پیام، هنر را ترسیم كننده روشن عدالت و شرافت و انصاف و تجسیم تلخ كامی گرسنگانِ مغضوبِ قدرت و پول در عرفان اسلامی معرفی می كند.
این استاد اقتصاد با تاكید بر ضرورت بازخوانی كامل پیام امام خمینی هنرمندان توسط جبهه فرهنگ و هنر، افزود: اگر بیانات رهبر كبیر انقلاب را معیار هنر انقلابی قرار دهیم، سازندگان مستند «دریابست» كه یكی از معضلات كور اجتماعی كشور را نشان دادند حقیقتاً شایسته عنوان هنرمند انقلابی هستند.
عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق (ع) اظهار داشت: اقتصاد انقلاب اسلامی دستاوردی در رسانه و هنر نداشته و راه نرفته در این عرصه برای حوزه اقتصاد زیاد است. در سنوات اخیر با شعارهای اقتصادی رهبر معظم انقلاب و تكرار جنبه اقتصادی پیام ها، رویش هایی را در عرصه رسانه و هنر شاهد می باشیم به جهت اینكه اقتصاد مقاومتی را با مختصاتش در مجرای كار هنری رسانه ای قرار دهیم.
عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق (ع)، اقتصاد مردمی را یكی از مختصات اقتصاد مقاومتی برشمرد و اظهار نمود: مردمی بودن اقتصاد آن جایی جلوه می كند كه مؤلفه های اقتصاد و معیشت مردم از طرف متولیان امر مورد توجه قرار گیرد.
این استاد اقتصاد با اشاره به اینكه اگر اقتصاد مردمی نباشد، اسلامی، انقلابی و مقاومتی باز نخواهد بود، اضافه كرد: در قضیه اقتصاد دریا و استان های حاشیه خلیج فارس مباحث زیادی وجود دارد كه در فرصت هایی مفصل از منظر اقتصاد انقلاب اسلامی به آن خواهیم پرداخت.
پیغامی با اشاره به اینكه "یك محور از اقتصاد مطلوب انقلاب اسلامی در این استان ها، حوزه اقتصاد دریا است"، افزود: اقتصاد دریا سال ها است از طرف دو تیغه یك قیچی مورد هجمه واقع شده و آن دشمنان داخلی و خارجی هستند.
وی مقابله نكردن با این دو جریان را منتج به مسائلی بزرگ تر از وضعیت صید و صیادی در هرمزگان دانست و افزود: رانت، بخش داخلی و سند ۲۰۳۰ بخش خارجی این جریان را می سازند.
عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق (ع) اشاره كرد: سند ۲۰۳۰ دارای ۱۷ محور است كه مبحث آموزش و پرورش كه با نهیب رهبری از اجرای آن جلوگیری شد تنها یك بخش از این سند را تشكیل می دهد. بند چهاردهم سند ۱۷ گانه ۲۰۳۰ مربوط به حوزه اقتصاد دریا است كه با هفت هدف تعریف شده است، اساساً اقتصاد دریا را از حیث مردمی و مبتنی بودن بر شرافت و عدالت مد نظر قرار نمی دهد.
وی اظهار نمود: در مهر ماه سال قبل از طرف مسؤولان با بیان رسمی اجرایی شدن بند ۱۴ سند توسعه پایدار سازمان ملل (سند ۲۰۳۰) مواجه شدیم در حالیكه تا آنگاه كه این سند در خارج از مرزها باشد و به مقتضیات بومی، انقلابی و معیشت مردم توجه نداشته باشد و بخواهد با یك نوع هضم شدگی در برنامه های توسعه جهانی در كشور اجرایی شود ثمره ای جز وضعیت موجود در معیشت و صیادی هرمزگان نخواهد داشت.
عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به اینكه سال های سال در برنامه های توسعه پنج ساله كسی دقت به اقتصاد دریا نداشت، افزود: نگارندگان برنامه توسعه ششم با ذوق ابراز داشتند كه حوزه توسعه اقتصاد دریا را باز می خواهیم وارد برنامه نماییم.
پیغامی افزود: اما در عمل سند ۲۰۳۰ وارد شد و به صورت غیر مستقیم و غیرعلنی بدون به كار بردن واژه «۲۰۳۰» در حال اجرای سایر بندهای آن هستند.
وی اظهار داشت: كلیدواژه هایی كه در این برنامه و حكمرانی جهانی برای ما نوشته شده و نسخه هایی كه پیچیده شده دقیقاً مخالف اقتصاد مردم بنیان دریا است.
عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به اینكه طبق سند ۲۰۳۰ دقیقاً باید صید صنعتی و صید خارجی جایگزین صیادی و شیلات بومی شود، اظهار داشت: البته این سند ظاهر خوبی دارد؛ اما وقتی با جریان رانت داخلی پیوند می خورد، تبدیل به آن چیزی می شود كه امروزه شاهد آن هستیم.
پیغامی اظهار نمود: مستند دریابست مسئله ای را بیان كرد كه بتوان در ادامه آن، نگارش سند بومی توسعه اقتصاد دریا در چارچوب اقتصاد مقاومتی رقم بخورد.
وی اشاره كرد: از همه اهل فكر، دانشجویان، اساتید و هنرمندان استان هرمزگان خواهانیم یاری رسانی كنند تا همانگونه كه در آموزش و پرورش به سندی ایرانی اسلامی دست یافته ایم بتوانیم در حوزه اقتصاد دریا باز به چنین سندی دست یابیم و بتوانیم مدافع اقتصاد مردم خلیج فارس باشیم.
عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق (ع) مردم را پایه های انقلاب و نظم اسلامی دانست و بیان كرد: بررسی های میدانی نشان داده مردم هرمزگان قدردان اقدام سپاه در ورود به حوزه صید كشتی های ترال هستند و این ارگان سبب سرمایه اجتماعی شده است.

برخورد قاطع سپاه با كشتی های غیرمجاز
سردار علیرضا تنگسیری باز اظهار نمود: در انقلاب اسلامی خودرا سربازی بیش نمی دانم و از خدمت گذاری به مردم افتخار می كنم.
وی امنیت و عزت نظام جمهوری اسلامی ایران را ثمره خون شهدا دانست و اضافه كرد: من نه سیاسی هستم و نه سیاسی صحبت می كنم! من نظامی ام و انقلابی عمل می كنم چونكه رهبرم انقلابی است و اینگونه عمل می كند.
فرمانده نیروی دریایی سپاه اشاره كرد: سپاه پاسداران نمی تواند واقعیت های صید و صیادی در هرمزگان را نادیده بگیرد و ورود خود به این حوزه را لازم می داند.
تنگسیری با اشاره به نقش صیادان در دوران دفاع مقدس و شكست حصر آبادان، افزود: اگر نقش آفرینی صیادان خطه جنوب نبود، موفقیت های دفاع مقدس حاصل نمی شد.
وی افزود: صیادان و ساحل نشینان همواره در تمامی صحنه های انقلاب حضوری مؤثر داشته اند و در این برهه از زمان كه نان را از سفره آنان بر می دارند نمی توان سكوت اختیار كرد. همزمان با برگزاری این آئین، قسمتی از صید غیرمجاز سه فروند كشتی چینی در بندر شهید باهنر بندرعباس در حال تخلیه است.
تنگسیری اضافه كرد: اظهارات مسئولان با واقعیت ها همخوانی ندارد و ما با هر كشتی كه نان ساحل نشینان را آجر كند قاطعانه مقابله می كنیم؛ خواه كشتی چینی باشد یا كشتی ایرانی.
وی با اشاره وجود مافیا در پشت پرده صید ترال در خلیج فارس و دریای عمان، اشاره كرد: صیدها بوسیله كانتینرهای در بسته به خارج از كشور منتقل می شود و مستنداتی در اختیار داریم كه در صورت احساس نیاز افشا می نماییم.
فرمانده نیروی دریایی سپاه اظهار داشت: از كشتی های متخلف تناژ بالایی ماهی غیرمجاز كشف شده و نباید این مسئله را سیاسی كرد؛ این درد مردم است و با فشارهای نیروی دریایی، كشتی ها به محدوده بالای ۱۲ مایل دریایی رفته اند.
تنگسیری اشاره كرد: نیروی دریایی سپاه این مسئله را تا آخر پیگیری می كند و با اقدامات انقلابی نخواهد گذاشت حقوق حافظان خلیج فارس پایمال شود.مستند دریابست قدرت رسانه را تجلی بخشید
احسان محمدحسنی باز اظهار نمود: این همایش جرقه ای برای رخداد اتفاقات بزرگ تر در آینده خواهد بود.
وی قدرت رسانه را به شمشیری دو لبه تعبیر كرد و اضافه كرد: «دریابست» محصولی كاملاً خودجوش است كه به همت هنرمندان غیرتمند خطه خلیج فارس تولید و با ایجاد موجی در سطح كشور توانست از مشكلات مردم گره گشایی كند.
رئیس مؤسسه هنری رسانه ای اوج اشاره كرد: مستند «دریابست» توانست حقایقی را كه تعدادی از مسئولین تكذیب می كردند به اثبات رساند.
محمدحسنی از مستند مربوط به وضعیت كارگران آلومینیوم الهمدی بعنوان یكی دیگر از مستندهای جریان ساز و گره گشای جنوب كشور یاد كرد و افزود: مستندی درباب گرفتاری های كارگران نی شكر هفت تپه باز در حال ساخت است كه رونمایی از آن گره گشا خواهد بود.
وی بی تدبیری و كام كاری برخی مدیران را عامل رسیدن وضعیت صید و صیادی به نقاط بحرانی دانست و افزود: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همواره در كنار مردم بوده، برای حل مشكلات آنان تلاش نموده و ورود آن به مسئله صید ترال باز رضایت مردمی را به دنبال داشته است.
رئیس مؤسسه هنری رسانه ای اوج اشاره كرد: بعضی از مستندسازان كشور در حال به تصویر كشیدن جانفشانی های شهدای مدافع حرم در سوریه و عراق هستند.
محمدحسنی اظهار داشت: عملیاتی سازی پروژه نفت ستاره خلیج فارس، عملكرد جهادی در حوزه محرومیت زدایی در مناطقی نظیر بشاگرد در حوزه های جاده سازی، مدرسه، بهداشت و درمان از دیگر اقدامات مؤثر سپاه پاسداران به حساب می آید.
وی وجود سپاه را از بركات انقلاب اسلامی برشمرد و اظهار داشت: هدف از این آئین تجلیل از زحمات هنرمندان هرمزگانی است و در همین راستا مستند «دریابست» از فردا شب در شبكه های سراسری سیما به روی آنتن می رود.
رئیس مؤسسه هنری رسانه ای اوج گفت: «دریابست» توانست قدرت حقیقی رسانه را تجلی بخشد و به تمام مستندسازان كشور و هنرمندان متعهد كشور اعلام می كنم كه در هر نقطه از كشور، هر گرفتاری مردم را از جنس دریابست تولید كنند سازمان اوج تمام قد از آنان حمایت می كند.
محمدحسنی با اشاره به ظرفیت تولید سالانه سه هزار مستند در كشور، اضافه كرد: هم اكنون سالانه ۷۰۰ مستند در كشور تولید می شود كه از این تعداد ۵۰ مورد مربوط به حوزه اجتماعی است.
وی اشاره كرد: در هر استان باید در امتداد حل مشكلات مردم، آثار هنری مؤثر و فاخری تولید شود و سازمان اوج از تمامی هنرمندان خوش فكر و تیزبین در این عرصه حمایت می كند.
رئیس مؤسسه هنری رسانه ای اوج افزود: لزوماً با امكانات پیشرفته نمی توان فانوس جشنواره عمار را كسب نمود بلكه با تولیدات كوتاه بوسیله تلفن همراه باز قابل دست یابی است.
محمدحسنی اظهار داشت: سپاه پاسداران با ورود خود توانست بار دیگر گره كور مشكلات مردم را حل و اثبات كند كه نظام اسلامی بن بست نداشته و مستضعفین از حامی و پشتیبان برخوردار می باشند.
وی بیان كرد: مستند دریابست را می توان سرآغاز حركت تولیدات انقلابی و گره گشا دانست.دریابست حاصل تلاش جبهه انقلاب است
محمود شهبازی باز گفت: مردم جاسك بواسطه برخی كارشكنی ها نتوانستند در این آئین حضور یابند و ما مستند «دریابست» را برای آنان در جاسك اكران خواهیم كرد.
وی این مستند را حاصل تلاش و تفكر جبهه انقلابی استان هرمزگان دانست و اضافه كرد: در روزی كه كسی جرأت نزدیك شدن به كشتی های چینی را نداشت خبرنگار انقلابی دریابست به آنها ورود كرد تا بتوانیم ندای مظلومیت مردم هرمزگان باشیم.
سازنده مستند «دریابست» اشاره كرد: فانوس جشنواره عمار را به خانواده شهید تختی نژاد تقدیم می كنم تا یادآور این مساله باشد كه رهروان آن شهید، پایدار و استوار با اراده های پولادین مسیر او را ادامه می دهند.
شهبازی در پایان: در هنگام ستاندن مجوز برای اكران مستند در بندرعباس به بازداشت تهدید شدیم اما الگوی ماغیور مردانی چون شهید تختی نژاد هستند كه در راه حراست از انقلاب بی هراس در مقابل دشمن سینه سپر كردند.


1397/11/28
15:49:08
5.0 / 5
4293
تگهای خبر: آموزش , اكران , جشنواره , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال