در جشنواره جهانی فیلم فجر؛

بزرگداشت علی اكبر صادقی برگزار شد، هنرمندی از تبار شاهنامه

بزرگداشت علی اكبر صادقی برگزار شد، هنرمندی از تبار شاهنامه سام فیلم: بزرگداشت علی اكبر صادقی هنرمند نقاش و پیشكسوت حوزه انیمیشن در جشنواره جهانی فیلم فجر اجرا شد.به گزارش سام فیلم به نقل از مهر، مراسم بزرگداشت علی اكبر صادقی هنرمند پیشكسوت حوزه نقاشی و انیمیشن عصر امروز ۲ اردیبهشت ماه در پردیس چارسو؛ محل برگزاری سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر برگزار گردید.
در ابتدای این مراسم و سپس نمایش مستندی درباره زندگی و كارنامه این هنرمند فاطمه معتمدآریا اظهار نمود: من مدیون صادقی هستم البته باید بگویم من اول فكر می كردم چون از بچه های كانون پرورش هستم مرید علی اكبر صادقی شده ام اما بعدها متوجه شدم كه ما با هم در جنوب تهران بچه محل بودیم و بعد توسط خانواده هایمان به شمال تهران مهاجرت كردیم. من خودم را همیشه بچه دهات می دانستم و این بچه محل بودن من را به صادقی نزدیك تر كرد اما آنچه كه من را بزرگ كرد انیمیشن های صادقی در كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان بود؛ محلی كه فكر نمی كنم هیچ آرتیست بدی از آن بیرون آمده باشد.
وی اضافه كرد: آقای صادقی با آثارش به ما یاد داد كه می شود كودكی را برای همیشه حفظ كرد اما در عین حال درباره مسایل جدی صحبت كرد. اینها مواردی است كه من از آثار علی اكبر صادقی یاد گرفتم.
در ادامه آیدین آغداشلو هنرمند حوزه نقاشی عنوان كرد: شاید من قدیمی ترین دوست زنده علی اكبر باشم. من صحبت كوتاهی درباره آدمی می كنم كه یك عمر خوب كار كرده است و جای ستایش دارد.
وی اضافه كرد: ما بیشتر از شصت سال است كه هم را می شناسیم اما باید درباره جایگاه او بعنوان نقاش كه یك جایگاه بزرگ است، صحبت كنم. صادقی در طول سال ها كار كردن موفق شد خودرا میراث دار برحق هنر اساطیری ایرانی كند كه این امر با استادی بی چون و چرای او محقق شد. تبار او به حماسه های شاهنامه برمی گردد من كسی را به جز او نمی شناسم كه این میراث را حفظ نموده باشد و این جایگاه به حق اوست.
آغداشلو افزود: من هرچه می گویم راست است من می توانم پای یك عمر كار علی اكبر صادقی بایستم و اگر درست بنگریم متوجه جایگاه او می شویم. صادقی میراث دار شایسته الگوهای قدیمی است او تعلق خاطر زیادی به اساطیر دارد ما آرام آرام این مسأله را متوجه شدیم در حالیكه او از كودكی این علاقه را داشت.
وی اضافه كرد: بعدها نقاش های دیگری آمدند و به اساطیر نگاهی داشتند اما علی اكبر بطور مداوم كار خودرا پیش برد. بعضی از نقاشان دوره من به تعبیری به مسایل مختلف نوك می زدند ولی صادقی از جوهر دیگری بود ازاین رو اكبر صادقی را باید در جایگاهی كه هست نگاه كرد. باید به یك نكته اساسی دقت كنیم اینكه صادقی نقاش درجه یك و استادكار بی نظیر و پاداش یك عمر كار خودرا ضمن كار گرفته، چونكه او از آثارش لذت برده، لذت استاد كار بودن جایزه یك عمر كار است.
سپس ابراهیم حقیقی توضیح داد: صادقی یك معلم گرافیك برای من بود. او علاوه بر تمام بازی گوشی هایش، نقاشی را جدی پیگیری كرده اما در تمام آثارش در بین این همه دیوهایی كه تصویر كرده یك چیز را فراموش نكرده است؛ پهلوانان و دلبرانی كه از عشق می گویند ازاین رو این مهر است كه موجب شد اطرافیان او عاشقش شوند.
سپس ابراهیم فروزش كارگردان سینمای كودك باز مطرح كرد: من با آقای صادقی در اواخر دهه ۴۰ آشنا شدم لازم است كه بگویم نیرویی كه وارد كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان می شود و كار می كند، مایه مباهات كانون بوده است این را هم باید عنوان كنم كه در آن زمان آتلیه كوچكی داشتیم كه در آن كار می كردیم یك روز دیدم مردی ملبس به لباس نیروی هوایی وارد كانون شد بعدها فهمیدم كه دوره سربازی صادقی در نیروی هوایی بوده و از همان زمان صادقی را شناختم. صادقی خودش انیمیشن را یاد گرفت اصلاً باید بگویم واقعیت این است كه بچه های ما خودشان انیمیشن را كشف كردند. فروزش ضمن یاد كردن از گذشتگان این حوزه عنوان كرد: امیدوارم قدر این هنرمند بزرگ را بیشتر بدانیم من به دوستی با او مباهات می كنم.
محمدرضا كریمی صارمی از مدیران كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان باز اظهار داشت: حدود چهل و چند سال است كه از عضویتم در كانون می گذرد و به این مورد افتخار می كنم. حدود سی سال باز است كه به دفتر آقای صادقی رفت و آمد دارم. هر وقت كه درگیر مسأله ای می شوم بهانه ای پیدا می كنم تا به دفتر آقای صادقی بروم و آنجا آرام می شوم. باید بگویم نظم و انضباطی كه در كار استادم میبینم مثال زدنی است به صورتی كه دقت او همیشه برایم مثل یك مدرسه بوده است.
صادقی عنوان كرد: من اصلاً كار با تلفن همراه و كامپیوتر را بلد نیستم و به جهت اینكه موبایل وقت من را نگیرد كار با آنرا یاد نگرفتم من تنها ۲ بار به تدریس پرداخته ام اما با افتخار استاد راهنمای دانشجویان شده ام چون فكر می كنم وظیفه ماست كه به جوانان كمك نماییم. رضا كیانیان باز توضیح داد: من جدیدترین دوست صادقی هستم و به نظرم صادقی مثل بنجامین باتن در حال جوان شدن است.
صادقی سپس اظهار داشت: از دوست بسیار عزیزم آقای میركریمی تشكر می كنم كه این افتخار را به من داد ضمن اینكه از خانواده بزرگ سینمای ایران تشكر می كنم. درانتها این مراسم تندیسی به رسم یادبود توسط رضا میركریمی دبیر این جشنواره به علی اكبر صادقی اهدا شد.

1398/02/03
16:04:36
5.0 / 5
4411
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال