برزیده در گفت وگو با سام فیلم مطرح كرد:

موانعی كه نمی گذارند، فیلم های مناسبتی تولید شود

موانعی كه نمی گذارند، فیلم های مناسبتی تولید شود به گزارش سام فیلم عبدالحسن برزیده با اشاره به اینكه مدیران و تهیه كنندگان باید پاسخگوی نبود فیلم هایی با مضامینی دینی باشند، اعتقاد دارد وجود مدعیان زیاد و سخت و زمان بر بودن تولید چنین فیلم هایی مانع از آن شده است كه سینماگران به تولید این فیلم ها بپردازند.


عبدالحسن برزیده در گفت وگویی با ایسنا در پاسخ به اینكه چرا كمتر در سینمای ایران به ساخت فیلم هایی با مضامین دینی پرداخته می شود؟ بیان كرد: پاسخ این سوال را باید از تهیه كننده ها پرسید، چونكه آنها هستند كه باید شرایط تولید این آثار را در هر موضوعی به خصوص فیلم های مناسبتی ایجاد كنند.
او افزود: با این وجود دو گروه باید به این مورد توجه ویژه داشته باشند و نسبت به آن اقدام نمایند. یك گروه مدیران سینمایی هستند كه ادعای فرهنگ و ایدئولوژی دارند و معتقد هستند باید یك سری موضوعات تبلیغ و آموزش داده شود، هر چند كه به نظر من سینما وظیفه اش آموزش نیست، چونكه قالبی كه سینما برای برقراری ارتباط با ما مخاطب انتخاب می كند مناسب این امر نیست، اما اگر قرار باشد این اتفاق هم بیفتد، باید مدیران به این سوال پاسخ دهند كه چرا آنها به چنین موضوعاتی نمی پردازند.
این فیلمساز در ادامه اضافه كرد: حالا سرمایه وجود دارد و حتی كارگردان و فیلمنامه نویسان خوبی هم هستند كه علاقه دارند در این زمینه ها فعالیت كنند. ازاین رو در قدم اول باید از آنها خواسته شود تا چنین فیلمنامه های قابل ساختی نوشته شود. بعد از آن ما كارگردانان بسیاری هم داریم كه علاوه بر آنكه دوست دارند توانایی های لازم را هم دارند تا در این عرصه ها فعالیت كنند، همانطور كه در این سال ها هنرمندانی را داشته ایم كه حتی به صورت خودجوش و بدون آنكه حمایت شوند مبادرت به تولید این آثار كرده اند.
كارگردان فیلم سینمایی «مزارشریف» با تاكید بر اینكه تهیه كننده چنین آثاری نباید توقعی از برگشت سرمایه اش داشته باشد، بیان كرد: باید این نكته را مد نظر داشته باشیم كه با وجود آنكه برخی فیلمسازان مبادرت به ساخت چنین آثاری می كنند اما به قول معروف "دنیا نخواهند داشت". در واقع گیشه و درآمد مالی بالایی نخواهند داشت و تنها بر مبنای اعتقاداتشان است كه دست به چنین كاری می زنند. ازاین رو در وهله اول باید چرایی خالی بودن دست سینما را از این دو گروه پرسید.
نویسنده و كارگردان «روایت سه گانه (اپیزود دوم، شوخی های خدا)» و «دكل» همینطور اظهار نمود: اگر از یك فیلمسازی مانند من علت این اتفاق را بپرسید، می توانم بگویم كه یكی از علل آن این است كه این موضوعات مدعیان زیادی دارد، این در شرایطی است كه ساخت كمدی های گیشه ای اصلاً با چنین مشكلات و سختی هایی مواجه نیست و نهایتاً به آنها می گویند كه فلان سكانس را تغییر دهید تا امكان نمایش اثرتان وجود داشته باشد.
وی در ادامه خاطرنشان كرد: تصور كنید، فیلمی مانند «رستاخیز» ایجاد می شود كه به علت داشتن مدعیان زیاد و علیرغم آنكه مدیران مستقیمی كه به سینما ارتباط دارند مانند وزارت ارشاد مشكلی با آن نداشتند از پرده برداشته می شود ازاین رو همیشه چنین خطری برای این قبیل موضوعات وجود دارد. دومین نكته این است كه ساخت این فیلم ها بسیار زمان بر و دشوار می باشد. مثلاً برای همین فیلم حدود ۱۰ سال زمان گذاشته شد، این یعنی شما یك سرمایه هنگفت انسانی باید كنار بگذارید و متأسفانه سرمایه ای هم كه برای این فیلم ها صرف می شود، بازگشتی ندارد مگر آنكه در شرایط بسیار مطلوبی بتواند اكران شود. سومین مساله كه از اهمیت بسیاری هم برخوردار می باشد هزینه های مالی ساخت این فیلم هاست كه تهیه كننده ها به خصوص در بخش خصوصی به راحتی تن به چنین كاری نمی دهند پس باید دولت از چنین تولیداتی حمایت كند كه متأسفانه حرف و عمل مدیران یكی نیست.
وی سپس عنوان كرد: به صورت طبیعی امكان دارد این فیلم ها خوب بفروشد اما اگر نگاهی به آمار فروش این فیلم ها داشته باشیم، می بینیم كه فیلم هایی كه توسط فیلمسازانی مانند آقای مجیدی یا دیگر هنرمندان تولید شد و روی پرده رفت، آن چنان مورد اقبال مردم قرار نگرفتند. این شرایط تا جایی پیش می رود كه گاهی هزینه های تولید چنین آثاری هم برنمی گردد. در مقابل فیلم هایی ساخته می شوند كه طی ۱۴ روز تولید و با نازل ترین قیمت تولید می شوند كه هر چقدر هم فروش داشته باشند همه اش سود است. اما یك فیلم تاریخی مذهبی اینطور نیست. همه اینها علتی است كه تهیه كنندگان رغبتی به تولید آنها ندارد ازاین رو باید حمایت خارج از بخش خصوصی پشت آنها باشد.
برزیده در انتها بیان كرد: به صورت كلی پرداختن به موضوعاتی كه حساسیت های بالایی به دنبال دارند كار سختی است و مدعیانی وجود دارند كه برای ساخت و نمایش چنین آثاری تصمیم می گیرند و گاهی آنرا نابود می كنند. همینطور كه به غیر از هزینه های نگارش و ساخت می توان اظهار داشت كه ما در پخش فیلم ها هم گرفتار مشكل هستیم و امكان دارد توسط افرادی كه نفوذ دارند فیلم اكران نشود یا حتی سینماداران حاضر نشوند آنرا نمایش دهند و بنابراین فیلم ها گرفتار مشكل می شوند.
منبع:

1398/03/06
19:42:56
5.0 / 5
4600
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال